Projektowanie

Szklane centra handlowe

barierki-szklane-w-centrach-handlowych

Dziś trudno sobie wyobrazić centra handlowe budowane bez użycia szklanych elementów. Niegdyś niedostępny, kruchy i trudny w obróbce materiał, dziś dzięki zaawansowanej technologii produkcji stał się trwały i bezpieczny. Uniwersalność i nowoczesny design tego tworzywa sprawia, że doskonale wpisało się ono we współczesną architekturę. Z roku na rok wzrasta liczba galerii handlowych, które stają się wizytówką większych aglomeracji i ważnym obiektem na architektonicznej mapie miasta. Jeszcze kilkanaście lat temu przypominały one wtórne budowle z niewielką ilością sklepów. Współczesne centra spełniają nie tylko funkcje sprzedażowo-handlową, ale coraz częściej stanowią ośrodki rozrywki i rekreacji. To miejsca, w których spotykamy się z bliskimi na kawę czy na wspólny posiłek. Bogate szklane wnętrza przykuwają wzrok i zachęcają do spędzania w nich wolnego czasu. Otoczenie oszklonych kolorowych sklepów i restauracji, zapachy dochodzące z kawiarni oraz gra świateł w przejrzystych wnętrzach, sprawia, że czujemy się w takim miejscu, jak w innym lepszym świecie.

Szkło jako materiał niezbędny

Jedną z głównych zalet szkła jest duża przepuszczalność naturalnego światła. W słoneczny dzień szklane dachy i ściany galerii doświetlają duży obszar wewnątrz centrum tworząc niepowtarzalny klimat. Sprzyja to tworzeniu wyjątkowo komfortowego środowiska np. do robienia zakupów. Stawianie wielkowymiarowych konstrukcji niesie za sobą wiele dylematów, a dopracowanie szczegółów jest niezbędne by stworzyć odpowiedni mikroklimat. Galeria musi w końcu przyciągać tłumy. Wnętrza powinny więc być odpowiednio doświetlone, a temperatura otoczenia zachęcać do częstego odwiedzania. Zwykle jest więc tak, że latem chronimy się w centrum handlowym przed upałami, szukając chłodu, a zimą ciepła. Dużą rolę odgrywa w tym wypadku nie tylko właściwie ustawiona klimatyzacja, ale odpowiedni dobór szkła, który pozwala na ograniczenie dostępu energii słonecznej w miesiącach, gdzie słońce operuje najmocniej, przy jednoczesnym zmniejszeniu strat cieplnych w okresie zimowym. Innowacyjne szkło budowlane charakteryzuje się termoizolacyjnością. Zimą szkło tego typu poprawia komfort redukując efekt zimnych ścian i chroni budynek poprzez redukcję skraplania. Z kolei w okresie letnim, gdy na zewnątrz panują upały termoizolacyjność zabezpiecza przed przedostaniem się nadmiaru ciepła, jednocześnie zapewniając dopływ naturalnego, choć trochę już przefiltrowanego światła słonecznego. Dodatkowym atutem balustrad szklanych jest fakt, że nie wymagają one konserwacji, są łatwe w utrzymaniu czystości, a ich powierzchnia jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne.

Szklana balustrada bez pochwytu

Dużą popularnością w galeriach handlowych cieszy się ostatnio montaż balustrad samonośnych. Umożliwiają one wykonanie szerokiego spektrum rozwiązań dopasowanych do indywidualnego stylu oraz potrzeb inwestora. Dzięki taflom niczym niepodzielonego szkła, stanowią materiał ponadczasowy, który wpisuje się w nowoczesne i stylowe wnętrza.

Wymagają zastosowania bardziej wytrzymałych tafli, które montuje się do stropu przy pomocy specjalnych łączników liniowych bądź punktowych.
Do balustrady samonośnej wykorzystuje się szkło bezpieczne hartowane ESG/VSG o minimalnej grubości 13 mm, a najczęściej stosuje się najgrubsze 21 mm.
Szkło laminowane (bezpieczne) tj. VSG powstaje na skutek sklejenia dwóch szklanych tafli za pomocą specjalnej folii. Zatrzymuje ona odłamki szklane w przypadku rozbicia. Do laminowania można wykorzystać zarówno szkło zwykłe, jak i hartowane ESG. Ryzyko stłuczenia w przypadku tego drugiego, spada niemalże do zera. Szkło hartowane poddawane jest specjalnej obróbce termicznej, w której szkło ogrzewa się do temperatury 600 stopni Celsjusza, a następnie schładza zimnym powietrzem. Dzięki temu zabiegowi znacznie rośnie jego odporność na uszkodzenia.

