Ogród

Rozpoczynamy projektowanie własnego ogródka. Przydatne rady dla „nowych” ogrodników

Rozpoczynamy projektowanie własnego ogródka. Przydatne rady dla "nowych" ogrodników

Stworzenie ogródka wymaga dobrego projektu, nawet jeśli ma to być wersja naturalistyczna, to trzeba wiedzieć, które rośliny można posadzić obok siebie, a które będą się nawzajem zwalczać przez swoją ekspansywność. Istotne znaczenie ma dobór gatunków roślin, jak również trawy. Oczywiście po wykonaniu projektu nie można ogrodu pozostawić samemu sobie, dlatego niezbędny będzie dobór odpowiednich nawozów. Do trawników można wybierać zarówno te sezonowe, jak i długo działające. Zatem od czego zacząć?

Projektowanie ogródka – o czym należy pamiętać?

Przy projektowaniu ogrodu trzeba po pierwsze sprawdzić z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia, czy jest jałowa, piaszczysta, czy najbardziej pożądana gliniasto-piaszczysta. Trzeba również dokonać pomiaru odczynu PH. Jest to niezbędne, by wiedzieć czy konieczne będzie wapniowanie w celu uzyskania bardziej zasadowego odczynu, czy też kompostowanie, by uzyskać odczyn kwaśny. Jeśli ziemia jest bardzo jałowa możliwe, że konieczny będzie zakup kilku ton ziemi ogrodowej pod nowy trawnik. Oczywiście warto wspomnieć, że przed jej nawiezieniem koniecznie trzeba usunąć wszystkie chwasty, albo metodą tradycyjną, przy użyciu motyki, albo chemiczną. Aby wybrać odpowiedni sposób postępowania, trzeba wiedzieć, czego się oczekuje, tzn. jakie rośliny chce się zasadzić w ogrodzie, jakie są ich wymagania i gdzie najlepiej je sadzić. Dzięki temu będzie można zaplanować szpalery, rabaty i grządki, w przypadku uprawy ziół czy warzyw. Jeśli ogród jest duży sprawdzą się również solitery, czyli pojedyncze nasadzenia rozłożystych bądź dorastających do dużej wysokości roślin, które nie będą dominować krajobrazu, a doskonale się z nim komponować. Aby wybrać gatunki, trzeba zastanowić się jaka aranżacja ogrodu nas interesuje. Jeśli ma to być ogród w stylu holenderskim, to oczywiście nie zabraknie roślin cebulowych, a w szczególności tulipanów. Z kolei, gdy planujemy ogród japoński, nie może w nim zabraknąć azalii, rododendronów czy też sosny japońskiej. Trzeba również zaplanować w ogrodzie strefę, gdzie znajdą się ozdobne kamienie, a także woda, która może być zastąpiona przez żwir. Każdy styl ma swoją charakterystykę i należy o tym pamiętać.

Wybór mieszanki traw i odpowiednich nawozów do trawników jest istotny

Kiedy już ziemia jest przygotowana, a projekt rozrysowany można przystąpić do siania trawy. Trzeba jednak wybrać odpowiednią mieszankę. Trawy wysokie, takie, które utrzymuje się na wysokości 10 cm, stosuje się w naturalistycznych ogrodach, gdzie chce się uzyskać efekt łąki. Najczęściej jednak stosuje się trawę krótko przystrzyżoną. Można zdecydować się na trawę sportową, która dobrze się ukorzenia, jednak trzeba ją kosić raz w sezonie wegetacyjnym raz w tygodniu. Trawniki kwiatowe kosi się 3-5 razy w sezonie, a łąkowe jedynie dwa razy. Wiąże się to z utrzymywaniem odpowiedniej wysokości darni, a pierwsze koszenie powinno się przeprowadzać, kiedy trawa osiąga 8-10 cm wysokości. Nawozy do trawników można podzielić na te sezonowe, czyli wiosenne i jesienne, jak i specjalne, gdzie znajdziemy m.in.: nawóz do trawnika z Euro Ogród z mchem czy do trawnika zachwaszczonego. Ponadto tego rodzaju mieszanki mogą być w postaci płynu bądź granulatu. Trzeba pamiętać o równomiernym nawożeniu i unikaniu tej czynności w okresie suszy. Ogrodnicy najbardziej polecają regularne nawożenie od marca do października, a częstotliwość i sposób nawożenia można znaleźć na odwrocie opakowania czy butelki z nawozem.

Poznaj rośliny będące „sprzymierzeńcami” i ochroną dla innych gatunków

Sadzenie roślin w ogrodzie trzeba dokładnie zaplanować, dlatego w ramach projektu, jeśli chce się posadzić rośliny narażone na szkodniki, trzeba zaplanować również posadzenie ich naturalnych sprzymierzeńców. Dobrym odstraszaczem mszyc jest mięta, którą warto posadzić obok roślin ozdobnych, a najlepiej pomiędzy nimi. Jeśli w ogrodzie chce się uprawiać truskawki, to koniecznie trzeba obok nich posadzić aksamitkę, która odstrasza nicienie, mączliki szklarniowe. Prawdziwą zmorą dla każdego ogrodnika amatora są również krety i nornice. Je również skutecznie odstraszają aksamitki. Zatem, jeśli nie zastosowana została poprzeczna siatka na krety, to koniecznie trzeba posadzić aksamitkę. Niektóre rośliny w sposób szczególny upodobały sobie ślimaki, zatem aby zwalczać je w nieinwazyjny sposób można zasadzić w ogrodzie nasturcję, która je odstrasza. Świetnie w ogrodzie sprawdzi się również szałwia lekarska, gdyż odstrasza zarówno gąsienice, mszyce, jak i ślimaki.

Mała architektura w ogrodzie – jak ją wkomponować i na co warto postawić?

Decydując się na projekt ogrodu, trzeba koniecznie zaplanować rozmieszczenie małej architektury. W ogrodzie japońskim świetnie sprawdzą się ławeczki postawione obok oczka wodnego. Można również postawić niewielką altankę. Ten element świetnie sprawdza się niezależnie od aranżacji ogrodu. Tam, gdzie stawia się na naturalne wyroby, można w ogrodzie postawić murowany wędzarnik.

Projektowanie ogrodu może sprawić sporo frajdy, ale jednocześnie pozwoli dokładnie zaplanować nasadzenia. Dzięki temu rośliny będą miały odpowiednie warunki do wzrostu, a do tego stworzą piękną kompozycję.

Similar Posts