Budowa stalowej hali to proces, który można łatwo podzielić na części. Do najważniejszych etapów należy projektowanie, przygotowanie elementów konstrukcyjnych oraz montaż samego budynku. Jak wygląda proces przy danym etapie? Co musimy wziąć pod uwagę, kiedy planujemy inwestycję? O tym już za chwilę!
Przygotowanie do budowy
Zanim rozpoczniemy proces projektowania hali stalowej, należy zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy. W przypadku, gdy mamy do czynienia z działką, na której nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, będziemy musieli udać się do urzędu miastu lub gminy w danym mieście, oraz wystąpić o zagospodarowanie terenu oraz warunki zabudowy. Aby je otrzymać, będziemy potrzebowali:
- Decyzja środowiskowa,
- Przygotowana koncepcja,
- Promesy odnośnie do dostarczenia mediów oraz warunki techniczne przyłączy.
W przypadku warunków zabudowy możemy znaleźć przeznaczenie obiektu budowlanego, jaki zamierzamy postawić oraz informacje mówiące o ograniczeniach samej nieruchomości. Należą do nich wysokość budynków, udział zabudowy w stosunku do powierzchni działki wyrażony w procentach, oraz odległość działki od granic. Na bazie wszystkich tych dokumentów powstaje końcowy projekt budowlany.
Projektowanie
W czasie budowy hali stalowej najważniejsza jest precyzja, to ona jest kluczem do sukcesu. Kiedy poznamy wspomniane wyżej warunki techniczne oraz zdobędziemy konieczne zgody, będziemy mogli zająć się opracowywaniem rysunków oraz opisów wymaganych do pełno branżowego projektu budowlanego. Jest on konieczny do ustalenia kosztów oraz czasu, jaki będzie konieczny do wykonania projektu, a także uzyskania pozwolenia na samą budowę. W tym momencie możemy także zawrzeć pomysły, których zadaniem będzie zmniejszenie zużycia mediów lub zoptymalizowanie procesów produkcyjnych w czasie projektowania linii montażowej, lub składowania towarów czy miejsc załadunku.
Prefabrykacja stalowej konstrukcji
W tym momencie przygotowuje się konieczne elementy, które następnie będą składane w całościową konstrukcję na placu budowy. Bardzo ważne są w etapie procesy wytwórcze, odpowiednie wykonane sprawią, że bezpieczeństwo, nośność konstrukcji czy funkcjonalność będą stały na najwyższym poziomie. Dlatego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich wytrzymałość, jakość oraz estetykę.
W czasie budowania hali stalowej używa się, stali konstrukcyjnej, na przykład gatunku S355. Materiały te są czyszczone do odpowiedniego stopnia, a później zabezpieczane przed korozją. Do tego celu wykorzystuje się specjalne środki dopasowane do przeznaczenia obiektu oraz jego położenia.
Montaż
Ostatnim etapem jest oczywiście montaż. Przebiega on stosunkowo często, jednak jest to najtrudniejszy proces. Na samym początku należy wykonać prace ziemne, które sprawią, że teren będzie odpowiednio przygotowany pod fundamenty oraz umiejscowienie belek podwalinowych. Kolejnymi krokami będzie montaż elementów prefabrykowanych oraz obudowy dachu i ścian.
Kiedy wszystkie instalacje zostaną zamontowane, a posadzka utwardzona będziemy mogli uznać budowę hali za zakończoną. Zagospodarowanie przestrzenie wokół obiektu będzie ostatnim krokiem. Kiedy hala zostanie zaakceptowana, jako budynek użytkowy, przedsiębiorstwo będzie mogło przenieść się do nowej siedziby.
Stalowa hala to bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznych budynków. Kiedy się na nią zdecydujemy, warto skorzystać z usług https://www.mcmproject.com.pl. To zaufana firma, która swoim profesjonalizmem zyskała zaufanie wielu klientów, którzy obecnie są dumnymi posiadaczami świetnie zbudowanej hali.