Dla zachowania jeszcze bardziej nowoczesnego charakteru wnętrza oraz integracji otoczenia z konstrukcją stosuje się barierki szklane bez pochwytu. Balustrady tego typu coraz częściej zdobią wnętrza nowoczesnych budynków. Ich niewątpliwą zaletą jest dodawanie lekkości i gwarancja wysokiego poziomu bezpieczeństwa. W galeriach handlowych powszechny stał się widok ciągnących się metrami barierek szklanych wzdłuż witryn sklepowych, które wytyczają ścieżki naszych sklepowych wędrówek. Połączenie walorów estetycznych z funkcjonalnością sprawiają, że konstrukcje te stały się nie tylko balustradami dla deweloperów, ale również architektów, którzy tworzą wyjątkowe i niepowtarzalne projekty szklanych domów handlowych.
Znaną i cenioną firmą z doświadczeniem, zajmującą się profesjonalnym montażem
i doradztwem m.in. w sprawie balustrad jest SALGAT Katowice – balustrady aluminiowo-szklane.

Szklane wystawy sklepowe

Jednym z głównych powodów, dla których wybieramy się do galerii handlowych jest zakup potrzebnych produktów. Nic nie przyciąga więc bardziej naszej uwagi, jak witryny sklepowe. Dobra ekspozycja najlepszego towaru to nie jedyny aspekt, który zachęca klientów do przekroczenia progu i zapoznania się konkretnymi rzeczami. Równie ważna jest fasada szklana, która powinna współgrać z charakterem konkretnego butiku czy też centrum handlowego. Odpowiedni dobór przeszkleń do sklepów lub salonów jest bardzo ważny ze względu na różnorodność funkcji, które mają spełniać dla właściciela oraz wszystkich konsumentów. Przede wszystkim powinny zapewniać bezpieczeństwo i ochronę, która jest istotna m.in. w odniesieniu do wartościowych wyrobów narażonych na kradzież z włamaniem lub przypadkowego uszkodzenia. Właściwie wybrane produkty zapewniają maksymalną ilość naturalnego światła, co pozwala na optymalną prezentację towarów.

Najczęściej stosowane są witryny szklane z elementami aluminiowymi. Stanowią one nowatorskie i estetyczne rozwiązanie. Zaletą takiej konstrukcji jest szybkość montażu, jak i demontażu oraz możliwość modyfikacji w zależności od potrzeby zamawiającego. Przy realizacji witryn sklepowych wykorzystywane jest szkło bezpieczne hartowane o grubości odpowiednio dobranej do wysokości szklenia. Wyższa witryna oznacza grubsze szkło. Tafle szklane dzielone są proporcjonalnie i łączone bez słupków za pomocą specjalnych przeźroczystych taśm silikonowych. Dla poprawy walorów estetycznych i wizualnych niekiedy stosuje się witryny całoszklane. Nie posiadają one żadnych widocznych łączeń pomiędzy szklanymi modułami, dzięki czemu kompozycja wystawy nie zostaje zaburzona. Takie witryny cieszą się nie tylko nowoczesnym i eleganckim designem, ale spełniają też przepisy przeciwpożarowe. W witrynach sklepowych można zastosować drzwi wahadłowe, jak i przesuwne. Wykonując ścianki stałe szczególnie w galeriach handlowych należy zwrócić szczególną uwagę na specyfikę tych obiektów. Ze względu na wózki sklepowe zaleca się użycie największych profili o wysokości 110 mm.

Dużym zainteresowaniem cieszy się zastosowanie szkła antyrefleksyjnego, który redukuje odbicia światła i nie ogranicza widoku, co pozwala na lepszą prezentację towaru. Powłoka antyrefleksyjna zatrzymuje promieniowanie UV, co zabezpiecza eksponowane produkty przed utratą walorów kolorystycznych.

Szklane centra handlowe na przestrzeni lat stały się jednymi z najchętniej odwiedzanych miejsc w wolnym czasie. W otoczeniu wielkich przeszkleń, większość z nas czuje się wyjątkowo. To tutaj najczęściej robimy zakupy i spędzamy czas z przyjaciółmi, przez co miejsce to kojarzy nam się ze spokojem i relaksem. Szkło niejako staje się inspiracją do zastosowania konstrukcji szklanych również w innych przestrzeniach, takich jak np. własny dom. Szeroki wachlarz produktów i walorów jakie dają nam szklane wykończenia, zachęca do planowania i realizacji własnej przestrzeni, która będzie rozwiązaniem na długie lata.

Similar Posts