Budowa

Rodzaje dachówek ceramicznych

Dachówki ceramiczne to rozwiązanie cenione za elegancję, funkcjonalność oraz trwałość. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną ich zaletę – dużą swobodę w zakresie wyboru ich kształtów. Każdy z dostępnych na rynku rodzajów charakteryzuje się nieco inną formą i właściwościami. Dzięki temu łatwo możemy wybrać ten, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Architektura budynku, wygląd elewacji, kąt nachylenia dachu, otoczenie domu oraz okoliczna zabudowa – to wszystko czynniki, od których zależeć będzie wybór konkretnego rodzaju dachówek. Warto więc poznać najważniejsze ich typy.

Dachówka płaska – to model o prostym kształcie. Na dachu prezentuje się niezwykle estetycznie, dając wrażenie jednolitej, gładkiej powierzchni. Dachówki tego typu można ułożyć na dachu na dwa sposoby, co zapewnia większą swobodę w kształtowaniu estetyki budynku: tradycyjnie lub z przesunięciem o połowę. Modele płaskie często wykorzystywane są na dachach dwuspadowych – doskonale komponują się bowiem z konstrukcjami nowoczesnymi, stawiającymi na proste formy.

W ofercie CREATON przykładami tego typu produktów między innymi minimalistyczna pod kątem estetycznym wielkoformatowa SIMPLA oraz mniejsza – dachówka DOMINO.

Esówka – dachówki te wyróżnia charakterystyczny, falowany kształt, przypominający literę „S” (od którego bierze się ich nazwa). Dzięki niemu gotowy dach nabiera atrakcyjnego, estetycznego wyglądu. Pośród produktów CREATON reprezentuje je na przykład cechująca się elastycznością oraz wysoką jakością MELODIE, a także SINFONIE, której duży format sprawia, iż zużycie dachówek na m kw. jest o 30% mniejsze niż w przypadku modeli o małym rozmiarze.

Holenderka płaska – jest odmianą popularnej esówki. Łączy w sobie klasyczną elegancję z nowoczesnym wyglądem. Dachówki te swoją formą nawiązują do włoskiej architektury renesansowej i znakomicie komponują się z tradycyjnym budownictwem. W ofercie CREATON holenderką płaską jest między innymi barwiony w masie model PREMION, a także wielkoformatowe modele TITANIA oraz mniejsza FUTURA.

Karpiówka – to model ponadczasowy, o charakterystycznym kształcie wyróżniającym się owalnym, prostym lub ostrym zakończeniem. Na dachu układane są gęsto w konkretny wzór: “łuskę” lub “koronkę”. Konsekwencją takiego rozwiązania jest duża waga pokrycia, ale w pełni rekompensuje to funkcjonalność karpiówek. Dachówki te doskonale sprawdzą się na dachach o skomplikowanych kształtach, z wieloma załamaniami połaci. Dzięki temu z łatwością pokryjemy nimi złożone elementy konstrukcji, takie jak na przykład lukarny w kształcie wolego oka.

Marsylka – wzór inspirowany XIX-wieczną dachówką zakładkową o dwóch żłobkach Z1, która była prototypem wszystkich dachówek tego rodzaju. Ten znakomity projekt cieszy się uznaniem inwestorów już od prawie 150 lat. Oryginalny rustykalny wygląd oraz nawiązanie do najwyższych, historycznych standardów, to główne zalety marsylek – takich jak na przykład dachówki RATIO.

Duży wybór dostępnych na rynku rodzajów dachówek ceramicznych sprawia, iż bez trudu wybierzemy model odpowiedni do kształtu dachu, architektury domu oraz najbliższego otoczenia. Warto zdecydować się na produkty renomowanych firm – jest to bowiem inwestycja na długie lata. Więcej na temat dostępnych rodzajów dachówek opowiadają eksperci CREATON w filmie: https://www.youtube.com/watch?v=jYPvW0azY-0.

Materiały prasowe CREATON Polska

www.creaton.pl

 
 

Similar Posts