Dzięki sprężarkom możliwe jest zwiększanie ciśnienia gazu, co przydaje się w bardzo wielu urządzeniach oraz instalacjach. Sprężarki znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również w domu – do czego najczęściej wykorzystuje się te urządzenia?
Rodzaje sprężarek
Najstarszym modelem jest sprężarka tłokowa, wciąż bardzo popularna ze względu na swoją prostą konstrukcję, niską cenę i uniwersalność. Elementem sprężającym powietrze jest tu tłok, natomiast w nowocześniejszych sprężarkach śrubowych sprężanie gazu następuje wskutek zmniejszania się przestrzeni pomiędzy obracającymi się śrubami. Sprężarki śrubowe nowej generacji znajdują zastosowanie między innymi w przemyśle maszynowym, lotniczym, drzewnym, kolejowym.
Są jeszcze sprężarki łopatkowe, o bardziej skomplikowanej konstrukcji, wykorzystywane na przykład w instalacjach przeciwpożarowych oraz w kosmonautyce.
W budownictwie i przy każdych innych pracach wykonywanych w terenie, gdzie nie ma możliwości przyłączenia sprężarki do stałego źródła zasilania, stosuje się kompresory tłokowe z silnikiem spalinowym, wysokoprężnym albo benzynowym.
Olejowa czy bezolejowa?
Sprężarki olejowe spotyka się głównie w warsztatach usługowych, jak lakiernia, serwis samochodowy czy zakład ślusarski – ich zaletą jest duża pojemność zbiornika oraz mobilność. W innych gałęziach przemysłu sprężarki stanowią część linii technologicznych, są też niezbędne przy obsłudze wielu narzędzi. Mniejsze sprężarki przydadzą się domu, nie tylko do warsztatu, ale też na przykład do czyszczenia sprężonym powietrzem czy do pompowania kół.
Sprężarki bezolejowe, jak te dostępne na przykład na aerzen.com, przydają się wszędzie tam, gdzie liczy się bardzo wysoka jakość powietrza wolnego od cząstek olejowych. Tego typu sprężarki są niezastąpione w przemyśle spożywczym i elektronicznym, służą do napowietrzania wody, są stałym elementem wyposażenia gabinetów stomatologicznych oraz laboratoriów medycznych.
Natomiast tam, gdzie wskazane jest utrzymanie niskiego poziomu hałasu ze względu na stan zdrowia pracowników, wykorzystywane są specjalnie wyciszone kompresory tłokowe – pracują one na tyle cicho, że bez problemu można przebywać w ich sąsiedztwie przez wiele godzin.