Większość inwestycji w dzisiejszych czasach ingeruje w mniejszym bądź większym stopniu w tereny zielone. Dlatego też, zanim przystąpimy do rozpoczęcia prac, musimy przygotować wszystkie potrzebne dokumenty oraz pozwolenia. Inwentaryzacja przyrodnicza konieczna jest przy wielu projektach inwestycyjnych. Są to na przykład elektrownie wiatrowe, linie energetyczne czy budowa dróg. Przeprowadziliśmy rozmowę z przedstawicielami firmy AvesNature, którzy opowiedzieli nam pokrótce, na czym polega inwentaryzacja przyrodnicza. Tutaj też dowiesz się, kiedy jest wymagana.
Inwentaryzacja przyrodnicza – krótka definicja
W prawidłowo sporządzonej dokumentacji znajdują się informacje o bioróżnorodności obszaru inwestycji oraz terenów sąsiadujących. Wymienione są w nim wszystkie elementy przyrody, od pomników przyrody i grzybów po roślinność i faunę. Osoba sporządzająca inwentaryzację przyrodniczą klasyfikuje również potencjał przyrodniczy danego miejsca.
Efekty badań terenowych wraz z historycznymi danymi są fundamentem dla waloryzacji przyrodniczej. Każdemu elementowi przyrody przyporządkowuje się odpowiednią rangę/kategorię, w zależności od cenności przyrodniczej lub ważności. Fachowa analiza pozwala na planowanie działań z jednoczesnym poszanowaniem zasad ochrony przyrody.
Inwentaryzacja przyrodnicza – jak dokładnie przebiega?
Inwentaryzacja przyrodnicza to przede wszystkim prace w terenie. Na ich podstawie można sporządzić kompletną dokumentację. Praca nad dokumentami to nie tylko siedząca praca. Jeśli ocena ma zostać należycie sporządzona, trzeba wziąć pod obserwację cały teren. Niekiedy wiąże się to z całymi dniami, a nawet tygodniami spędzonymi w ternie.
Gotowe pismo należy przedłożyć do odpowiednich placówek. Tutaj możemy liczyć na pomocną dłoń specjalistów. Niewątpliwie są to doświadczeni fachowcy, z bardzo dużą wiedzą z zakresu biologii i nie tylko. Daje nam to pewność, że wszystkie etapy pracy nad naszą inwestycją zostaną poprowadzone w zgodzie z przepisami ochrony przyrody.
Czy jest mi potrzebna inwentaryzacja przyrodnicza?
Jak najbardziej. Rzetelnie zebrane informacje pozwolą na zrealizowanie działań, dzięki którym będzie można zminimalizować lub nawet zupełnie wykluczyć szkodliwy wpływ na przyrodę. Inwentaryzacja przyrodnicza, poza tym, że jest często obowiązkowa, niesie ze sobą dużo korzyści.
Powszechnym jest, że na danym terenie można zaobserwować chociaż kilka gatunków objętych ochroną. Zgodnie z przepisami, nie możemy stwarzać zagrożenia dla funkcjonowania tychże zwierząt. Nie oznacza to jednak, że mamy rezygnować z realizacji naszego projektu. Wykwalifikowana osoba pomoże nam podjąć właściwe kroki, dzięki którym będziemy działać w zgodzie z naturą. Niech za przykład posłużą korytarze migracji zwierząt przecinające drogi.
Znaki ostrzegawcze mogą uchronić ludzi przed niebezpiecznymi kolizjami. To też sprawia, że będzie ginąć znacznie mniej zwierząt na drogach. Korzyści jak widać są dla obu stron. Działania takie nazywamy kompensacją przyrodniczą. Minimalizują one szkodliwy wpływ inwestycji na środowisko.
Jaka jest cena inwentaryzacji przyrodniczej?
Pod uwagę bierze się rozmiar terenu projektu inwestycyjnego i czas, jaki jest potrzebny na przeprowadzenie badań. Wpływ ma również poziom trudności. Czasem ma się do czynienia z terenem bogatym w faunę i florę, a innym razem mogą być to skromne połacie ziemi lub niewielki obiekt, które znacznie łatwiej poddać analizie.
Cena wykonania kompletnej dokumentacji waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należy pamiętać, że udział w raporcie ma więcej niż jedna osoba. Nad inicjatywą pracuje zespół specjalistów, każdy z nich ma bogatą wiedzę ze swojej dziedziny. Im większa jest różnorodność gatunkowa, tym więcej ekspertów musi dołożyć swoją „cegiełkę”.
Starannie sporządzonej inwentaryzacji przyrodniczej nie da się ukończyć w jeden tydzień. Zazwyczaj prace trwają od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Odpowiednim terminem na rozpoczęcie badań jest okres wiosenny.
Artykuł powstał we współpracy z ekspertami od przyrody z AvesNature.