Porady

Bezpieczne użytkowanie agregatów prądotwóczych

Bezpieczne użytkowanie agregatów prądotwóczych

W dzisiejszym poradniku sprawdzimy w jaki sposób można bezpiecznie użytkować agregaty prądotwórcze. Jest to bardzo ważne zagadnienie, ponieważ bezpieczeństwo i higiena pracy to najważniejsze, co powinno nam przyświecać podczas wykonywania jakichkolwiek czynności zawodowych, jak również prywatnych.

Uważamy na uziemienie

Istnieją różne teorie na temat uziemiania agregatów prądotwórczych i wpływu tego zagadnienia na bezpieczeństwo użytkowania. Jeżeli maszyna ma być używana sporadycznie i w krótkich odstępach czasu, to można bezpiecznie użytkować bez uziemiania. Jeśli jednak agregat ma zasilać cały dom i ma to robić przez dłuższe okresy czasu, na przykład gdy będzie przerwa w dostawie elektryczności, to uziemienie jest wymagane. Zagrożenia płynące z jego braku to przede wszystkim możliwość zwarcia doziemnego jednego z przewodów fazowych, co nie zostanie w ogóle zauważone. Dopiero gdy drugi przewód dotknie ziemi, może dojść do zadziałania zabezpieczenia. Jednak porażenie prądem jest wtedy przez cały czas możliwe, wystarczy że mokrymi rękami dotkniemy metalowej obudowy agregatu, stojąc na mokrej ziemi. Prąd potrzebny do zrobienia krzywdy człowiekowi jest tak niewielki, że zabezpieczenia go nie wykryją. Dlatego przy długotrwałym działaniu zawsze uziemiamy agregat.

Nie kupujemy niesprawdzonych urządzeń

Nawet jeżeli agregat ma być nam potrzebny tylko na krótki okres czasu, na przykład by zasilić oświetlenie gdzieś w polu podczas prac, to i tak nie powinniśmy nigdy kupować najtańszych urządzeń bez atestu. Taki sprzęt może zawieźć w najmniej oczekiwanym momencie, może też stanowić zagrożenie bezpieczeństwa, na przykład poprzez będące w zasięgu ręki, niezaizolowane przewody. Bywa, że główny bezpiecznik prądnicy nie działa prawidłowo i wtedy nie możemy na niego liczyć, w przypadku jakiegokolwiek zwarcia. Pamiętajmy też, że na rynku dostępne są agregaty prądotwórcze bardzo różnych rodzajów, zasilane różnymi paliwami. Wybierzmy więc taki, który będzie dla nas najbardziej bezpieczny. Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://eneria.pl/oferta/agregaty/. Jeżeli mamy w domu dostęp do gazu ziemnego, można dostać urządzenie, które będzie wykorzystywać to właśnie paliwo do działania. Odpadnie nam wtedy kwestia kupowania i transportu benzyny lub ropy.

Podsumowując, jeśli chcemy bezpiecznie użytkować agregat, to powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, by urządzenie miało atesty i było wyprodukowane przez sprawdzoną firmę. Nie bez znaczenia jest także podłączenie elektryczne, zwłaszcza uziemienie. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy, do podłączenia agregatu wynajmijmy zawodowego elektryka.

Similar Posts