Porady

Tapeta jako uzupełnienie malowanych ścian

Tapeta jako uzupełnienie malowanych ścian

Łączenie tapet i malowanych ścian to jeden z najpopularniejszych trendów w wystroju wnętrz w ostatnim czasie. Chociaż dekoracyjna tapeta najczęściej zdobi tylko jedną ze ścian, to właśnie ona z reguły nadaje tonu całemu pomieszczeniu. Skąd zainteresowanie tym rozwiązaniem i w jakich sytuacjach warto się na nie zdecydować? Jakie efekty można osiągnąć dzięki takiemu połączeniu?

Niezwykle bogata oferta dostępnych motywów tapet i fototapet sprawia, że czasem trudno zdecydować się na jeden wzór. Wyraziste grafiki, intensywne barwy i zaskakujące kompozycje przyciągają uwagę i zachwycają, jednak sięgając po nie warto zachować rozwagę. Zbyt duże nagromadzenie mocnych akcentów może skutkować wrażeniem chaosu. Dlatego wybierając mocno dekoracyjną tapetę, dobrze jest skontrastować ją z bardziej stonowanym tłem.

Tapeta na wybranych ścianach

Wybór tej jedynej ściany, którą chcemy ozdobić tapetą, nie powinien być przypadkowy. Pod uwagę musimy wziąć zarówno kształt i wielkość pomieszczenia, jak również kolor i wzór okładziny. Najpiękniejsze, bardzo modne tapety w kwiaty, często na ciemnym tle, stanowią doskonały sposób na wyznaczenie główniej strefy wypoczynkowej w salonie.

„W nowoczesnych wnętrzach tapeta najczęściej pojawia się na ścianie za kompletem wypoczynkowym (w pokoju dziennym) bądź za wezgłowiem łóżka (w sypialni). Tak wykorzystana tapeta pełni funkcję delimitacyjną w pomieszczeniu, czyli wyznacza przestrzeń o funkcji wypoczynkowej” – wyjaśnia ekspert z internetowego sklepu z tapetami KrainaBarw.pl.

Zestawienie intensywnego, wyrazistego motywu tapety ze stonowanymi ścianami, pomalowanymi w jednym kolorze, pozwala w pełni wykorzystać ozdobny walor okładziny ściennej, bez ryzyka przytłoczenia wnętrza.

Innym ciekawym, choć właściwie podobnym sposobem wykorzystania tapet jest umieszczenie ich na dwóch przylegających do siebie murach. Taki zabieg stosuje się najczęściej w niewielkich pomieszczeniach, gdzie znów służy podziałowi przestrzeni, więc np. wyznaczeniu strefy do pracy.

We wnętrzach nieproporcjonalnych, bardzo długich i wąskich, położenie tapet na dwóch przeciwległych ścianach jest sposobem optycznego modelowania przestrzeni. Układając na krótszych ścianach tapetę w poziome pasy, stworzymy złudzenie ich poszerzenia. W takim układzie pozostałe ściany powinny być pomalowane na jasne kolory.

Tapety do malowania – szybkie maskowanie zniszczonych ścian

Po tapety warto sięgnąć nie tylko ze względu na ich urodę. Okazuje się, że okładziny ścienne przyjdą nam z pomocą również wtedy, gdy chcemy jedynie odświeżyć wnętrze, ale bez wprowadzania dodatkowych akcentów dekoracyjnych. Mamy tu na myśli tapety do malowania.

Malowanie ścian nierównych, popękanych, czy bardzo brudnych, to bardzo czasochłonne i pracochłonne zadanie. Wyrównanie murów, ponowne nałożenie tynku i gruntu jest trudne, a w dodatku nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Dlatego coraz częściej w polskich domach, na modłę zachodnią, przygotowanie do malowania sprowadza się do ułożenia specjalnych tapet podkładowych. Efekt? Równe, gładkie ściany, gotowe do szybkiego przyjęcia farby w dowolnym kolorze.

Similar Posts