Nieustannie rosnące koszty energii sprawiają, że ocieplenie poddasza jest jednym z tematów, które najczęściej pojawiają się w branży budowlanej. Jeszcze do niedawna w tej kwestii królowała wełna mineralna. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się izolacja poddasza pianką PUR. Czy warto na nią postawić? Jakie ma zalety? O wyjaśnienie poprosiliśmy specjalistów z Izolacje Pluimers — firmy, która od blisko 30 lat zajmuje się ocieplaniem budynków pianą poliuretanową.
Izolacja poddasza piana PUR — po pierwsze oszczędność
Odpowiednie ocieplenie dachu jest ważne z kilku powodów. Najważniejszym są oczywiście kwestie finansowe. Dach cechuje się dużą powierzchnią, przez którą dochodzi do utraty ciepła. Izolacja natryskowa pozwala utrzymać odpowiedni klimat we wnętrzu domu nawet wtedy, kiedy za oknem panują ekstremalnie niskie temperatury. Co jest tego przyczyną? Przede wszystkim to, że natrysk piany tworzy bezszwową, monolityczną strukturę, pozbawioną mostków termicznych, przez które mogłoby uciekać ciepło. Właściwości pianki PUR sprawiają, że idealnie i równomiernie przykleja się do podłoża, wypełniając wszelkie szczeliny. Warto przy tym dodać, że inwestując w ocieplenie stropu pianką poliuretanową można zaoszczędzić nie tylko na ogrzewaniu, ale również na klimatyzacji. Wszystko za sprawą materiału cechującego się szerokim spektrum odporności termicznej i pozwalającego latem utrzymać w pomieszczeniu przyjemny chłód.
Ile czasu potrzeba na ocieplenie stropu pianą poliuretanową?
Ocieplenie poddasza pianką PUR niesie także szereg dodatkowych korzyści. Jedną z nich jest doskonała izolacja akustyczna. Materiał świetnie pochłania wszelkie dźwięki. Powodem jest jej lekka struktura o odpowiedniej gęstości oraz nieregularna powierzchnia zewnętrza, znakomicie tłumiąca hałasy. Kolejnym plusem jest szybkość montażu. O ile klasyczne ocieplenie dachu zajmuje co najmniej kilka dni, natrysk pianki może odbyć się w jeden dzień. Co ważne, nie generuje odpadów materiału, redukując koszty termomodernizacji do minimum. Izolacja poddasza między krokwie jest szybka i bezproblemowa, jeśli oczywiście jest wykonywana przez doświadczonych fachowców. Ważne jest, aby materiał nakładać warstwowo. Zwiększa to nie tylko bezpieczeństwo montażu, ale zapewnia lepszą izolację. Ma właściwości antyalergiczne i zapobiega gromadzeniu się mikroorganizmów mogących powodować uczulenia.
Piana otwartokomórkowa czy zamkniętokomórkowa — która sprawdzi się przy ocieplaniu poddasza?
Pianka PUR może być stosowana zarówno w nowym budownictwie, jak i w domach mających za sobą wieloletnią historię. Warto przy tym pamiętać, że materiał występuje w wersji otwarto- i zamkniętokomórkowej. Pierwsza jest bardzo lekka i nie obciąża konstrukcji dachu. Jest paroprzepuszczalna i jednocześnie odporna na działanie wilgoci. Jeszcze lepszymi właściwościami izolacyjnymi cechuje się piana zamkniętokomórkowa, mająca bardzo dobre właściwości izolacyjne. Ten typ pianki PUR jest również bardziej odporny na wilgoć i ewentualne szkodniki. Po wyschnięciu piana zamkniętokomórkowa jest twarda i sztywna co świadczy o jej bdb właściwościach tworzących monolit m.in. mechanicznych. O wyborze odpowiedniego materiału na ocieplenie dachu powinien więc zdecydować zespół fachowców. Dopasowując go, uwzględnią szereg istotnych czynników, w tym materiał, z którego wykonano strop. Firma Izolacje Pluimers rekomenduje w przypadku dachu, który jest z pełny deskowaniem i papą od zew aby wykonać dystans pomiędzy deskami a pianą specjalistyczną siatką do tego przeznaczoną (zobacz zdjęcie u góry).