Zarówno budowa domu w tzw. systemie gospodarczym (czyli możliwie najniższym kosztem), jak i zakup od dewelopera mają swoich zagorzałych zwolenników oraz równie nieprzejednanych przeciwników. Dotyczy to szczególnie miast takich jak Warszawa, w których ceny nieruchomości są wysokie, ponieważ tutaj na koszty bezpośrednio przekłada się każdy metr kwadratowy powierzchni działki czy domu. Która ze wspomnianych opcji jest zatem bardziej opłacalna, w jakich okolicznościach i dla kogo?
Formalności, o których trzeba pamiętać
Zanim budowa domu zostanie rozpoczęta, konieczne jest zadbanie o stronę formalną całego przedsięwzięcia. Wprawdzie obecnie obowiązujące prawo budowlane nie jest już tak rygorystyczne, jak jeszcze kilka lat temu, nie znaczy to jednak, że formalności całkiem zniknęły. Czym więc trzeba się zająć, aby móc rozpocząć budowę domu? Oto najważniejsze kwestie, które muszą zostać załatwione:
- zakup własnej działki – bez własnej działki przeznaczonej na cele budowlane nie można rozpoczynać inwestycji budowlanej. Co ważne, planowany budynek mieszkalny musi wpisywać się w aktualnie obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego;
- projekt – do zaczęcia robót budowlanych konieczne jest także posiadanie projektu budynku, który ma na danej działce powstać;
- pozwolenie na budowę – w większości przypadków nie jest wymagane, ale jeżeli strefa oddziaływania planowanego budynku mieszkalnego przekracza granice nieruchomości, w obrębie której ma się on znaleźć, takie pozwolenie należy bezwzględnie uzyskać;
- zgłoszenie budowy w urzędzie miasta – aby zgłoszenie zostało przyjęte, musi zawierać dodatkowo projekt budowlany (tzn. aktualny projekt zagospodarowania danej działki z uwzględnieniem warunków nabycia poszczególnych mediów), oświadczenie co do dysponowania daną działką i o jej przeznaczeniu na cele budowlane, a także zaświadczenie o tym, że projektant planowanego budynku jest członkiem odpowiedniej izby samorządu zawodowego. Potwierdzenie uregulowania należnych opłat jest natomiast wymagane, jeżeli budynek mieszkalny po wybudowaniu ma służyć także do innych celów.
Aby formalnościom stało się zadość, należy także zatrudnić kierownika budowy. Istotne jest, by był to specjalista posiadający wymagane uprawnienia wymagane ustawowo. Konkretną datę rozpoczęcia robót budowlanych należy także przekazać właściwemu inspektorowi nadzoru budowlanego.
Rzeczywiste koszty samodzielnej budowy domu
Na sumaryczny koszt budowy domu ma wpływ wiele czynników. Część z nich nie jest, niestety, przez inwestorów brana pod uwagę podczas szacowania wielkości nakładów finansowych koniecznych do zakończenia budowy. Już sam projekt budowlany może okazać się bardzo kosztowny, jeżeli będzie robiony na indywidualne zamówienie – w takim przypadku cena może wzrosnąć nawet o kilka tysięcy złotych.
Obliczając, ile pieniędzy potrzebujemy na zrealizowanie marzenia o własnym domu musimy także pamiętać o tym, że na pewno potrzebne będą pieniądze na:
- uzbrojenie posiadanej działki,
- wykończenie domu pod klucz,
- uporządkowanie i zagospodarowanie nieruchomości wokół budynku,
- poprawki błędów popełnionych przez ekipy budowlane na poszczególnych etapach realizacji inwestycji.
W kontekście ostatniego z wymienionych czynników trzeba mieć na uwadze, że do realizacji każdego etapu prac potrzebna jest ekipa budowlana – i rzadko kiedy jest to ta sama grupa fachowców, co znacząco zwiększa ostateczne koszty. Zastosowanie tzw. systemu gospodarczego (czyli w praktyce samodzielna budowa z pomocą rodziny czy znajomych) znacząco wydłuża czas realizacji i zakończenia projektu, a w niektórych przypadkach skutkuje niedoprowadzeniem budowy do końca.
Zalety oraz wady obu rozwiązań
W przypadku rozważania zalet i wad budowy domu na własną rękę trzeba sobie uświadomić, że tak naprawdę zastanawiamy się nad tym, ile czasu, pracy i pieniędzy chcemy zainwestować w zrealizowanie marzenia o posiadaniu własnego „dachu nad głową”. Dom budowany samodzielnie wymaga ogromnego nakładu pracy i czasu, zarówno na etapie załatwiania formalności, jak i podczas realizacji inwestycji.
Ekipy budowlane trzeba nadzorować, by wykonywały prace rzetelnie, dużo czasu trzeba włożyć w zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych w atrakcyjnych cenach, a jakiekolwiek zmiany w projekcie (np. przesunięcie ściany czy modyfikacja instalacji elektrycznej) to dodatkowe koszty.
Domy od dewelopera mogą okazać się droższe niż te budowane samodzielnie, ale za to nie trzeba poświęcać czasu na nadzorowanie prac, o wszelkie szczegóły dba deweloper, a sam inwestor dokładnie zna datę wprowadzenia się pod nowy adres. Poza tym deweloperzy dbają o to, by materiały były dobrej klasy, a wykonawcami robót są rzetelne i sprawdzone firmy budowlane.
Gdzie zamieszkać w Warszawie?
Segmenty w Warszawie i okolicach cieszą się obecnie coraz większą popularnością, ponieważ są zdecydowanie atrakcyjniejszym finansowo rozwiązaniem niż zakup działki i próba wybudowania domu na własną rękę. W dobrych lokalizacjach powstają w związku z tym całe osiedla na sprzedaż, projektowane z myślą o tym, by zapewnić mieszkańcom dobre warunki do mieszkania i odpoczynku oraz dogodną komunikację z centrum stolicy.
Dzielnicą szczególnie godną uwagi jest warszawski Wawer – domy i bliźniaki powstające w tej części miasta muszą spełniać bardzo rygorystyczne wymogi co do standardu budowy oraz estetyki, ponieważ większa część Wawra ma status terenu chronionego prawnie z uwagi na znajdujący się tu rezerwat przyrody.
Dobrym przykładem tego, w jakim standardzie są realizowane segmenty w Warszawie na Wawrze jest Osiedle Rozmarynu, czyli najnowsza inwestycja stołecznego dewelopera HDK Invest. To dwukondygnacyjne budynki o podwyższonej izolacji termicznej, w których montowane są nowoczesne, trzyszybowe okna. Dzięki temu są to domy energooszczędne, a jednocześnie przystępne cenowo dla potencjalnego nabywcy.
Zdjęcia pochodza z pixabay.com