Migomaty, czyli półautomaty spawalnicze MIG/MAG, należą do najczęściej stosowanych urządzeń spawalniczych. Są najpopularniejszym wyborem zarówno wśród początkujących, jak i zawodowych spawaczy. Praca za pomocą spawarki MIG/MAG wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli zastanawiasz się, jak prawidłowo spawać migomatem, dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Różnice między metodami MIG i MAG
Spawanie MIG/MAG to tak naprawdę dwie metody, które nieco się od siebie różnią. Przy spawaniu metodą MIG korzysta się z gazu obojętnego, takiego jak argon, hel lub ich mieszaniny. Nie bierze on udziału w procesie spawania. Technika MIG nadaje się do spawania miedzi, aluminium, magnezu i innych metali nieżelaznych. W przypadku metody MAG konieczne jest zastosowanie gazu aktywnego, najczęściej dwutlenku węgla. Przy użyciu techniki MAG spawa się stal konstrukcyjną niestopową, niskostopową i wysokostopową.
Przygotowanie migomatu do pracy
Przed rozpoczęciem spawania należy przygotować migomat do pracy. Na początku upewnij się, że w zespole podającym zamontowane są rolki dopasowane do średnicy drutu elektrodowego, który kupisz na przykład w sklepie spawalniczym Spawaj.eu. Następnie załóż drut na kosz i zamocuj go w urządzeniu. Utnij zagiętą końcówkę drutu, umieść ją w zespole podającym i zamknij rolkę przy pomocy docisku. Potem umieść uchwyt w gnieździe EURO i przykręć go. Kolejny krok to podłączenie do migomatu butli z odpowiednim gazem osłonowym za pomocą szybkozłączki. Na butli powinien być zamocowany reduktor z odpowiednimi nastawami.
Ustawienie parametrów migomatu
Główne parametry migomatu to prędkość podawania drutu i napięcie łuku. Prędkość podawania drutu ustaw w taki sposób, aby przebieg stapiania drutu był stabilny. Jeśli jest ona za mała, dochodzi do przerywania łuku spawalniczego, a ustawienie zbyt dużej prędkości objawia się przygaszaniem łuku i odpychaniem uchwytu. Napięcie łuku wpływa na jego stabilność i ilość rozprysków. Istnieją migomaty o płynnie i skokowo regulowanej wartości tego parametru. Zbyt wysokie napięcie zwiększa ryzyko przyklejeń i rozprysków, a zbyt niskie przyczynia się do niestabilności procesu spawania. Kolejnym istotnym parametrem jest natężenie przepływu gazu. Przyjmuje się, że na każdy milimetr średnicy drutu powinien przypadać 1 l/min gazu.
Podczas spawania migomatem prowadź uchwyt ruchem pchanym pod kątem 10-15° oraz ze stałą prędkością. Przy spawaniu grubszych elementów możesz także ciągnąć uchwyt w kierunku spawania. Po zakończeniu pracy oczyść spoinę przy pomocy metalowej szczotki. Pamiętaj, aby każdorazowo przed rozpoczęciem spawania założyć odzież ochronną, rękawice oraz przyłbicę lub inne akcesorium zapewniające ochronę oczu i twarzy.