Porady

O przewadze materaców japońskich nad klasycznymi

O przewadze materaców japońskich nad klasycznymi

Kraj Kwitnącej Wiśni fascynuje odmiennością tradycji, kultury, obyczajów, stylu życia. Jedną z rzeczy, które zwracają szczególną uwagę Europejczyków, jest to, jak śpią Japończycy – najczęściej bezpośrednio na podłodze. Jest to możliwe dzięki specjalnemu posłaniu, które wykorzystują mieszkańcy tego kraju. Poznaj bliżej japońskie materace futon i dowiedz się, na czym polega ich przewaga nad tymi klasycznymi.

Czy materace japońskie trafiają na podłogę?

W japońskich mieszkaniach podłoga pełni nieco inną funkcję niż w Europie. Tradycyjnie to właśnie na podłodze, a nie na krzesłach, zasiada się do posiłków. To również na niej bezpośrednio układa się nocne posłanie. 
Warto jednak zwrócić uwagę, że podłoże w klasycznych domach w Kraju Kwitnącej Wiśni jest zupełnie inne niż w typowym polskim mieszkaniu. Na jego powierzchni ułożone są grube maty tatami wypełnione słomą ryżową z pokryciem wykonanym z kilku warstw trawy igusa. Taka mata stanowi doskonałą izolację termiczną i „zmiękcza” nieco podłogę. Właśnie dlatego można na niej układać specjalne japońskie materace, nazywane futonami. 

Czym wyróżniają się japońskie materace do spania?

W rzeczywistości „futon” to nazwa całego tradycyjnego posłania stosowanego w Japonii, które składa się z kołdry, kake-buton, oraz materaca – shiki-buton. Jednak najczęściej to właśnie japońskie materace określa się tym słowem.
Czym dokładnie są japońskie materace do spania? Klasyczny futon:

  • jest cienkim i twardym materacem, który zapewnia doskonałe podparcie dla kręgosłupa,
  • daje się rolować, co oznacza, że w ciągu dnia można go zwinąć i schować – to bardzo ważna funkcja w małych mieszkaniach, gdzie nie da się wyodrębnić osobnej sypialni,
  • jest wypełniony kilkoma warstwami naturalnej bawełny i obszyty grubą tkaniną bawełnianą,
  • ma charakterystyczne, bardzo eleganckie pikowania, które dodatkowo wzmacniają całą konstrukcję i chronią materac przed rozdarciem czy utratą oryginalnego kształtu.

 –  Taka konstrukcja materaców japońskich sprawia, że są one bardzo trwałe i mogą służyć w sypialni przez długi czas – mówi ekspert ze sklepu Futon.pl – Wcale nie trzeba ich układać bezpośrednio na podłodze. Sprawdzą się też na stelażu drewnianego łóżka w stylu japandi – dodaje.

W czym japońskie materace są lepsze od standardowych?

Japońskie materace cieszą się coraz większym zainteresowaniem również poza Japonią. Doskonale wpisują się w popularny styl japandi, łączący klimaty skandynawskie i japońskie.

Najważniejsze różnice, które przemawiają na korzyść materaców „japoński futon” to:

  • wielofunkcyjność – futony można również zrolować i wykorzystać jako siedzisko albo użyć jako posłanie do rozkładanej, designerskiej kanapy,
  • naturalność – futony powstają wyłącznie z naturalnych materiałów, co sprzyja zdrowemu wypoczynkowi i zapewnia komfort termiczny zarówno zimą, jak i latem,
  • ergonomia – materace japońskie zapewniają doskonałe podparcie dla kręgosłupa, przez co spanie na nich rzadko kiedy kończy się bólem pleców,
  • design – futony są estetyczne, a ich pokrycie może być wykonane w różnych kolorach, co sprzyja większej personalizacji aranżacji sypialni.

Japońskie materace futon są dostępne w różnych rozmiarach i wyróżniają się zróżnicowaną twardością. Przyjrzyj się im bliżej i oceń, czy jeden z nich będzie dobrym wyborem do Twojej sypialni!

Similar Posts