Porady

Jak wybrać rozdzielnice budowlane?

Jak wybrać rozdzielnice budowlane?

Jednym z podstawowych elementów każdej instalacji elektrycznej do zasilania domów jednorodzinnych, bloków czy pomieszczeń gospodarczych jest rozdzielnica budowlana. Jej najbardziej spotykany model RB – tak zwana eRBetka, ma za zadanie dostarczyć energię elektryczną oraz we właściwy sposób ją „ubezpieczać” przed występującymi nierzadko zwarciami czy przepięciami. To jednak nie jedyne zastosowanie rodzielnic budowlanych. Z tego artykułu dowiesz się: Jaką rozdzielnice budowlaną wybrać – czym się sugerować, Jaki producent rozdzielnic budowlanych jest polecany, Jaka hurtownia elektryczna online oferuje najlepsze rozdzielnice budowlane.

Na co zwracać uwagę przy wyborze rozdzielnicy budowlanej

Jeżeli naszą instalację prądową prowadzić będą profesjonaliści, z pewnością możemy polegać na ich wiedzy oraz doradztwie. Warto jednak znać odpowiednie szczegóły oraz różnice pomiędzy konkretnymi modelami rozdzielnic. Pomoże nam to przede wszystkim w wybraniu takiej rozdzielnicy, która spełni oczekiwania, a jej zastosowania okażą się przede wszystkim wykonalne. Jakie są więc najważniejsze cechy oraz na co zwracać uwagę przy wyborze rozdzielnicy elektrycznej?

Liczba gniazd

Najważniejszą informacją dotyczącą skrzynki rozdzielczej (oraz jej wypełnienia) jest informacja o liczbie gniazdek. Przedkłada ona zakres w jakim rozdzielnica może zostać wykorzystana. Tutaj pomoże niezwykle prosta zasada – im więcej, tym lepiej. Większa liczba gniazd w rozdzielnicy zwiększa jej możliwości. To, czym mogą się jednak różnić rozdzielnice w przypadku liczby gniazd to amperaż oraz napięcie, które jest możliwe do obsłużenia. Istnieją takie rodzaje gniazd jak

  • gniazdo jednofazowe,
  • gniazdo trójfazowe,
  • gniazdo 16A,
  • gniazdo 32A,
  • gniazdo 125A,
  • gniazdo ze stykiem ochronnym.

Wybranie odpowiedniej konfiguracji gniazd i ich amperażu ułatwi dostosowanie jej osiągów do naszego zapotrzebowania na prąd. W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że również montaż gniazd wewnątrz rozdzielnicy może się różnić. Gniazda mogą być wewnętrzne oraz zewnętrzne co może być istotne w przypadku docelowego miejsca instalacji rozdzielnicy elektrycznej.

Sposób montażu rozdzielnicy

Podobnie jak w przypadku montażu gniazd, tak i tutaj możemy mieć do czynienia z kilkoma różnymi sposobami montażu. Na rynku hurtowni elektrycznych online istnieje wiele dostępnych rozdzielnic. Pod względem montażu mogą to być rozdzielnice:

  • rozdzielnice budowlane stacjonarne – jest to rodzaj urządzenia montowane „na stałe”. Tutaj w zależności od potrzeb, możemy postawić na rozdzielnice wiszącą oraz stojącą (rozdzielnicę, która budowana jest wraz z fundamentem). Pierwsza z nich zdecydowanie częściej spotykana jest w budynkach mieszkalnych, druga z  kolei to wybór w przypadku potężnych konstrukcji budowlanych.
  • rozdzielnice budowlane przenośne – spotykane jako mała kilku-gniazdowa rozdzielnica lub rozdzielnica ze stojakiem. Pierwsza możliwa jest w montażu za pomocą kabla i podłączenia go do innej instalacji elektrycznej, druga to rozdzielnica przeznaczona na budowy, ułatwiająca procesy budowlane.

Do pozostałych elementów wartych rozważenia podczas wyboru i zakupu rozdzielnicy elektrycznej zalicza się z pewnością stopień ochrony, jakim opatrzona została rozdzielnica oraz zakres temperatur, w której rozdzielnice mogą funkcjonować.

Rodzaj 

Porządne sklepy elektryczne takie jak np. hurtownia elektryczna LIKO, która jest również właścicielem sklepu Luminatione działająca również w internecie, oferują klientom indywidualnym rozdzielnice w kilku typach. Do mieszkania możemy wybrać rozdzielnice podtynkowe, natynkowe, hermetyczne oraz budowlane. Ogółem ich budowa wizualnie nie wiele się od siebie różni, ale zastosowanie oraz sposób montażu już tak. 

Producent rozdzielnic – jaki najlepszy

Na to pytanie nie istnieje żadna dobra odpowiedź. Wymagania rynku oraz konkurencja jest olbrzymia, a co za tym idzie – portfolio produktów. W internecie dostępnych jest wielu producentów rozdzielnic elektrycznych jak Legrand czy Hager. Firmy te świadczą swoje usługi od lat i są uznawane za pionierskie w swoim rodzaju. Z pewnością podczas wyboru rozdzielnicy elektrycznej musimy postawić na producenta, który szczycić się może gwarancją jakości oraz odpowiednim poziomem zabezpieczenia produktu. Z pewnością nie należy sugerować się ceną, która w przypadku rozdzielnicy powinna zejść na dalszy plan.

Czy cena rozdzielnicy ma znaczenie 

Tak jak napisaliśmy wyżej, cena rozdzielnic budowlanych nie powinna mieć żadnego wpływu na proces decyzji zakupowej. Występuje pewna korelacja między ceną, a liczbą dostępnych gniazd, jakością wykorzystanych materiałów oraz sposobem montażu. Na rynku osprzętu elektrycznego znajdziemy rozdzielnice już od 80-90 złotych, są jednak takie, których cena zaczyna się dopiero od kilku tysięcy złotych – w zależności od miejsca przeznaczenia.

Similar Posts