Porady

Pale CFA – charakterystyka i zastosowanie

Pale CFA – charakterystyka i zastosowanie

Pionierami w stosowaniu pali CFA, czyli Continous Flight Auger, byli amerykanie. Obecnie pale formowane świdrem ciągłym (polski skrót to „pale FSC”) stosuje się w wielu pracach budowlanych na całym świecie. Idea jest prosta – jednocześnie dokonujemy wiercenia i w tym samym czasie betonujemy na mokro świeżo odkryte przestrzenie otworu. Mimo sporego rozmachu metoda jest wydajna, szybka i co najważniejsze – bardzo bezpieczna.

Pale CFA – cała paleta zalet

 

Precyzyjne wykonywanie odwiertów i powtarzalność pali, będących efektem procesu, to niepodważalne zalety tej technologii. Wydajność to również aspekt, o którym warto wspomnieć. Przeciętny czas wykonania jednego pala CFA to zazwyczaj nie więcej, niż 15 do 30 minut. Technologia jest więc bardzo szybka i stosunkowo tania. Wykonywanie prostych konstrukcji z użyciem tej techniki jest także bardzo ciche i praktycznie nie pociąga za sobą emisji drgań i wibracji. Pozwala to prowadzić prace blisko osiedli ludzkich, bez obaw o niezadowolenie i skargi mieszkańców. Znikomy poziom hałasu to również brak negatywnych oddziaływań na środowisko naturalne. Rzadko wspominanym, pozytywnym aspektem, jest ciągłe wynoszenie do góry struktury glebowej (lub skalistej), w której dokonywany jest przewiert. Pozwala to na stałą ocenę i kontrolę gruntu w trakcie procesu. Zaletą jest również szerokie spektrum zastosowań.

 

Gdzie stosujemy pale CFA?

 

Nieszkodliwość dla otoczenia i środowiska naturalnego, a także duża wydajność, przy jednoczesnym niskim koszcie, determinują szerokie wykorzystanie pali CFA. Znajdziesz je m.in.:

 

  • w budownictwie drogowym (budowa mostów, dróg i tuneli)
  • przy stawianiu palisad
  • przy przenoszeniu obciążenia konstrukcji z fundamentów na warstwy nośne
  • w systemach ochrony przeciwpowodziowej
  • w projektach zapobiegania osuwiskom ziemnym

 

To rzecz jasna nie jedyne zastosowania technologii CFA. Stawianie pali nie może się jednak odbyć bez profesjonalnego sprzętu.

 

Sprzęt do wykonywania pali CFA

 

Solidny i trwały sprzęt do stawiania pali w technice CFA to podstawa sukcesu. Świetnym przykładem niezawodnego rozwiązania w tym zakresie jest wiertnica geologiczna oferowana przez Staltechnikę. Wiele lat na rynku i duże doświadczenie zespołu są gwarancją dostarczania wysokiej jakości produktów. Warto zajrzeć na ich stronę, by poznać szczegóły stosowanych przez nich rozwiązań sprzętowych.

Similar Posts