Porady

Świetliki dachowe – dlaczego warto?

Świetliki dachowe - dlaczego warto?

Jasne, przestronne wnętrza podobają się większości z nas. Szukając idealnego domu dla siebie, rozglądamy się za rozświetlonymi, słonecznymi budynkami. Nie zawsze jednak możliwe jest osiągnięcie spektakularnego efektu za pomocą okien. Istnieje jednak powszechnie dostępny i bardzo skuteczny sposób na dodanie blasku każdemu domowi: świetliki dachowe. Dlaczego warto na nie postawić?

Czym są świetliki dachowe?

Świetliki dachowe, najprościej mówiąc, umożliwiają nam korzystanie ze światła dziennego w pomieszczeniach, gdzie nie jest możliwe za pomocą okien. Naturalne oświetlenie nie ma sobie równych, poza tym jest to rozwiązanie opłacalne i ekologiczne.

Świetlik dachowy ma 2 podstawowe cechy: jest montowany w dachu i zwiększa transmisję światła do pomieszczeń. Nie jest to zwykłe okno dachowe, a konstrukcja, która odbija światło słoneczne do miejsc, gdzie ono nie dociera. Świetlik dachowy przy okazji może jednocześnie pełnić funkcję okna i dodatkowego wentylatora, przez który może wydostawać się dym w razie pożaru.

Jakie zalety mają świetliki dachowe?

Zaryzykujemy stwierdzenie, że świetliki dachowe wpisują się w korzystny trend nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań dla domu. Przede wszystkim otrzymujemy zwiększoną dawkę światła dziennego, co nic nas nie kosztuje. Jakie inne zalety mają świetliki dachowe?

  • Świetlik dachowy jest rozwiązaniem ekologicznym: nie wymaga energii elektrycznej.

  • Świetliki dachowe w naturalny sposób doświetlają pomieszczenia. Nadają im ciepły, przyjemny klimat.

  • Dobrze oświetlone wnętrza stają się optycznie większe, przestronniejsze i ogólnie sprawiają lepsze wrażenie.

  • Nowoczesne świetliki dachowe to również element ozdoby domu. Trzeba przyznać, że dobrze dobrane świetliki dachowe dodają wnętrzom luksusowego wykończenia.

  • Warto wiedzieć, że świetlik dachowy może również subtelnie zwracać uwagę na wyodrębniony fragment pomieszczenia. Wszystko jest kwestią umiejętnej aranżacji.

  • Świetlik dachowy z możliwością otwierania sprzyja wentylacji pomieszczeń.

  • Obecność świetlików dachowych poprawia komfort codziennego funkcjonowania w domu: z korzyścią dla wzroku i samopoczucia.

Ze względu na tak liczne zalety, które wiążą się przede wszystkim z praktycznością, świetliki dachowe są bardzo popularne w przemyśle i fabrykach. To oszczędność dla pracodawców i bezpieczeństwo oraz komfort dla pracowników. Nic dziwnego, że to doskonałe rozwiązanie przenoszone jest również na budownictwo mieszkaniowe.

Świetlik dachowy: na to zwróć uwagę!

Zapewne nie zdziwi Was fakt, że świetliki dachowe dostępne są w różnych, często odmiennych od siebie wersjach. Wszystko po to, by z łatwością można było dopasować je do każdego wnętrza. Kluczowym zadaniem jest więc dopasowanie świetlików dachowych do projektu wnętrza. Nie mamy tutaj na myśli wyłącznie walorów estetycznych. Ramę i rodzaj tworzywa sztucznego można wybrać szybko, kierując się gustem. Warto jednak poświęcić trochę czasu, by zapoznać się z ofertą świetlików dachowych. Ich wielofunkcyjność może okazać się zaskakująca.

Pamiętaj, że nie wszystkie świetliki dachowe są otwierane. A taką opcję warto rozważyć, ponieważ to skuteczny element oddymiający dla domu. Jeszcze skuteczniejsze są otwierane świetliki dachowe z automatycznym mechanizmem oddymiającym. Takie dodatkowe funkcje mogą trochę podnieść cenę świetlika dachowego, ale z pewnością zaprocentują dodatkowymi korzyściami podczas codziennej eksploatacji.

Similar Posts