Ogród

Skandynawski ogród – czym się charakteryzuje?

Chcesz mieć w ogrodzie dużo wolnej przestrzeni? Zależy Ci na tym, by znalazło się w nim miejsce na odpoczynek i spotkania w gronie najbliższych? A może pragniesz spójnie i minimalistycznie urządzić zarówno wnętrze domu, jak i to, co go otacza? W takim razie ogród skandynawski będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!

Podstawa ogrodów skandynawskich

Najważniejszymi elementami, które wyróżniają styl skandynawski w ogrodzie, jest oszczędność w formie i minimalizm. Nie znajdziemy w tak urządzonej zielonej przestrzeni wielu dekoracji. W jego zaplanowaniu najistotniejsze jest to, aby ilość elementów nie przytłoczyła nas i nie odebrała poczucia swobody. Głównym założeniem stylu skandynawskiego, zarówno w aranżacji wnętrz, jak i planowaniu ogrodów, jest to, aby z pozoru surową przestrzeń wypełnić ciepłem – rozmowami z bliskimi, wspólnie spędzonym czasem. Dzięki oszczędności i urządzeniu ogrodu w duchu minimalizmu będziemy mogli dowolnie wypełnić nasz zielony kąt. Zarówno dobrana roślinność, jak i mała architektura nie przytłacza, a wręcz przeciwnie – sprzyja temu, by poczuć się naprawdę swobodnie.

Projekty ogrodów Poznań - Green Solutions

Roślinność w ogrodach skandynawskich

Jeśli zależy nam na prawdziwie skandynawskim ogrodzie, najłatwiej będzie stworzyć go za pomocą roślin. Inspirację czerpiemy z Północy – roślinność Skandynawii radzi sobie nawet w trudnych, surowych warunkach. To w większości gatunki, które nie wymagają od nas wiele uwagi. Radzą sobie nawet bez wykonywania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Zatem na jakie rośliny można się zdecydować, by jak najlepiej odwzorować skandynawski klimat w swoim ogrodzie?

  • niskie rośliny, na przykład iglaki i mchy, dzięki którym stworzymy minimalistyczny skalniak;
  • zimozielone krzewy, które są bardzo wytrzymałe;
  • ozdobne trawy – znajdziemy je w wielu różnych gatunkach, dzięki czemu stworzymy niepowtarzalny efekt prostych, ale pięknych rabat;
  • rośliny ozdobne, takie jak wrzosy i wrzośce, żurawina i brusznica, które będą ciekawym, kolorowym akcentem.

Mała architektura

W aranżacji ogrodu, nie tylko skandynawskiego, niezwykle ważna jest mała architektura. To dzięki niej możemy określić i modyfikować funkcje przestrzeni. Skandynawskie ogrody (przeczytasz o nich na stronie: https://greensolutions.com.pl/ogrody-skandynawskie/).
najczęściej stawiają na proste, geometryczne formy. Ławki, stoły czy fotele ogrodowe sprzyjają sprzędzaniu czasu z najbliższymi. Jeśli do tego zdecydujemy się na palenisko, nawet chłodne wieczory w ogrodzie będą dla nas prawdziwą przyjemnością. Najczęściej wybieranymi materiałami w stylu skandynawskim jest lite, surowe drewno – dzięki odpowiedniej impregnacji będzie naprawdę wytrzymałe. Ciekawie prezentują się również elementy wykonane ze stali nierdzewnej – to również solidny materiał.


Dlaczego warto postawić na styl skandynawski w ogrodzie?

Skandynawska estetyka jest obecnie jedną z najpopularniejszych. Coraz częściej wybieramy ją, gdy urządzamy wnętrza. To głównie za sprawą prostej kolorystyki i niewielkiej ilości elementów, które robią wrażenie i sprawiają, że przestrzeń jest funkcjonalna i nowoczesna. Skandynawski ogród doskonale sprawdzi się jako tło domu, który jest zaaranżowany również w tym stylu. Dzięki temu osiągniemy spójność i najlepiej wykorzystamy potencjał miejsca. To też doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą poświęcać wiele czasu na pielęgnację roślin – w stylu skandynawskim nie są one wymagające i świetnie radzą sobie w różnych warunkach. Jeśli lubimy minimalizm i proste formy, a także wtedy, gdy nie chcemy, aby przestrzeń nas ograniczała – skandynawski ogród będzie dla nas idealny!

Similar Posts