Porady

Jak zadbać o stałe ciśnienie wody pobieranej ze studni przydomowej?

Jak zadbać o stałe ciśnienie wody pobieranej ze studni przydomowej?

Studnia przydomowa to prawdziwe bogactwo. Woda wprost ze studni ma mnóstwo zalet, a samo jej pozyskiwanie jest po prostu wygodne i niezależne. Aby możliwe było pompowanie wody ze studni przydomowej, konieczne jest zastosowanie zestawu hydroforowego. Nie bez znaczenia pozostaje zachowanie stabilnego ciśnienia wody pobieranej ze studni. W jaki sposób zachować stałe ciśnienie i co ma na nie bezpośredni wpływ? Co zrobić, gdy ciśnienie jest zbyt słabe?

Hydrofor ogrodowy – jakie ma zastosowanie?

Hydrofor ogrodowy jest urządzeniem złożonym z pompy, przekaźnika ciśnieniowego i zbiornika wodno-powietrznego o danej pojemności. Głównym zadaniem pompy hydroforowej jest zapewnienie stałego ciśnienia wody. Mówiąc o hydroforze ogrodowym, jego głównym zastosowaniem jest system podlewania roślin. Dzięki hydroforowi pompa ma szansę na sprawniejsze działanie, załączając się jedynie wtedy, kiedy jest na to potrzeba.

Kiedy pojawia się potrzeba poboru wody, pompa zaczyna ją tłoczyć do uzyskania maksymalnego ciśnienia, a następnie wyłącza się. Każdy hydrofor ma ciśnienie maksymalne, czyli górny poziom ciśnienia w zbiorniku. Jeśli ciśnienie to będzie wyższe, zawór bezpieczeństwa zostanie usunięty. O tym, jak prawidłowo podłączyć hydrofor przeczytasz tutaj: https://www.dostudni.pl/podlaczenie-hydroforu-krok-po-kroku,b142.html.

Pompy hydroforowe, a ciśnienie wody ze studni przydomowej

Pompa hydroforowa jest urządzeniem, które tłoczy wodę ze studni do zbiornika. Parametry pracy pompy są kontrolowane przez presostat, na bieżąco dokonujący pomiarów ciśnienia w zbiorniku. Jeżeli jest ono zbyt niskie, presostat dopompowuje wodę. Domowe hydrofory zbudowane są z pompy hydroforowej, zbiornika hydroforowego i całego osprzętu. Odpowiedni dobór poszczególnych elementów zapewnia stabilne, stałe ciśnienie instalacji wodociągowej. Zestawy hydroforowe najwyższej jakości znajdziesz tutaj:https://www.dostudni.pl/zestawy-hydroforowe,c11.html.

Jeżeli ciśnienie wody pompy głębinowej jest zbyt niskie, powodów może być co najmniej kilka. Przede wszystkim, może się okazać, że wydajność pompy jest źle dostosowana do wydajności studni. Możliwe jest także wystąpienie awarii, np. zatkania rury, filtra czy przewodów doprowadzających. W skrajnych przypadkach może się okazać, że awarii uległa pompa.

Zbiornik wodno-powietrzny – jakie ma znaczenie dla ciśnienia pobieranej wody?

Zbiornik wodno-powietrzny jest jednym z elementów zestawu hydroforowego. Służy do magazynowania wody i utrzymywania jej stabilnego ciśnienia. Możemy wyróżnić zbiorniki przeponowe oraz zbiorniki ocynkowane. W przypadku zbiorników przeponowych, woda gromadzi się w elastycznym, miękkim worku umieszczonym w zbiorniku. Pomiędzy ścianami zbiornika a przeponą panuje określone ciśnienie – w przypadku zbiorników o pojemności od 50 do 100 l – 1,5 bara, a w przypadku pojemności od 150 do 500 l – 2,5 bara. W przypadku zbiorników ocynkowanych woda znajduje się bezpośrednio w zbiorniku, a w jego górnej części wytwarza się poduszka powietrzna. To ona odpowiada za utrzymanie prawidłowego, stabilnego ciśnienia wody. 

Odpowiednia lokalizacja zbiornika hydroforowego

Zbiornik hydroforowy musi zostać umieszczony w odpowiednim pomieszczeniu, w którym temperatura ani nie spada poniżej 5°C, ani nie przekracza 40°C. Bardzo ważną kwestią jest sprawnie działająca wentylacja. Nie bez znaczenia pozostaje spadek podłogi, przepustowość całej instalacji i wielkość pomieszczenia. Szczegółowe informacje o tym, gdzie umieścić zbiornik hydroforowy znajdziesz tutaj: https://www.dostudni.pl/gdzie-umiescic-zbiornik-hydroforowy,b163.html.

 

Similar Posts