Porady

Salon z cegłą – jak osiągnąć najlepszy efekt?

Salon z cegłą – jak osiągnąć najlepszy efekt?

Przygotowujesz się do remontu salonu? Chcesz, aby cegła stanowiła jego główną dekorację? Sprawdź, o czym należy pamiętać, urządzając pokój dzienny z udziałem cegiełek. Przekonaj się, czy to odpowiednie rozwiązanie do Twojego wnętrza.

Cegła na ścianie a styl aranżacyjny pokoju dziennego

Cegła uważana jest za materiał uniwersalny, dlatego z powodzeniem odnajdzie się w przynajmniej kilku stylach wnętrzarskich. Miejsce na nią powinno się znaleźć na pewno w salonie stylizowanym na industrialny. W towarzystwie betonu, metalu i szkła będzie wyglądać bardzo efektownie. Równie oszałamiająco cegła ozdobna zaprezentuje się w rustykalnym pokoju dziennym. W otoczeniu kolorów natury, drewna czy elementów ludowych stworzy we wnętrzu niepowtarzalny sielski klimat. Kolejny kierunek wnętrzarski, który „akceptuje” cegłę, to skandynawski design. Salon urządzony w stylu scandi często przewiduje ścianę z cegieł, i nierzadko jest to cegła w kolorze białym, kremowym czy beżowym. Co ciekawe, jasne cegiełki znajdziemy także we wnętrzach nowoczesnych czy minimalistycznych.

 

Cegiełki w salonie a miejsce ich montażu

Biorąc pod uwagę, że cegła to materiał dekoracyjny, musisz znaleźć dla niej odpowiednie miejsce w salonie. Niech to będzie ta strefa wnętrza, którą chcesz podkreślić. Najczęściej cegiełki w salonie układa się NIE na wszystkich ścianach, lecz na jednej, a nawet jej fragmencie. W ten sposób nie narazisz się na efekt wizualnego przytłoczenia we wnętrzu, lecz przybliżysz się do jego udanego ozdobienia. Co do umiejscowienia cegiełek w salonie, rozważ ich montaż w następujących miejscach:

  • na ścianie telewizyjnej,
  • na ścianie za sofą,
  • na ścianie przeznaczonej do domowej galerii zdjęć,
  • na kominku,
  • na słupie / kolumnie,
  • na wyspie kuchennej – zakładając, że kuchnia jest otwarta na salon,
  • na ścianie przy schodach – zakładając, że schody ulokowane są w salonie.

 

Ściana z cegły w salonie – niezbędne materiały

Styl aranżacyjny oraz miejsce montażu cegiełek w salonie – to tematy przedyskutowane i ustalone? Wobec tego czas na wybór rodzaju i koloru cegły dekoracyjnej. Nie ulega wątpliwości, że najlepszym wyborem będzie cięta cegła. To materiał, który powstaje w wyniku przecięcia starych cegieł na cienkie płytki (płytki ze starej cegły). Dzięki nim możesz w swoim salonie stworzyć prawdziwy ceglany mur.

Cegła w niestandardowym kolorze – białym, czarnym, szarym? To dalej możliwe przy wykorzystaniu płytek ceglanych. Po ułożeniu ich na ścianie pomaluj je na wybrany kolor. W ten sposób zachowasz unikalną fakturę cegły naturalnej. Sam oceń, czy warto. Naszym zdaniem zdecydowanie tak!

Oczywiście na rynku znajdziesz także różnego rodzaju imitacje cegły, lecz tak naprawdę ich jedyną zaletą jest niska cena – zestawiając je z płytkami z naturalnej cegły, są po prostu tańsze. Jeśli zależy Ci na efekcie „wow” w salonie z cegłą, decyzja jest prosta.

Na sam koniec artykuły potrzebne do montażu cegiełek na ścianie w salonie. To, co musisz kupić, najlepiej w zestawie z wybraną kolekcją płytek ceglanych, to: emulsja gruntująca, zaprawa klejowa, fuga do cegły w odpowiednim kolorze, jak również impregnat zabezpieczający ceglaną powierzchnię.

Similar Posts