Projektowanie

Projekty domów na wąską działkę – praktyczne i funkcjonalne rozwiązania dla małych przestrzeni

Projekty domów na wąską działkę - praktyczne i funkcjonalne rozwiązania dla małych przestrzeni

Trudne w zabudowie, wąskie działki to niewątpliwe wyzwanie dla projektantów i architektów. Jednak zadanie to nie jest niewykonalne, co więcej efekty bardzo często przerastają najśmielsze oczekiwania. Biuro architektoniczne KB Projekt proponuje rozwiązania dla działek 10m, 12m, 14m, 16m i 18 m. Jeśli więc jesteście właścicielami trudnej w zabudowie działki, która wydaje się nieużyteczna w kontekście budowy domu, z pomocą na pewno przyjdą projekty dopasowane pod konkretny, niewielki rodzaj terenu. Przykłady tego typu projektów prezentujemy w artykule poniżej.
Projekty domów na wąską działkę do 12 m
Przykładem tego typu projektu jest projektu domu o nazwie Dalianowo. Jego cechą charakterystyczną jest to, że jedna z elewacji bocznych jest całkowicie pozbawiona okien, co pozwala na maksymalne zbliżenie jej do granicy działki. Atutem tego projektu jest możliwość wyboru różnego rodzaju elewacji, więc może być on dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz obecność w bryle garażu jednostanowiskowego. To rozwiązanie na naprawdę wąską działkę, ponieważ do budowy tego domu wystarczy parcela o wielkości zaledwie 13 metrów kwadratowych.

https://www.kbprojekt.pl/projekty-domow-na-waska-dzialke-kolekcja

Wejście do domu prowadzi przez przestronny wiatrołap, w którym bez problemu zmieści się szafa na ubrania wierzchnie, co pozwoli zaoszczędzić miejsce w innych pomieszczeniach. Parter to spora przestrzeń dzienna z salonem połączonym z kuchnią. Dodatkowym atutem jest obecność przy kuchennej spiżarni oraz sporego pomieszczenia gospodarczego, który może posłużyć jako schowek na przykład na sprzęty kuchenne. Na parterze znajduje się również niewielka toaleta. Poddasze to natomiast część sypialniana oraz wspólna dla całego domu łazienka. Największa z sypialni posiada miejsce na małą garderobę oraz wyjście na balkon, co sprawia, że jest ona idealnym miejscem na sypialnię małżeńską. Pozostałe pokoje poza obecnością łóżka spokojnie zmieszczą również burka oraz elementy wyposażenia wypoczynkowego. Ten dom to doskonałe rozwiązanie dla czteroosobowej rodziny.
Projekty domów na wąską działkę do 14 m
Przy okazji projektów na działkę do 14 metrów, chcielibyśmy przywołać niezwykle efektowny i nowoczesny projekt o nazwie Stroiczka. To pełen uroku parterowy dom, który odznacza się prostotą wykonania, ale też efektownym dizajnem. Prosta bryła pozwala na nie tylko szybką i ekonomiczną budowę, ale też wpływa na niskie koszty przyszłego utrzymania. Wszystko dlatego jest bryła jest wykonana w stylu energooszczędnym. Projekt ten idealny jest dla rodziny, która ceni funkcjonalne, proste, ale też nowoczesne wnętrza. To co wyróżnia ten budynek to częściowo zabudowany taras. Dzięki takiej konstrukcji doskonale chroni przed wiatrem i deszczem. Pozwoli on również na wykorzystanie białej ściany na przykład pod domowe kino plenerowe. Wystarczy wygodna kanapa i dobry projektor. Dzieci na pewno będą zachwycone, a i dorośli nie będą na takie udogodnienia narzekać. Ogromnym atutem jest również przemyślane rozmieszczenie przeszkleń, które nie tylko wpływają pozytywnie na doświetlenie wnętrza, ale też zapewniają odpowiedni bilans cieplny. Jeżeli chodzi o część parterową projektu, to główne wejście dzięki temu, że zostało delikatnie cofnięte, wydzieliło przestrzeń na funkcjonalny wiatrołap. Na prawo od wejścia znajduje się sporych rozmiarów salon z jadalnią oraz aneksem kuchennym. Kuchnia wzbogacona została również o niewielką spiżarnię. Z kolei na lewo od wiatrołapu znajdują się dwa przestronne pokoje, niewielkie WC oraz przestronna łazienka.
Projekty domów na wąską działkę do 16 m
Doskonałym przykładem domu na działkę do 16 metrów kwadratowych jest projekt o nazwie Bertowo 2. Docelowo ma być osadzony na bryle prostokąta, w którą wlicza się wbudowany w całość garaż, co sprawia, że projekt jest niezwykle spójny architektonicznie. Parter jak już zostało wspomniane połączony jest z garażem, co zmniejsza jego rozmiary, ale pozwala na łatwe przemieszczanie się pomiędzy garażem, a wnętrzem domu. Największe pomieszczenie salonu to oczywiście salon, który posiada klimatyczny kominek oraz połączony jest ze schodami prowadzącymi na poddasze. Projekt posiada również otwartą na salon kuchnię, która dzięki sporym rozmiarów i funkcjonalnemu położeniu będzie niezwykle wygodna w użytkowaniu. Na parterze znajduje się także niewielkie WC. Poddasze natomiast to klasycznie część sypialna. Wyposażona jest w trzy pokoje oraz łazienkę. Dwa mniejsze pokoje doskonale sprawdzą się jako pokoje dla dzieci, natomiast większy posłuży jako sypialnia rodziców.
KB Projekt  – funkcjonalne projekty na niewielkich przestrzeniach
Pracownicy biura architektonicznego KB Projekt to nie tylko eksperci w klasycznych projektach, ale również doskonali specjaliści w ekstremalnych i niecodziennych rozwiązaniach. Domy przeznaczone do budowy na wąskich działkach to niejednokrotnie spore wyzwanie dla architektów, jednak posiadane przez biuro doświadczenie (20 lat na rynku) oraz znajomość najnowszych rozwiązań i trendów, pozwalają na wszechstronność i wysoką jakość wykonania, również tych nieco trudniejszych projektów. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej zapraszamy na stronę internetową biura www.kbprojekt.pl

Similar Posts