Porady

Jakich barw używać we wnętrzach?

Barwy neutralne – dlaczego warto używać ich we wnętrzach?

Urządzając wnętrze myślimy o wygodnej kanapie, stylowych szafkach czy dywanie. No i oczywiście o czymś zielonym, dla poprawy nastroju. Niejednokrotnie wybór koloru ścian traktujemy marginalnie, a tymczasem to właśnie on ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie! Jak więc stworzyć w domu czy mieszkaniu oazę spokoju?
Kolor, który podnosi ciśnienie
Chyba nikt nie lubi czuć się przytłoczony, szczególnie we własnych „czterech ścianach”. Niestety, tak właśnie może wpłynąć na nas spontaniczna decyzja o wyborze czerwieni czy brązu na dominujące (albo nawet jedyne) kolory w pokoju. Doskonale za to sprawdzają się one jako dodatki, akcenty kolorystyczne. Ciekawostka: czerwony, poza tym, że pobudza do działania, może też podnosić ciśnienie krwi!
Na przeciwnym biegunie plasuje się niebieski, który uspokaja, zmniejsza poziom stresu i dlatego z powodzeniem stosuje się go w pokojach wypoczynkowych czy… w łazienkach (w końcu kąpiel to też relaks). W misji niesienia spokoju towarzyszy mu oczywiście kolor zielony, choć ich połączenie pozostawmy nadmorskim pejzażom. 🙂
Bielszy odcień bieli
Aby więc uzyskać optymalny efekt, zarówno wizualny, jak i emocjonalny, warto postawić na barwy neutralne jako bazę kolorystyki ścian naszego wnętrza. Biele, beże i szarości to nie tylko dobry wybór pod kątem samopoczucia, ale także komponowania się z resztą wystroju. Oczywiście, należy pamiętać o doborze odcienia pasującym do oświetlenia oraz efektu, jaki chcemy uzyskać – także w przypadku bieli. W przypadku pomieszczeń o chłodnym oświetleniu wybierajmy odcienie cieplejsze, w przypadku cieplejszego światła – na odwrót.
Po skandynawsku
Szarości doskonale sprawdzają się w coraz modniejszych wnętrzach o charakterze industrialnym i skandynawskim. Wbrew pozorom jednak, szarość niekoniecznie musi być zimna i kojarzyć się z pomieszczeniami użytkowymi. Lekkie zabarwienie jej beżem zadziała na nas kojąco. I, co również może zaskakiwać – szarość potrafi doskonale sprawdzać się także w mniejszych pomieszczeniach.
Barwy neutralne są więc idealną bazą, którą następnie możemy wzbogacić o odpowiednie akcenty kolorystyczne. Jak to robić i jaki efekt uzyskamy uzupełniając je o „żywsze” barwy? Więcej o tym na Ocieplamy Życie: https://ocieplamyzycie.pl/remont/neutralne-barwy/

Similar Posts