Porady

Jaki wybrać przedłużacz bębnowy?

Przedłużacze bębnowe stosowane są bardzo powszechnie, nieocenione w sytuacji, gdy trzeba doprowadzić zasilanie do różnych sprzętów. Cenią go zwłaszcza budowlańcy, ale nie tylko, bo przydają się w każdym domu jednorodzinnym. Jeśli i my szukam takiego przedłużacza, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Przedłużacz bębnowy – co to takiego?

Przedłużacz bębnowy to bardzo wygodny w użyciu przedmiot składający się z bębna, na którego nawinięty jest kabel, dzięki któremu dostarczany jest prąd. Forma bębna pozwala na sprawną pracę – szybkie zwinięcie i rozwinięcie przedłużacza, i to niezależnie od jego długości. 

Dużym ułatwieniem jest także to, że w zwijakach przedłużaczy dostępny jest dodatkowy uchwyt, jaki pomaga w kręceniu zamocowanej na metalowej podstawie bębnem. Są też dość długie przedłużacze na bębnie wyposażone w przycisk pozwalający na szybkie zwinięcie przewodu, niemalże identycznie jak zostało to skonstruowane w odkurzaczach. Wystarczy nacisnąć przycisk, by kabel nawinął się na bęben. 

Długość przedłużacza – jakie dostępne są modele?

W ofercie sklepów i hurtowni elektrycznych znajdziemy wiele przedłużaczy bębnowych, które w głównej mierze różnią się pod względem tego, jaką mają długość. Są więc modele do zastosowań amatorskich, dość krótkie, mające ledwie 15 metrów, ale też takie, których długość przekracza 100 metrów. 

Najczęściej też jest tak, że w krótkich przedłużaczach (do 50 m) zastosowano uchwyt, za pomocą którego można przedłużacz przenosić. W dłuższych zaś dla komfortu zamiast uchwytu są kółka zapewniające wygodny transport z miejsca na miejsce. W hurtowniach elektrycznych dostępne są poza tym przedłużacze na bębnie, które można na stałe przykręcić do podłogi lub ściany. Mają głównie zastosowanie w magazynach i warsztatach. 

Jaka długość będzie odpowiednia?

Wiemy już, że jeśli chodzi o długość przedłużacza bębnowego, to nie ma tu praktycznie ograniczeń, gdyż dostępne są one w różnych wariantach. Nim kupimy konkretny model, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki jest nam rzeczywiście potrzebny, żeby się nie okazało, że wybraliśmy za krótki bądź za długi, przepłacając, a wcale nie korzystając z jego większych możliwości. 

Oczywiście, wybierając, kierujmy się praktycznym zastosowaniem, czyli weźmy pod uwagę to, gdzie będziemy go wykorzystywać. Do przydomowego ogrodu wystarczy krótszy przedłużacz na bębnie, zupełnie inaczej na placu budowy, gdzie potrzeba prądu w różnych miejscach. Tu sprawdza się przedłużacz bębnowy o bardzo długim kablu. 

Zwijaki z gniazdami czy bez?

Warto również zadać sobie pytanie, czy lepszym wyborem będzie zwijak z gniazdami, czy bez. W tym pierwszym występują rozgałęźniki wyposażone w gniazda różnego typu. Znajdują się one po bocznej stronie bębna. Drugi rodzaj to zwijak bez gniazd, który –  dokładnie jak nazwa wskazuje – służy tylko do przechowywania zwiniętego przewodu. Wykorzystuje się go w roli przedłużacza. To rozwiązanie jest w zupełności wystarczające do zastosowań domowych, rzadziej zaś sprawdza się w przypadku bardziej profesjonalnych prac. 

Jak widzimy, wybór przedłużacza bębnowego to wcale nie takie łatwe zadanie, ale odpowiadając sobie na kilka prostych pytań na pewno uda nam się kupić odpowiedni model.

Similar Posts