Porady

Szybkozłączka – wygoda podczas opróżniania szamba

Szybkozłączka - wygoda podczas opróżniania szamba

Decydując się na zakup szamba, warto pomyśleć o tym, jak ułatwić sobie jego opróżnianie. Najlepszym rozwiązaniem jest szybkozłączka, która umożliwia opróżnianie szamba, bez potrzeby wjeżdżania wozu asenizacyjnego na posesję.

Zamontowana w ogrodzeniu od strony ulicy pozwala na odpompowanie nieczystości nawet pod naszą nieobecność. Unikniemy tym samym również nieprzyjemnych zapachów jakie zwykle towarzyszą tej czynności.

        Warto pamiętać o tym, że najprościej jest zamontować instalację do szybkozłączki przed rozpoczęciem użytkowania zbiornika – wielu producentów szamb ma w swojej ofercie profesjonalny montaż w zbiorniku elementów niezbędnych do prawidłowego działania  szybkozłączki. Dalszego połączenia dokonuje się za pomocą rury giętkiej zbrojonej zakopanej w ziemi na około 0,5 metra, ułożonej z niewielkim spadkiem w kierunku szamba. Drugi koniec umieszcza się w podmurówce w ogrodzeniu i zakańcza się go szybkozłączką z zaślepką.

        Bardzo istotną kwestią są warunki techniczne jakie należy spełnić by instalacja spełniała swoje zadanie. Najważniejsza kwestia to odległość w jakiej umiejscowiony jest zbiornik. Wprawdzie wydajność pomp w wozach asenizacyjnych jest różna i warto sprawdzić jakimi wozami dysponuje firma odbierająca ścieki w okolicy, to jednak jest mało prawdopodobne, by poradziła sobie z opróżnieniem zbiornika znajdującego się w odległości 20-25 metrów. Przyłącza zakończone szybkozłączką najlepiej sprawdzają się więc przy usuwaniu nieczystości ze zbiorników umiejscowionych nie dalej niż kilka metrów od ogrodzenia. Niemniej należy pamiętać o tym, że duża część zbiorników umiejscowiona jest właśnie w okolicy ogrodzenia, by ograniczyć poruszanie się wozu asenizacyjnego po terenie posesji. Oznacza to, że montaż szybkozłączki w większości przypadków będzie bardzo dobrą inwestycją.

Taką instalację warto zainstalować podczas montażu szamba ponieważ jeśli już zbiornik będzie użytkowany żadna firma nie skusi się aby wchodzić do zbiornika i mocować rury a jeśli już to z pewnością cena za taką usługę będzie wysoka, ponieważ w grę będzie dochodzić wykorzystanie masek tlenowych które uchronią pracowników przed utratą życia. Zawsze należy pamiętać że nie wolno wchodzić do używanego szamba bez pomocy specjalistycznych masek czy nawet kombinezonów tlenowych.

Similar Posts