Porady

Koszt instalacji fotowoltaicznej – ile wynosi i z czego się składa?

Koszt instalacji fotowoltaicznej - ile wynosi i z czego się składa?

Instalacja fotowoltaiczna to spory wydatek. Warto jednak nadmienić, że jest to inwestycja na długi czas, która po niecałych dziesięciu latach może się zwrócić i zacząć generować czysty zysk. Decydując się na zainstalowanie fotowoltaiki, warto zwrócić uwagę na składowe kosztów oraz ich wysokość. Dobrze również zapoznać się z programami dofinansowań, które potrafią znacząco wspomóc nasz budżet w zielonej inwestycji.

Panele fotowoltaiczne – najważniejszy element

Montaż wszystkich niezbędnych podzespołów instalacji fotowoltaicznej jest złożony. Przygotowując się do zainstalowania fotowoltaiki, warto zapoznać się ile kosztują poszczególne podzespoły instalacji.

Najważniejszym i najkosztowniejszym elementem każdej instalacji są panele fotowoltaiczne. W kosztach inwestycji stanowią one od 40 do nawet 55 proc. całości. Im większa instalacja, tym większy udział w kosztach całkowitych mają panele fotowoltaiczne. Ich cenę determinuje wiele czynników – głównie to szeroko pojęta jakość wykonania oraz model. Napopularniejsze modele paneli fotowoltaicznych to panele polikrystaliczne oraz monokrystaliczne.

Panele polikrystaliczne – wykonane z krzemu polikrystalicznego – są tańsze i mniej sprawne. Oznacza to, że musimy zastosować więcej ogniw, jeżeli chcemy uzyskać taką samą moc. Ich cena może wahać się w przedziale 550-750 zł za jeden moduł. Poznać je można po niebieskim kolorze.

Panele monokrystaliczne charakteryzują się wyższą ceną, a mimo tego są coraz częściej wybierane. Większą popularność zawdzięczają one wysokiej efektywności, co oznacza, że do wytworzenia energii potrzebna jest mniejsza powierzchnia paneli. Bezpośrednio można poznać je po czarnym kolorze ogniw. Ceny paneli monokrystalicznych zaczynają się od 500 zł/szt., a kończą się nawet na 1200 zł/szt.

W dokładnym oszacowaniu kosztów inwestycji w fotowoltaikę, okresie zwrotu z inwestycji, potrzebnej mocy instalacji fotowoltaicznej i wielu innych parametrach pomoże kalkulator fotowoltaiczny dostępny na stronie firmy SunErgo.

https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/

Kluczowe elementy instalacji fotowoltaicznej

Falowniki to urządzenia, które są kluczowe dla działania każdej instalacji fotowoltaicznej. Zamieniają one prąd stały produkowany przez panele fotowoltaiczne w prąd zmienny. Dobór odpowiedniego falownika przekłada się na prawidłowe działanie całej instalacji. Stąd też wysoki koszt. W małych instalacjach może on stanowić nawet 25 proc. kosztów całkowitych. W momencie, gdy moc instalacji przekracza 4,6 kW, należy zacząć stosować falowniki trójfazowe, a więc takie, które przyłączone są do trzech faz. Koszt dobrej klasy falownika dla instalacji o mocy 5 kWp waha się w przedziale od 4 do 5,5 tys. zł. Im większa moc instalacji, tym bardziej zaawansowany falownik jest potrzebny. Dla porównania, falownik dla instalacji o mocy 10 kWp to koszt nawet 7-8 tys. zł.

Trzecią pozycję w strukturze kosztów instalacji fotowoltaicznej stanowią koszty związane z wykonaniem konstrukcji wsporczych. Najtańsze są systemy mocowań na dachach skośnych, potrafią być nawet o połowę tańsze od systemów montowanych na gruncie lub na dachach płaskich, na których potrzebne jest dodatkowe dopasowanie kąta nachylenia paneli. Systemy mocowań stanowią około 14 proc. w strukturze kosztów wykonania fotowoltaiki. W przypadku dachu skośnego o odpowiednim nachyleniu, system mocowań może kosztować około 6 tys. zł.

Więcej informacji dotyczących kosztów wykonania fotowoltaiki dla twojej nieruchomości znajdziesz na stronie firmy SunErgo.

https://sunergo.pl/blog/koszt-instalacji-fotowoltaicznej/

Planując rozpoczęcie inwestycji w fotowoltaikę, warto zapoznać się również z kosztami prac związanych z realizacją. Wykonanie całej inwestycji przez fachowców jest równie istotnym czynnikiem w kosztorysie inwestycji. Koszt robocizny jest inny w przypadku każdego rodzaju mocowania paneli będzie inny, jednak można przyjąć, że średni koszt montażu za każdy kW wynosi od 700 do 1000 zł.

Koszt całej inwestycji jest odmienny dla każdego rodzaju instalacji i jej wielkości. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp będzie kosztowała ok. 25 tys. zł.

Similar Posts