Ogród

Jakie rośliny posadzić przy ogrodzeniu?

Jakie rośliny posadzić przy ogrodzeniu

Posiadacze domów jednorodzinnych często zmagają się z ze wścibskim wzorkiem sąsiadów i bezpośrednią widocznością ulicy. Wpływa to na brak intymności oraz komfortu podczas korzystania z ogrodu. Płot, mimo że wydziela granice działki, nie jest w stanie całkowicie odgrodzić posesji, dlatego rozwiązaniem takiego problemu może być zasadzenie roślin przy ogrodzeniu. Wpływają one nie tylko na efekt wizualny, ale także w naturalny sposób zwiększają komfort korzystania z ogrodu.

Po co sadzić pod płotem rośliny?

Bujna roślinność wzdłuż ogrodzenia pełni kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim tworzy zieloną ścianę odgradzającą posesję od głównej ulicy lub działki sąsiadów, co umożliwia swobodne spędzanie czasu przed domem. Poza tym połacie zieleni wpływają korzystnie na architekturę budynku i ogrodu sprawiając, że miejsce zachęca do relaksu i odpoczynku. Rośliny przy płocie mogą być również wykorzystane do ukrycia nieestetycznego ogrodzenia, a dodatkowo gęste krzewy tłumią hałasy i zwiększają bezpieczeństwo, co jest szczególnie ważne dla domów usytuowanych blisko ruchliwej ulicy.

Rośliny pod ogrodzenie – krzewy

Zastanawiając się co posadzić przy płocie, trzeba przede wszystkim podjąć decyzję o tym, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli zależy nam na większym poczuciu intymności w ogrodzie, warto zdecydować się na wysokie drzewa i rozłożyste krzewy. Nie wymagają intensywnej pielęgnacji, są odporne na choroby i pasożyty, a dodatkowo przez cały rok pięknie się prezentują. Jako rośliny pod płotem bardzo dobrze sprawdzą się:

  • drzewa iglaste – świerk pospolity, cis, świerk serbski,
  • drzewa liściaste – buk pospolity, grab, brzoza,
  • krzewy liściaste – berberys, dzika róża, pigwowiec, irga.

Najpopularniejszą rośliną sadzoną pod płotem jest bez wątpienia tuja. Iglaki te można spotkać na wielu posesjach, gdzie tworzą żywopłot otaczający granice działki. Roślina jest mało wymagająca, wieloletnia i ma zwartą, gęstą koronę dlatego, jeżeli nie mamy pomysłu co posadzić przy płocie – tuja będzie najlepszym wyjściem z sytuacji. Dostępna jest w wielu odmianach, które różnią się od siebie wyglądem i sposobem pielęgnacji, dlatego łatwo dobrać ją do pozostałej architektury krajobrazu.

Rośliny pnące

Wysokie drzewa i rozłożyste krzewy nie zawsze będą dobrym rozwiązaniem, szczególnie wtedy, gdy nie chcemy ograniczać na posesji dostępu do słońca. Rośliny pnącze wyróżniają się kolorowymi kwiatami i różnorodnością, dlatego mogą stanowić dekorację płotu. Taka roślinność może wyeliminować też konieczność sezonowej renowacji ogrodzenia, gdyż co roku płaszcz kwiatów szczelnie przykryje kolejne przęsła płotu. Wśród roślin pnących warto decydować się na odmiany wieloletnie, które nie wymagają zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Ciekawym pomysłem będzie zasadzenie bluszczu, winobluszczu czy rdestu. W przeciwieństwie do krzewów musimy liczyć się z tym, że przed zimą pnącza stracą na swoim wyglądzie, jednak na wiosnę znowu zaczną rozkwitać, stanowiąc żywą dekorację ogrodzenia.

Kwiaty ozdobne

Jeżeli nie chcemy się szczelnie odgradzać lub szukamy pomysłu jak urozmaicić teren przed płotem, możemy zdecydować się na rośliny ozdobne. Wybrane odmiany osiągają sporą wysokość, dlatego w naturalny sposób odizolują posesję od ulicy lub sąsiadów. Dodatkowo stworzą niepowtarzalny klimat i dodadzą ogrodu wyrazistości. Chcąc zasadzić rośliny pod płotem, których głównym zadaniem będzie dekoracja, można zdecydować się na rozłożystą kannę, kolorowy aster nowoangielski, ozdobną cynię czy błękitną ostróżkę ogrodową. Należy pamiętać, że rośliny ozdobne wymagają nieco bardziej intensywnej pielęgnacji niż krzewy czy pnącza, to jednak ich wygląd z pewnością rekompensuje poświęcony im czas.
Decyzja o tym, co posadzić przy płocie zależy w głównej mierze od tego, jakiego efektu oczekujemy. Jeżeli głównym założeniem jest odizolowanie posesji, z pewnością idealny będzie żywopłot z krzewów lub gęsto zasadzone drzewa. Lepsze walory estetyczne, wpływające na dekorację ogrodu mają bez wątpienia pnącza i rośliny ozdobne. Warto również zastanowić się, czy będziemy mieć czas, aby zająć się pielęgnacją wyjątkowo wymagających odmian.
 
 

Similar Posts