Niezabezpieczony metal prędzej czy później koroduje – szczególnie, jeśli jest wystawiony na działanie warunków atmosferycznych. Dlatego też często pokrywa się go ochronną warstwą cynku w procesie cynkowania galwanicznego lub ogniowego. Ocynkowane elementy można pomalować – poprawia to ich wygląd, a jednocześnie dodatkowo chroni. Aby jednak efekt był zgodny z oczekiwaniami trzeba użyć właściwego produktu. Jaka farba do powierzchni ocynkowanych będzie odpowiednia?
Konserwacja ocynkowanej stali – jak to się robi?
Cynkowanie tworzy na powierzchni stali ochronną powłokę, jednak z czasem jej właściwości się osłabiają. Cynk stopniowo się utlenia, przez co coraz mniej skutecznie pełni swoją funkcję. Również każde uszkodzenie mechaniczne powierzchni naraża metal na korozję. Dlatego zazwyczaj stosuje się dodatkową warstwę ochronną w postaci odpowiednio dobranej farby. Wówczas konserwacja ocynkowanej stali polega na jej pomalowaniu. Jest to jeden z lepszych sposobów na zapobieganie rdzy i zachowanie atrakcyjnego wyglądu elementów metalowych.
Farba do powierzchni ocynkowanych – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Farba do powierzchni ocynkowanych na pewno nie może być przypadkowym produktem. Bardzo istotne jest, żeby spełniała kilka podstawowych warunków. Tylko wtedy zapewni skuteczną i trwałą ochronę powierzchni. Farba do stali ocynkowanej musi być przede wszystkim:
- odporna na działanie wody – wilgoć to największy sprzymierzeniec rdzy; dlatego warstwa farby powinna tworzyć szczelną barierę, która zabezpieczy przed nią metal;
- odporna na uszkodzenia mechaniczne – każdy odprysk farby tworzy miejsce, przez które wilgoć może dostać się do stali i rozpocząć proces korozji; dlatego należy wybierać preparaty, które tworzą elastyczną, odporną na pękanie powłokę;
- odporna na działanie promieni UV – ma to znaczenie szczególnie w przypadku elementów używanych na zewnątrz; dodatkowo, malując np. dachy z blachy ocynkowanej, należy sprawdzić wytrzymałość farby w ekspozycji na wysoką temperaturę.
Ponadto warto sprawdzić, czy farba do stali ocynkowanej jest wodorozcieńczalna. Oznacza to brak szkodliwych rozpuszczalników, a zatem łatwiejsze malowanie i przyjazność dla środowiska. Obecnie na rynku dostępnych jest całkiem sporo farb wodnych o doskonałej trwałości i właściwościach (np. eko-LOWICYN od Polifarbu Łódź), dlatego nie trzeba się obawiać ich stosowania.
Istnieje wiele farb do stali ocynkowanej, które wyróżniają się doskonałymi właściwościami ochronnymi i trwałością, a jednocześnie są wygodne w użytku.
Farba do stali ocynkowanej – jak ją stosować?
Właściwa farba do powierzchni ocynkowanych to jedno, ale należy również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni. Musi być czysta, gładka i sucha. Wszelkie luźne fragmenty starych powłok malarskich oraz rdzy należy usunąć. Poznaj farby oferowane przez POLIFARB ŁÓDŹ do malowania stali ocynkowanej: https://polifarb.lodz.pl/pl/11830-stal-ocynkowana
Następnie stosuje się podkład (grunt), a dopiero później farbę dekoracyjną. Istnieje jednak możliwość uproszczenia tego procesu poprzez zastosowanie gruntoemalii, czyli środka łączącego właściwości gruntu i farby. Warto zwrócić uwagę na takie produkty, jak LOWICYN-tixo czy METAMAL firmy Polifarb Łódź, które nie wymagają gruntowania. Dzięki temu zabiegi dążące do zabezpieczenia stali ocynkowanej mogą trwać znacznie krócej – wystarczy bowiem nałożyć dwie warstwy gruntoemalii.