Budowa

Dobry sprzęt budowlany, czyli jaki?

Dobry sprzęt budowlany, czyli jaki?

Prace budowlane, szczególnie realizacje rozpoczynane od podstaw, wiążą się z koniecznością wykorzystywania różnego rodzaju sprzętów. Trudno wyobrazić sobie start robót bez przygotowania terenu za pomocą ciężkich maszyn jak koparki, spycharki, walce, czy zagęszczarki. Większość budów nie obejdzie się bez betoniarek, wibratorów i zacieraczek. Dobry sprzęt budowlany pozwala na przeprowadzanie prac sprawnie i wydajnie, a jak wiadomo – przy każdej inwestycji czas to pieniądz. Czym powinien się charakteryzować dobry sprzęt budowlany?

Sprzęt budowlany dopasowany do potrzeb

Zacznijmy od tego, że dobór sprzętu budowlanego powinien odbywać się już na etapie przygotowywania planu prac i tworzenia kosztorysu inwestycji. Przy niektórych wykopach fundamentowych potrzebna nam będzie koparko-ładowarka, przy innych wystarczy minikoparka. Na niektórych terenach podłoże wymaga zagęszczenia walcem – na innych nie będzie to konieczne. Przykładów możemy mnożyć: w miejscu, gdzie mamy dostęp do prądu, nie musimy martwić się o zasilanie, a w innym potrzebne nam będą agregaty prądotwórcze, których zakup lub wynajem również musimy uwzględnić w kosztach inwestycji. Czasem korzystniejszym rozwiązaniem będzie wynajem zacieraczki do betonu, a czasem bardziej opłacalne okaże się wypożyczenie listwy wibracyjno-wygładzającej. Jeśli mamy wątpliwości, który sprzęt lepiej sprawdzi się w danych warunkach do realizacji zaplanowanych robót, warto skorzystać z doradztwa pracowników wypożyczalni sprzętu budowlanego.

Sprzęt zasilany prądem, czy silnikiem spalinowym?

Firmy budowlane często stoją przed dylematem: wybrać sprzęt zasilany prądem, czy silnikiem spalinowym? – Oczywiście w niektórych przypadkach wyboru nie ma, jednak często się on zdarza. Główna zasada jest jedna. Wszędzie tam, gdzie sprzęt wykorzystywany jest wewnątrz obiektu (nawet sporej hali magazynowej), lepiej sprawdzi się zasilanie elektryczne. To kwestia przede wszystkim zdrowia pracowników, ale też estetyki realizacji. Jak mówi nam przedstawiciel wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent, dobry sprzęt budowlany to sprzęt sprawdzonych producentów. Na zakupie i wynajmie narzędzi i maszyn budowlanych nie warto oszczędzać, ponieważ jest to oszczędność jedynie pozorna. Powinno nam zależeć na sprzęcie wydajnym, przy czym musimy pamiętać, że efektywność prac nie zależy wyłącznie od jakości samego sprzętu. Istotne są także umiejętności pracowników, którzy się tym sprzętem będą posługiwać. Nie ma więc jednoznacznej definicji dobrego sprzętu budowlanego, ale w dużym uproszczeniu: powinien być dopasowany do naszych potrzeb, umiejętności pracowników, powinien być funkcjonalny i w pełni sprawny.

Similar Posts