Często spotykane ubytki w asfalcie mogą nie tylko budzić niesmak wśród estetów i zmniejszyć komfort jazdy, ale mogą przyczynić się też do szybkiej degradacji zawieszenia samochodu oraz ryzyka wystąpienia wypadku. Z tego powodu konieczna jest naprawa owych dróg, a niesamowicie skutecznym sposobem jest użycie pianobetonu
Pianobeton – czym jest?
Pianobeton jest popularną odmianą standardowego betonu, jednak w jego przypadku podczas wytwarzania stosuje się specjalną, mechanicznie wprowadzoną pianę. Pęcherze w środku masy sprawiają, że mimo większej objętości, materiał nadal będzie lekki i twardy. Cechują go również bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Nie można zapominać, że pianobeton jest ekologiczny, ponieważ jego wypełnienie to w dużej mierze powietrze. Co więcej, podczas produkcji tego tworzywa używa się pyłów, które w innym przypadku mogłyby zostać potraktowane jako odpad. Również osoby, dla których ważna jest niska cena wybierają pianobeton. Zastosowanie tego materiału jest niemałe, zwłaszcza w przypadku naprawy dróg.
Z jakich elementów składa się droga asfaltowa?
Trzeba wiedzieć, że najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje dróg. Takie, które cechuje nawierzchnia betonowa lub asfaltowa. Betonowe drogi od lat były uznawane za bardziej trwałe, jednak ich wykonanie było droższe. W drugim przypadku rodzaj asfaltu jest bardzo ważny, ponieważ obecne drogi są znacznie bardziej wytrzymałe, niż te sprzed kilku dekad, mimo pozornie tego samego materiału, a więc różnica między nawierzchnią betonową się zaciera. Dzisiaj natomiast można pójść na kompromis między obiema metodami, jednak o tym za moment.
Jakie są warstwy drogi? Niezwykle istotnym elementem jest podłoże. Zazwyczaj, a najczęściej w przypadku lokalnych dróg, podłoże składa się ze żwiru, po którym wielokrotnie przejechano walcem. Dopiero na nim wylewane są kolejne warstwy asfaltu (podbudowa, warstwa wiążąca i ścieralna). Niestety, nierzadko wspomniany żwir jest nie do końca skuteczny, ponieważ po czasie okazuje się, że asfaltowa droga się wykrzywia, pojawiają się koleiny, a także ubytki, przez co konieczne jest łatanie dziur. Jest to spowodowane najpewniej wilgotną ziemią i niemałą częstotliwością użytkowania drogi przez samochody.
Dlaczego warto postawić na pianobeton?
Pianobeton nie musi być wykorzystywany do tworzenia nawierzchni. Jest to natomiast świetna propozycja na wykonanie profesjonalnego podłoża, które na pewno będzie lepsze i bardziej trwałe od żwiru. Przede wszystkim pianobeton jest lekki i nie powoduje zapadania się drogi głębiej w glebę. Co więcej, jest to materiał odporny na działanie szkodliwych czynników, takich jak mróz i wilgoć. W przeciwnym wypadku droga przy zmianach pogodowych mogłaby zacząć pękać. Niebezpieczne jest też osunięcie się pobocza, kiedy droga jest na podwyższeniu. Kiedy natomiast asfalt wyleje się na pianobeton, to można mieć pewność, że droga przez długi czas zapewni komfortową jazdę kierowcom.
Naprawa drogi w kontekście tego materiału nie będzie trwała zbyt długo. W zaledwie kilka dni można pozbyć się złej warstwy asfaltu i podłoża, wylać pianobeton, poczekać do utwardzenia, wylać warstwy asfaltowe. Można to zawdzięczać temu, że w przygotowane miejsce wystarczy wylać pianobeton i tyle – nie jest konieczne dokładne rozprowadzanie wspominanego żwiru! Co więcej, jest tworzywem, które ze względu na podobne właściwości do cieczy samodzielnie się poziomuje, a przy tym łatwo łączy się z innymi materiałami, na przykład asfaltem. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko zależeć będzie od wielkości i charakteru ubytku w nawierzchni. Dobrze wiedzieć, że pianobeton jest znacznie lżejszy od zwykłego betonu, a przy tym bardzo łatwo poddaje się go obróbce. Stosuje się go na zachodzie Europy już od dłuższego czasu, a ostatnio coraz częściej jest spotykany w Polsce.
Oczywiście, pianobeton jest wykorzystywany nie tylko w przypadku dróg, ale też przy tworzeniu fundamentów, wylewaniu dachów, stabilizacji budynków itd.
Więcej o pianobetonie możesz dowiedzieć się na stronie pianobeton.pl