Porady

Wzrost cen materiałów budowlanych na przykładzie ostatnich lat

Wzrost cen materiałów budowlanych na przykładzie ostatnich lat

Patrząc na piętrzące się nowe bloki oraz wieżowce powstające już praktycznie w każdym polskim mieście, można wysnuć wniosek, iż budowa jest obecnie dużo tańsza niż jeszcze niedawno. Niestety, nic bardziej mylnego. W przeciągu ostatnich kilku lat ceny materiałów budowlanych systematycznie rosną. Biorąc pod uwagę fakt, iż rąk do pracy w budowlance nie przybywa w zawrotnym tempie, można szybko wysnuć wniosek, iż całkowita cena budowy domu jest dużo wyższa, niż w poprzednich latach. Dlaczego tak się dzieje?

Wzrastające ceny surowców

Osoby, które tworzyły kosztorys budowy w 2017 roku, musiały przeżyć pewien szok, kiedy pod koniec roku 2018 ich obliczenia poszły na marne. W przeciągu minionego roku doszło do dość mocnych wahań na rynku materiałów budowlanych. W skrajnych przypadkach cena tego samego produktu w porównaniu do roku wcześniejszego, różniła się nawet o 10-20%. Biorąc pod uwagę fakt, iż materiału podczas budowy schodzi bardzo, bardzo dużo, wiele osób musiało przeszacować swój budżet o kilka czy nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe materiały budowlane, można było zauważyć niewielką tendencję spadkową wśród materiałów elektrycznych, jednak nie oszukujmy się, nie one są najbardziej obciążające budżet w przypadku budowy domu.
Jeśli chcesz poznać orientacyjny koszt budowy domu obliczony na podstawie aktualnych cen materiałów budowlanych, skorzystaj z kalkulatora budowy domu od firmy New-house.

Cena budowy – to nie tylko materiał

Podczas budowy, prócz materiałów budowlanych, kosztowne są również wszelkiego rodzaju usługi. Projekty domów stają się droższe ze względu na coraz lepsze możliwości projektowe. Zmniejszająca się ilość dobrych pracowników budowlanych sprawia, że cena ich usług rośnie. Rosnąca cena wszelkiego rodzaju paliwa rośnie, a zatem koszt najmu ciężkich maszyn budowlanych również. Rosnące podatki mają wpływ na wszelkie dodatkowe rzeczy, które trzeba kupić, a nie można zapomnieć również o cenie prądu czy wody.
Jak widać, rosnące ceny materiałów budowlanych nie są jedynym zmartwieniem osób myślących nad rozpoczęciem budowy. Wszelkie dodatkowe usługi również stają się coraz droższe, a firmy budowlane oraz remontowe mają obecnie pełne ręce roboty. Jest to poniekąd dobry znak, gdyż świadczy to o tym, że ludzi stać na budowę domu oraz zatrudnienie firmy oferującej gotowe projekty domów, nawet jeżeli podniesie ona swoją cenę.

Przewidywania na przyszłość

Obserwując obecne trendy budowlane, można powiedzieć, iż rynek budowa domów przeżywa rozkwit. W związku z tym eksperci nie są zgodni co do tego, jaka będzie przyszłość materiałów budowlanych. Część z nich jest zgodna, iż obecny trend utrzyma się jeszcze jakiś czas i może zakończyć się wraz z końcem roku. Inni są jednak zdania, iż obecny rynek budowlany jest tak nasycony, iż kolejne inwestycje budowlane przestaną się opłacać biorąc pod uwagę obecny niż demograficzny i starzejące się społeczeństwo.

Co czeka firmy budowlane?

W zależności od profilu firmy budowlanej powinny one bacznie obserwować rynek materiałów budowlanych. Biorąc pod uwagę ogół inwestycji budowlanych, najbezpieczniej powinny czuć się firmy zajmujące się remontami czy firmy budujące dom pod klucz. Są to firmy, które bazują na zleceniach od osób prywatnych, gdzie nie ma z góry ustalonego budżetu, a właściciel domu często sam zajmuje się zakupem materiału.
W innym położeniu znajdują się firmy zajmujące się inwestycjami publicznymi. Firmy budujące drogi bądź budynki na zlecenie miasta poprzez wygrany przetarg, mogą okazać się stratne. Zakładając pewien budżet na początku inwestycji, firmy te muszą brać pod uwagę zmienne ceny produktów oraz usług. W skrajnych przypadkach może dojść do tego, iż wykonana praca nie zwróci się, lub firma będzie nawet stratna.
Podsumowując, obecnie panujący trend wzrostowy wśród cen materiałów budowlanych może jeszcze potrwać, ale eksperci dają wyraźny sygnał, iż ten rok może być przełomowy i ceny wrócę do bardziej przystępnego poziomu.

Similar Posts