Chociaż narzędzia ogrodnicze są dość liczne i zróżnicowane, to niewiele z nich cechuje się taką uniwersalnością, co standardowy wąż ogrodowy. Może się to okazać pewnym zaskoczeniem, lecz ten prosty element wyposażenia może posłużyć nie tylko do podlewania grządek – jego największym atutem są rozmaite opcje modyfikacji, dzięki czemu jeden prosty przewód może przydać się przy wielu pracach.
Za najczęstsze funkcje wężów ogrodowych uznaje się:
- Nawadnianie roślin
- