Porady

Aby na drodze było bezpiecznie

Bezpieczeństwo na drodze to niezwykle ważna kwestia, zarówno dla kierowców, pieszych, jak również dla osób zajmujących się nią zawodowo, takich jak policjanci czy służby drogowe. Oprócz uwagi samych kierujących, dbałość o bezpieczeństwo to oczywiście prawidłowe oznakowanie dróg oraz wyposażenie ich we wszystkie potrzebne elementy infrastruktury.

Znaki drogowe pionowe

Najpopularniejszym rozwiązaniem pozwalającym na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, jest jej oznakowanie za pomocą standardowych, tablicowych znaków drogowych. Pełnią one wielorakie funkcje, od ostrzegania o niebezpieczeństwach, poprzez zakazywanie lub nakazywanie różnych czynności, aż do informowania o wszystkim, co znajduje się w okolicy, w tym o mijanych miastach.

Znaki drogowe muszą być umieszczane w wyraźnie widocznych miejscach, na własnych słupkach lub zaadaptowanych w tym celu innych powierzchniach pionowych, na przykład lampach. Ważne jest także, aby były pokryte specjalną folią mikrorozpraszającą (odblaskową), dzięki której promienie światła z reflektorów aut rozświetlają znaki i umożliwiają ich dostrzeżenie z dużej odległości.

Sygnalizatory drogowe

Kolejnym typem niezwykle ważnego rodzaju infrastruktury drogowej są sygnalizatory świetlne. Mogą one mieć charakter zamontowanych na stałe, na przykład na skrzyżowaniach, albo ustawianych w zależności od potrzeby, przykładowo w miejscu robót i zwężeń drogi. Sygnalizatory świetlne stanowią drogowe oznaczenie najwyższego rzędu i mają decydującą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa na drogach, w szczególności w dużych miastach. Odpowiadają tam za przejazdy na skrzyżowaniach, przejścia dla pieszych, czy przejazdy kolejowe.

Progi zwalniające

Kolejnym elementem infrastruktury drogowej są progi zwalniające o różnych kształtach i wysokościach. Dzięki nim kierowcy muszą wyhamować przed miejscami, które są potencjalnie niebezpieczne, jak skrzyżowania albo przejścia dla pieszych. Progi zwalniające stanowią też ważny element we wszystkich miejscach, w których przebywają dzieci, takich jak okolice szkół, przedszkoli, czy osiedla i place zabaw.

Separatory miejsc parkingowych

Do jednych z najbardziej niebezpiecznych miejsc należą parkingi. To na nich zdarza się najwięcej kolizji i drobnych stłuczek, wynikających z różnych przyczyn. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, skracanie sobie drogi pod prąd, czy nieumiejętne parkowanie albo wyjeżdżanie z parkingu to tylko kilka przykładów zachowań, które mogą skończyć się nieprzyjemnie.

W celu zminimalizowania szansy na kolizję na parkingu Matech Technika Drogowa oferuje nie tylko znaki, które uregulują ruch na tym obszarze. W ich asortymencie znajdują się także separatory parkingowe, ułatwiające zatrzymanie samochodu w odpowiednim miejscu. Dzięki temu zachowane zostają prawidłowe odległości między autami, a wjazd i wyjazd z konkretnego miejsca jest mniej narażony na popełnienie błędu.

fot. materiały prasowe

Similar Posts