Porady

Agregat prądotwórczy na budowę domu

Agregat prądotwórczy na budowę domu

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które przydaje się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba dostarczenia energii elektrycznej, a korzystanie z dostępnej sieci energetycznej jest z różnych przyczyn niemożliwe. To częsta sytuacja na budowie. Nic dziwnego, że spalinowe generatory energii elektrycznej są często wykorzystywane przez ekipy budowlane. Do czego przydaje się agregat na budowie? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru takiego urządzenia? Dlaczego agregat warto wypożyczyć oraz jakie są podstawowe zasady jego eksploatacji? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Agregat do zadań specjalnych

Agregaty prądotwórcze to praktyczne urządzenia, które sprawdzają się w wielu różnych sytuacjach. Awaria sieci energetycznej, impreza plenerowa, konieczność prowadzenia prac przy użyciu narzędzi elektrycznych w miejscu pozbawionym dostępu do prądu – to tylko niektóre z nich. Agregaty są też obowiązkowym wyposażeniem takich obiektów i instytucji, jak szpitale czy centra informatyczne, które nie mogą sobie pozwolić na przerwy w dostawie prądu. Tego rodzaju urządzenia coraz częściej stanowią również wyposażenie gospodarstw domowych.  Wykorzystywane są do prac w ogrodzie, na działkach oraz podczas wakacyjnych wyjazdów. Zapewniają komfort, bezpieczeństwo i niezależność.
prace budowlane
Agregat prądotwórczy jest autonomicznym urządzeniem mechanicznym wytwarzającym energię elektryczną. Generuje moc niezbędną do zasilenia urządzeń elektrycznych różnego typu. Jego głównym elementem jest silnik spalinowy. Za pośrednictwem wału obrotowego wprawia on w ruch wirnik prądnicy. To w niej powstaje prąd zmienny, który następnie zasila podłączone do agregatu urządzenia. Agregat prądotwórczy wyposażony jest też w regulator napięcia, urządzenia pomiarowe i kontrole oraz m.in. panel z przyłączami. Do jego zasilania niezbędne jest oczywiście paliwo – benzyna lub diesel, w zależności od rodzaju silnika. Niektóre agregaty uruchamiane są za pomocą akumulatora.

Prąd na budowie do podstawa

Brak dostępu do źródła prądu może też skutecznie uniemożliwić budowę domu. Energia elektryczna na budowie jest niezbędna do zasilenia wielu narzędzi i urządzeń elektrycznych. Prądu o dużej mocy wymagają bowiem między innymi betoniarki, wiertarki, szlifierki i pilarki. Ekipy pracujące na budowie domu po zmroku potrzebują też oświetlenia. Prąd na budowie przyda się również chociażby do podłączenia czajnika lub ładowarki do telefonu. Tymczasem wiele placów budowy pozbawionych jest stałego dostępu do sieci energetycznej. Mowa o nieuzbrojonych jeszcze działkach położonych z dala od przyłączy elektrycznych. W takich sytuacjach agregat prądotwórczy, generujący moc niezbędną do zasilenia wszystkich narzędzi, będzie niezastąpiony.
Dlaczego jeszcze, prowadząc budowę domu, warto zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy? Ponieważ może on przydać się w czasie nieprzewidzianych awarii i przerw w dostawach prądu elektrycznego. Takie urządzenie pomoże uniknąć niepotrzebnych przerw w pracy i kosztownych opóźnień. W niektórych przypadkach moc energii z sieci elektrycznej dostarczanej na plac budowy może okazać się niewystarczająca do zasilenia wszystkich narzędzi. Niektóre z nich to urządzenia potrzebujące bardzo dużej mocy. Agregaty prądotwórcze doskonale sprawdzą się w takich sytuacjach. Między innymi dlatego we własny agregat prądotwórczy wyposażony jest wiele ekip budowlanych.

Jaki agregat prądotwórczy na budowę?

Inwestorzy realizujący budowę domu, którzy chcą zapewnić dostawę prądu na plac budowy, powinni pomyśleć o zapewnieniu ekipie budowlanej odpowiedniego agregatu. Najbardziej istotne kwestie to moc oraz napięcie urządzenia.
Moc agregatu powinna zostać dobrana w ten sposób, by urządzenie dawało możliwość podłączenia zasilania do wszystkich niezbędnych w danym czasie narzędzi elektrycznych. Wybierając agregat, koniecznie skontaktujmy się więc z wykonawcą i zapytajmy, z jakich urządzeń wymagających dostępu do sieci będzie korzystał w czasie prac oraz jakiej mocy one wymagają. Agregat prądotwórczy powinien dysponować o 20-30% większą mocą niż łączna moc wszystkich urządzeń elektrycznych, które zostaną do niego podłączone w tym samym czasie. Ważne, by podczas obliczeń wziąć pod uwagę moc maksymalną, a nie znamionową (do rozruchu urządzeń niezbędna jest nawet czterokrotnie większa moc niż podczas zwykłej pracy). Maksymalna moc maszyn elektrycznych oraz moc agregatu podane są na tabliczkach znamionowych tych urządzeń. W przypadku budowy domów jednorodzinnych agregat o mocy 5 KW powinien sprawdzić się doskonale.
Drugim istotnym parametrem w wyborze agregatu jest jego napięcie. W tym wypadku mamy do wyboru urządzenia jednofazowe i trójfazowe. Pierwszy typ wystarczy do zasilania urządzeń pracujących na napięciu sieciowym (230 V).  Zasilanie 230 V może okazać się niewystarczające w przypadku wielu elektrycznych maszyn budowlanych. Znaczna część z tych urządzeń wymaga zasilania trójfazowego, którego napięcie wynosi 400 V. Na budowie domu powinien więc znaleźć się agregat, który będzie w stanie zasilić zarówno odbiorniki dwufazowe, jak i trójfazowe.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru agregatu? Istotnym czynnikiem jest typ konstrukcji oraz masa urządzenia. Na rynku dostępne są zarówno niewielkie urządzenia przenośne, jak i agregaty na przyczepach. Na budowie świetnie sprawdzą się oba te typy. Podczas wyboru agregatu weźmy też pod uwagę m.in. sposób jego uruchamiania (ręczny lub automatyczny), rodzaj paliwa (benzyna, olej napędowy), spalanie, poziom hałasu (który ma istotne znaczenie dla komfortu pracy robotników), pojemność zbiornika, a także np. liczbę przyłączy na tablicy rozdzielczej.

Skąd wziąć agregat na budowę?

Dobrej jakości agregat prądotwórczy, który dysponuje dużą mocą, może sporo kosztować. Inwestorzy stawiający dom jednorodzinny będą z nich korzystać tylko przez określony czas. Zakup nowego urządzenia tylko w celu budowy domu może więc okazać się niepotrzebnym wydatkiem. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku wydaje się czasowy wynajem agregatu. Na rynku funkcjonuje wiele profesjonalnych firm oferujących takie usługi. Dlaczego warto z nich korzystać?
Najważniejszy jest oczywiście powód ekonomiczny: wypożyczenie agregatu będzie nas kosztować mniej niż zakup nowego urządzenia. Firmy wynajmujące agregaty na budowę oferują maszyny wysokiej klasy, których awaryjność jest dużo niższa w porównaniu z tanimi zamiennikami. Są też ciche, bardziej oszczędne i bardziej wydajne. Klienci korzystający z usług firm wynajmujących agregaty mają do wyboru urządzeniu o różnej mocy i budowie. Pracownicy wypożyczalni chętnie pomogą odpowiednio dobrać agregat do zadania, które ma wykonać. Wypożyczalnie agregatów oferują też transport maszyny na plac budowy, przeszkolenie najemcy w zakresie jej obsługi i prawidłowej eksploatacji, a także doradztwo i serwis techniczny. Korzystając z ich usług, możemy też wypożyczyć dodatkowy osprzęt: rozdzielnie elektryczne, kable, przedłużacze i trójniki.
Oferty firm wypożyczających generatory prądu znajdziesz w internecie. Na witrynach wypożyczalni można zapoznać się z ofertą, cennikiem oraz zasadami wynajmu. O szczegóły oferty najlepiej zapytać telefonicznie lub za pośrednictwem formularza kontaktowego. Warto pamiętać, że wypełniając taki formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Zgoda na przetwarzanie twoich danych osobowych jest niezbędna do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie. Zgodę dotyczącą przetwarzania danych można cofnąć w każdej chwili (w takim przypadku dane osobowe zostaną usunięte przez administratora).
Zobacz jaki agregat wybrać: https://dinamo.pl/wynajem-agregatow-pradotworczych/.

Obsługa agregatu – czy to trudne?

Jak obsługiwać agregat prądotwórczy? Samodzielne użytkowanie takiego generatora nie jest trudne, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach eksploatacji tego typu urządzeń. Kluczowe jest dbanie o prawidłowy poziom oleju i stan czystości filtrów. Kolejne urządzenia elektryczne należy podłączać do agregatu pojedynczo, zaczynając od tego, które pobiera największą moc.  Pamiętajmy, by zadbać o właściwy obieg powietrza w urządzeniu, które jest niezbędne do prawidłowego działania silnika oraz chłodzenia prądnicy. Sprawdzajmy też regularnie stan instalacji odprowadzającej spaliny z agregatu. W razie awarii lub nierównej pracy urządzenia najlepiej skontaktować się z profesjonalnym serwisantem.

Similar Posts