Porady

Etażerka – wyjątkowy element wyposażenia wnętrz

Etażerka - wyjątkowy element wyposażenia wnętrz

Urządzanie domu to wyzwanie, bez względu na to, jaka jest jego powierzchnia i jakie ma się potrzeby. Ważne jest rozplanowanie rozkładu wszystkich sprzętów i mebli oraz dobranie ich do indywidualnych potrzeb. Coraz częściej dodatkowym problemem jest ograniczona przestrzeń, gdyż nowo powstające mieszkania są niewielkie. Jak na takiej przestrzeni zmieścić książki i inne drobiazgi? Rozwiązaniem jest etażerka.

 

1. Co to jest etażerka?

2. Do czego wykorzystuje się etażerki?

3. Z jakiego materiału może być wykonana etażerka?

4. Styl i kształt etażerki

5. Etażerka z szufladami czy bez?

 

Etażerki obecnie są znacznie rzadziej spotykane w domach niż jeszcze przez laty. Wyparły je popularne regały i półki, jednak to etażerka oddaje prawdziwy urok książek i sprawia, że stają się ozdobą domu dla mola książkowego. Czym jest etażerka? Jak ją wybrać do swojego mieszkania?

 

Co to jest etażerka?

 

Etażerka to lekki mebel stojący, który pojawił się po raz pierwszy we Francji. Stawiano go w salonach, gdzie od XVIII wieku rosła popularność czytelnictwa i kolekcjonowania drobiazgów różnego typu. Dzięki etażerce możliwe było wyeksponowanie zbiorów różnych figurek, a także książek, których posiadanie było symbolem luksusu.

 

Budowa etażerki jest prosta. Mebel opiera się na zdobionym stelażu, na którym ustawia się półki jedna nad drugą. Etażerka jest otwarta z każdej strony, dlatego pełni nie tylko funkcję mebla do przechowywania. Dzięki niej tworzy się dekorację pomieszczenia. Niektóre etażerki są wyposażone w półki oraz szuflady, które znalazły zastosowanie w meblu w stylu klasycystycznym i eklektycznym. W Polsce szczyt swojej świetności etażerki przeżyły w XX wieku, w latach 50. i 60. Obecnie często można znaleźć je w przedpokojach oraz starych kamienicach, gdzie stanowią element podkreślający charakter dawnego wnętrza.

 

Do czego wykorzystuje się etażerki?

 

Etażerki są przydatne zarówno do przechowywania książek, jak i różnych drobiazgów. Można w nich wyeksponować zbierane przez lata kolekcje zabawek, figurek, porcelany oraz pamiątek z różnych stron świata. Równie dobrze mebel może stać się miejscem do przechowywania książek lub zastawy stołowej wykorzystywanej od święta. Etażerka jest lekka, dlatego dobrze wygląda nawet w niewielkim salonie.

 

Ciekawym pomysłem na zagospodarowanie etażerki jest stworzenie w niej kuchennej spiżarni. W otwartej części świetnie prezentują się słoiki z domowymi przetworami, a szuflady i kosze mogą służyć do przechowywania warzyw, owoców lub przypraw. W dziecięcym pokoju etażerka przyda się jako miejsce na pieluchy, kosmetyki niemowlęce, a w przyszłości posłuży jako mebel do przechowywania zabawek. Jeżeli mebel odpowiednio zabezpieczy się przed wilgocią, etażerka z powodzeniem sprawdzi się w łazience. Można ustawić na niej kosmetyki, przybory higieniczne, papier toaletowy oraz różne koszyki z akcesoriami do pielęgnacji. Na półkach zmieszczą się również czyste ręczniki. Etażerka w przedpokoju przyda się za to na klucze i inne przedmioty, których potrzebuje się przed wyjściem z domu.

 

Z jakiego materiału może być wykonana etażerka?

 

Etażerka przez lata była wykonywana z jednego lub kilku rodzajów drewna. Współcześnie drewno łączy się również z innymi materiałami, dzięki czemu powstają ciekawe i nowoczesne konstrukcje. Szczególnie ciekawie prezentują się etażerki wykonane z metalu połączonego z drewnem lub szkłem, a także modele wyplecione z wikliny. Alternatywą dla nich są etażerki z tworzywa sztucznego, które poleca się do minimalistycznych i industrialnych aranżacji.

 

Styl i kształt etażerki

 

Styl i kształt etażerki to kwestia zróżnicowana. Etażerki pochodzące sprzed kilkudziesięciu lat lub jeszcze starsze są utrzymane w stylu klasycznym, a ich stelaż jest w całości wykonany z drewna. Cały mebel cechuje się prostotą i naturalnością, a jego główną ozdobę stanowią różne motywy wyrzeźbione na stelażu oraz ornamenty na szczytach półek.

 

W późniejszym czasie etażerki nabrały lekkości za sprawą ażurów, które coraz częściej pojawiały się z tyłu mebla zamiast litego drewna. Z czasem do etażerek zaczęto dodawać liczne szufladki, skrytki oraz inne elementy, które odpowiadały na zmieniające się potrzeby społeczeństwa. W nowoczesnym stylu etażerki są minimalistyczne – ich lekkie stelaże podtrzymują półki pozbawione zdobień. Takie modele zwykle są wykonane z prostych płyt meblowych lub metalu, połączonego ze szkłem lub tworzywem sztucznym.

 

Etażerka z szufladami czy bez?

 

Pierwsze etażerki nie posiadały szuflad, gdyż ich zadaniem było eksponowanie przedmiotów. Z czasem pojawiła się potrzeba przechowywania dokumentów i innych rzeczy osobistych w zamknięciu, dlatego do klasycznej formy mebla dołączyły szuflady i skrytki. Jeżeli chce się wykorzystać etażerkę wyłącznie do eksponowania kolekcji alkoholi, książek lub porcelany, można postawić na model bez szuflad. Jeśli jednak dysponuje się ograniczoną przestrzenią i chce się w pełni wykorzystać mebel w różnych celach, lepszym wyborem są etażerki z szufladami.

 

Odkryj stylowe produkty do domu, dzięki którym poczujesz się jak u siebie w sklepie https://www.wonder.pl/

Similar Posts