Projektowanie

Dom z garażem na 2 samochody

Dom z garażem na 2 samochody

W coraz większej liczbie polskich rodzin 2 samochody to już właściwie standard. Planując budowę domu, należy to wziąć pod uwagę. Na rynku można znaleźć gotowe projekty domów z garażem dwustanowiskowym. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Garaż to coraz częściej niezbędne pomieszczenie. Wynika to z prostego faktu: po polskich drogach jeździ już ponad 23 mln samochodów osobowych, a na jednego Polaka przypada statystycznie 1,7 auta (źródło: https://motoryzacja.interia.pl/raporty/raport-polskie-drogi/wiadomosci/news-klamstwa-i-statystyka-ile-aut-jezdzi-po-polsce,nId,2905818). Trudno zatem nie uwzględnić garażu, planując taką inwestycję jak budowa domu. Takie pomieszczenie nie tylko pozwoli bezpiecznie parkować samochód, ale także może przydać się w celach gospodarczych. Zapytaliśmy ekspertów firmy projektowej Archeton, na co zwracać uwagę, wybierając projekt domu z garażem dwustanowiskowym.

Wybieramy garaż na 2 samochody – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na usytuowanie garażu. Najlepiej, gdy taki garaż zostanie zlokalizowany w części budynku, który jest najbliżej bramy wjazdowej. Garaż dwustanowiskowy powinien zostać także oddzielony od części mieszkalnej pomieszczeniem gospodarczym lub kotłownią, żeby zminimalizować hałas i zapach spalin. Do tego garaż nie może być zbyt ciasny, aby nie było trudno z niego wyjechać lub w nim manewrować. Garaż dwustanowiskowy musi zostać tak zaprojektowany, żeby zapewnić wygodny dostęp do każdego pojazdu i umożliwić mu swobodny wyjazd. Najczęściej spotykane są projekty domów z dobudowanym garażem na 2 samochodu lub jako nieodłączny element bryły domu.

Garaż dwustanowiskowy – kiedy się przyda?

Budując dom, należy brać pod uwagę nie tylko aktualną sytuację, ale także przyszłość. Jeśli nawet obecnie mamy jeden samochód, nie oznacza to, że w przyszłości nie będziemy korzystali z dwóch pojazdów (własne auto może użytkować w przyszłości małżonek lub dorastające nastolatek).

Duży, dwustanowiskowy garaż można także z powodzeniem wykorzystać do przechowywania rowerów, kosiarek, narzędzi. Wtedy taki garaż może również pełnić funkcję pomieszczenia gospodarczego, warsztatu lub miejsca, gdzie bezpiecznie przechowuje się sprzęt sportowy. Przestrzeń garażu można również wykorzystać do rozwijania swoich pasji i hobby, które wymagają oddzielnej przestrzeni (np. garncarstwo itp.).

Garaż na 2 samochody to rozwiązanie praktyczne i wygodne. Warto na niego postawić nie tylko wtedy, gdy mamy 2 pojazdy. Taką przestrzeń można z powodzeniem zagospodarować w innym celu niż tylko parkowanie aut.

Similar Posts