Ogród

Meble ogrodowe – jaki materiał wybrać?

Meble ogrodowe – jaki materiał wybrać?

Gdy stajemy przed koniecznością zakupu nowych mebli do ogrodu, staramy się szukać takich rozwiązań, które zapewnią wysoką trwałość. Wiemy, że tradycyjne meble wystawione do ogrodu szybko zostałyby strawione przez trudne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg. Jesteśmy więc gotowi wybrać produkt z materiału solidniejszego, bardziej odpornego na zmienną pogodę kosztem jego wyglądu. A gdyby tak udało się połączyć piękne z praktycznym? Jest na to sposób!

Materiały wykorzystywane do produkcji mebli ogrodowych

Czasy plastikowych, zielonych czy białych mebli powoli odchodzą do lamusa. Choć nie straszna im jakakolwiek pogoda, są po prostu brzydkie. Bogacące się społeczeństwo może pozwolić sobie na coraz lepszej jakości wyposażenie ogrodu. Do niedawna bardzo popularnym materiałem wśród osób szukających stylowych i wytrzymałych mebli był rattan (rotang). Jest to nic innego jak różnego rodzaju gatunki palm wykorzystywane do tworzenia plecionek, w tym wygodnych foteli do ogrodu.

Rattan był i wciąż pozostaje bardzo dobrym materiałem. Włókno rattanu jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć, przy tym zachowuje niewielką masę. Niestety, naturalny rattan posiada również wadę: nie może być przechowywany zimą w ogrodzie, ponieważ pod wpływem niskiej temperatury plecionka odkształca się, a nierzadko pęka. W efekcie, jeżeli nie przezimujemy mebli z ratanu w domu, na wiosnę czeka nas nieprzyjemna niespodzianka w postaci dziurawego, spękanego oparcia lub siedziska. Rattan jest również coraz droższy, ponieważ jego nadmierna eksploatacja prowadziła nieuchronnie do degradacji lasów.

Złoty środek, czyli technorattan

Materiałem łączącym zalety prostych mebli plastikowych oraz eleganckich mebli z rattanu jest technorattan. Materiał ten strukturalnie naśladuje rattan, jednak wykonany jest nie z palmy, a z polietylenu. Polietylen jest niezwykle trwałym i ekologicznym materiałem, poddającym się recyklingowi. Negatywne skutki jego eksploatacji zostały zatem mocno zredukowane. Co więcej, technorattan pozostaje równie lekki, trwały i łatwy w czyszczeniu co rattan naturalny. Odpowiednio użytkowane meble ogrodowe z tego materiału bez trudu posłużą kilkanaście lat, niezależnie od warunków pogodowych.
A co z wyglądem? Cóż – producenci mebli ogrodowych stają na głowie, aby meble zachwyciły nawet najbardziej wymagających klientów. Np. meble z technorattanu, dostępne na stronie https://www.belgiardino.pl do złudzenia przypominają te, które wykonane są z rattanu naturalnego. Zachowują przy tym równie elegancką cenę. Szczególnie korzystny wydaje zestaw SIENA 8, składający się z dużego stołu oraz aż ośmiu foteli z poduszkami. Takie zestaw kupimy już za niecałe 10 tys. złotych.

Podsumowanie

Człowiek od początku swojego istnienia na ziemi starał się wykorzystywać materiały, która dostarczała mu matka natura. Rattan – choć posiada wiele zalet – nigdy nie będzie tak trwały jak skrupulatnie dopracowany materiał syntetyczny. Jeśli chcesz dbać o środowisko, a równocześnie uważasz, że tradycyjne, plastikowe meble są zbyt brzydkie i mało trwałe, zdecydowanie powinieneś wybrać technorattan. Meble ogrodowe wykonane z technorattanu zachwycą Ciebie i Twoich znajomych. Nie wydasz przy tym fortuny. A gdy już po kilkunastu latach zdecydujesz się je wymienić na nowe, nie będzie najmniejszego problemu z ich przetworzeniem.

Similar Posts