Porady

Zasady działania fotokomórek w automatyce do bram. Jakie są rodzaje i czym się różnią?

Zasady działania fotokomórek w automatyce do bram. Jakie są rodzaje i czym się różnią?

Fotokomórka to kluczowy element automatyki do bram. To dzięki niej system funkcjonuje sprawnie i bezpiecznie. Sprzęt uniemożliwia bramie uszkodzenie samochodu lub człowieka. To praktyczne zastosowanie wydaję się nieco enigmatyczne. Jakie są zasady działania fotokomórki?

Budowa

Sprzęt składa się z dwóch elementów – nadajnika i odbiornika. Nadajnik to elektroniczna płytka wyposażona w diodę IR (podczerwień). Odbiornik jest nieco bardziej skomplikowany i składa się z elementu światłoczułego, przekaźników i styków NC lub NO. Zasady działania fotokomórki wykorzystują komunikację między urządzeniami, która bazuje na niewidocznej dla ludzkiego oka wiązce podczerwieni.

 

Jak działa?

Zasady działania fotokomórki są relatywnie proste. Nadajnik emituje wiązkę podczerwieni, która powinna dotrzeć do diody odbiornika. Jeśli tak się dzieje, brama działa w sposób płynny. Jeżeli natomiast na drodze pojawi się przeszkoda, która przerwie światło, system od razu ją wykryje i prześle informację do centrali. Wówczas brama zostaje wstrzymana.

 

Rodzaje fotokomórek

W automatyce do bram wykorzystuje się dwa rodzaje fotokomórek – przekaźnikową (zwaną również klasyczną lub analogową) i cyfrową. Te dwa systemu różnią się nieco zasadami działania fotokomórki.

 

Czym się różnią?

W fotokomórce przekaźnikowej wykorzystano element zwany przekaźnikiem. W tego typu urządzeniach zasady działania fotokomórki opierają się na obwodach. Jeśli na drodze światła pojawi się przeszkoda, dochodzi do klasycznego przerwania obwodu na zaciskach COM i NC. Centrale, które obsługują sprzęt tego typu, mają osobne wejścia dla każdej z linii FOTO. Zasilanie realizowane jest z wyjść centrali sterującej 24V AC lub DC.

 

Jakie są zasady działania fotokomórki cyfrowej? W takich sprzętach wykorzystuje się technologię uniwersalnej magistrali danych. Zasilanie i informacja o przecięciu wiązki podczerwieni realizowane są za pomocą cyfrowego złącza. Plusem tego rozwiązania jest łatwość instalacji, jednak nie każda centrala jest w stanie obsłużyć taką technologię.

 

Decyzja o tym, które zasady działania fotokomórki sprawdzą się lepiej w konkretnym przypadku, zależy od kilku czynników. Warto skonsultować ją ze specjalistą, szczególnie jeśli temat automatyki do bram nie jest Ci bliski. Wybór optymalnego rozwiązania to gwarancja niezawodności i komfortu użytkowania.

 

Similar Posts