Porady

Jaka działka jest idealna pod budowę domu?

Jaka działka jest idealna pod budowę domu?

Dom z ogrodem to marzenie wielu osób. Przy rosnących cenach mieszkań niemało podejmuje ostatecznie decyzję o budowie domu. Jednak, aby móc wybudować dom, najpierw trzeba znaleźć i zakupić odpowiednią pod budowę działkę. Jaka działka będzie najlepsza pod budowę domu?

Najlepsza działka pod budowę domu

Według fachowców każdy, kto poszukuje działki budowlanej, powinien zwrócić uwagę na jej najważniejsze parametry. Idealna działka pod budowę domu powinna mieć kształt prostokąta i wielkość około 1000 metrów kwadratowych. Teren powinien być równy i płaski. Wjazd na posesję powinien znajdować się od strony północnej, aczkolwiek zależy to oczywiście od dostępu do drogi.

Istotne są także dobre warunki gruntowe. Bardzo ważne jest także, by w zasięgu były położone wszystkie potrzebne sieci, a więc sieć energetyczna, gazowa, wodna, kanalizacyjna czy internetowa. Warto zwrócić uwagę również na sąsiedztwo i okolicę. Najlepiej, aby w sąsiedztwie był las albo inne domy jednorodzinne, a w najbliższej okolicy znajdował się sklep, przystanek autobusowy czy niezbędne budynki użyteczności publicznej, takie jak na przykład przychodnia albo szkoła, jeśli mamy mieszkać tam z dziećmi.

Nie przeoczmy wad działki 

Oprócz najważniejszych parametrów działki, należy również zwrócić uwagę na obecność ewentualnych wad. Działka na sprzedaż pod budowę domu nie powinna znajdować się daleko od miasta. Nie powinna także znajdować się na terenie, gdzie dopuszczona jest zabudowa przemysłowa albo wielorodzinna.

Należy także koniecznie sprawdzić, czy działka, na której chcielibyśmy wybudować dom, nie ma jakichś wad prawnych. Takie wady to na przykład zadłużenie wpisane do księgi wieczystej, niedokonany podział gruntu w przypadku współwłasności z sąsiadem czy nawet występowanie użytkowania wieczystego. 

Wadą może być też bliskość zbiornika wodnego. Fakt, dom nad jeziorem każdy by chciał mieć, jednak zbyt bliskie sąsiedztwo z akwenem wodnym to zagrożenie podtopieniami. Inne ewentualne wady to problematyczny grunt (nierówny, piasek, kamienie) albo brak dostępu do mediów czy nieatrakcyjna okolica.

Oferty działek na sprzedaż można znaleźć w serwisie Gratka.pl, który w 2020 r. obchodzi jubileusz 20-lecia.

Similar Posts