Wiosna to czas porządków w naszych ogrodach, czy na działkach. Prócz roślin, drzew, krzewów i kwiatów ważne miejsce w ogrodzie zajmuje trawnik. W związku z tym wymaga on szczególnego przygotowania do sezonu, aby mógł przez długie miesiące zachwycać nas doskonałą kondycją.
Zabieg aeracji
Po każdej zimie jednym z pierwszych zabiegów jaki warto przeprowadzić jest zabieg aeracji naszego trawnika. Celem aeracji jest napowietrzenie i rozluźnienie struktury gleby, poprzez nakłuwanie, tak by poprawić warunki podłoża, na którym trawa rośnie. Urządzeniem służącym do wykonywania tego zabiegu jest aerator.
Rodzaje aeratorów
Na rynku dostępnych jest klika rodzajów aeratorów. W zależności od naszych potrzeb, a więc głównie powierzchni trawnika lub jego kondycji, możemy wybrać urządzenia od najprostszych do tych bardziej zaawansowanych. W przypadku niewielkich fragmentów trawy z powodzeniem sprawdzi się aerator zakładany na buty, względnie aerator ręczny. Jeśli natomiast posiadamy ogród o znacznej powierzchni powinniśmy zdecydować się na przeprowadzenie aeracji z wykorzystaniem tych urządzeń zasilanych elektrycznie, bądź za pomocą silnika spalinowego lub akumulatora. Zanim zdecydujemy się na konkretny model aeratora warto porównać je pod względem mocy, głębokości pracy oraz szerokości roboczej.
Zadania aeratora do trawy
Pomimo wielu rodzajów tego urządzenia zasada działania aeratora pozostaje niezmienna. Zadanie, jakie musi zrealizować aerator to wykonanie serii otworów w glebie poprzez wbijanie w nią najważniejszych elementów urządzenia, czyli rurek lub zębów, na głębokość od kilku do nawet 25 centymetrów. Wykonanie pionowych nakłuć darni prowadzi do stymulacji wzrostu i lepszego krzewienia się trawy.
Jak skutecznie przeprowadzić zabieg aeracji?
Zabieg ten najlepiej przeprowadzić na początku każdego nowego sezonu wegetacyjnego, z zastrzeżeniem, że nie wykonujemy go w pierwszym roku założenia trawnika. Warto także ponawiać go nawet kilkukrotnie podczas sezonu, zwłaszcza w przypadku zaniedbanych darni. Przed zabiegiem trawa powinna zostać nisko skoszona do 2-3 cm wysokości, a także podlana, aby grunt był obficie nasiąknięty wodą. W przeciwnym wypadku zabieg może być utrudniony, gdyż zbita gleba ograniczałaby możliwość zagłębiania się w niej zębów lub rurek aeratora i mogłoby dojść do zniszczenia całej murawy.
Korzyści płynące z aeracji trawnika
Otwory w darni, które wykonuje aerator oprócz poprawy napowietrzenia gleby zapewniają dodatkowo zdecydowanie lepszy transfer stosowanych nawozów, a także wody. Aeracja prowadzi także do usunięcia zalegającej na powierzchni trawnika warstwy starej obumarłej trawy, dzięki czemu zapobiega rozwojowi patogenów glebowych. Ponadto zabieg ten przyczynia się do ograniczenia rozwoju chwastów oraz występowania mchu w trawie. Poprawa warunków glebowych poprzez lepszy dostęp światła, wody i składników odżywczych dostarczanych z nawozami już w niedługim czasie po zabiegu aeracji daje widoczne rezultaty. Trawa po wykonaniu powyższego zabiegu ogrodniczego szybko się regeneruje, dochodzi do rozbudowy sytemu korzeniowego, a w praktyce wiąże się z to widoczną poprawą jej stanu wizualnego. Dostrzegalne gołym okiem zalety aeracji, a także względna łatwość przeprowadzenia tego zabiegu powinny skłonić miłośników ogrodów do zadbania o swą trawę.
Artykuł powstał we współpracy z https://mtdsklep.pl