Kontenery mieszkalne powstają w technologii modułowej i są przeznaczone do użytku całorocznego. Ich montaż na działce jest szybszy i tańszy niż budowa tradycyjnego domu murowanego czy innego obiektu przeznaczonego do celów mieszkalnych. Sprawdzają się jako miejsca noclegowe dla pracowników, studentów lub turystów w ośrodkach wypoczynkowych. Aby kontener miał status obiektu mieszkalnego, musi spełniać określone normy prawne i budowlane.
Co mówią przepisy prawa o kontenerach mieszkalnych?
Zgodnie z zapisami ustawy o prawie budowlanym kontener mieszkalny nie jest traktowany jak budynek, ponieważ nie jest trwale związany z gruntem oraz nie posiada dachu i fundamentów. W związku z tym nazywany jest tymczasowym obiektem budowlanym. Inwestor nie musi starać się o pozwolenie na budowę kontenera, jeśli planuje jego demontaż i przeniesienie w inne miejsce przed upływem 180 dni. W przypadku, gdy obiekt ma pozostać w tym samym miejscu na dłuższy okres, nie wystarczy zgłoszenie do do urzędu. Należy przy tym pamiętać, że kontener mieszkalny składa się z części budowlanych i niebudowlanych, zatem jego właściciel jest zobowiązany do opłacania podatku od nieruchomości. Opodatkowaniu podlega sam obiekt wraz ze znajdującymi się w jego wnętrzu urządzeniami.
Standard wykończenia kontenerów mieszkalnych
Do budowy kontenerów mieszkalnych służą zarówno nowe, jak i używane elementy konstrukcyjne. Pierwsze z nich są produkowane wyłącznie w tym celu. Używane moduły to zazwyczaj kontenery morskie. Szkielet konstrukcji ma postać samonośnej ramy ze stali, która jest wypiaskowana i zabezpieczona przed korozją. Ściany, podłoga i sufit kontenera powstają z ocynkowanej blachy i wypełnione materiałem izolacyjnym. Przegrody wewnętrzne wykonywane są z płyt wiórowych, laminowanych lub kartonowo-gipsowych. Elewacja powstaje przy użyciu tych samych technik jak w budownictwie tradycyjnym. Wnętrza mogą zostać wykończone pod klucz lub do etapu, jaki preferuje inwestor. Materiały, kolory i styl wybierane są przez zleceniodawcę, a standard budynku jest dostosowany do jego potrzeb i oczekiwań. Nowoczesne kontenery z zapleczem kuchennym i sanitarnym oferuje firma dewelopersko-budowlana Lokaty Budowlane. Przedsiębiorstwo zapewnia wysoki standard wykończenia obiektów i prefabrykowane moduły, które powstają przy zastosowaniu innowacyjnych technologii. Kontenery budowane przez firmę wykorzystywane są jako budynki mieszkalne, usługowe, handlowe, przemysłowe i wojskowe.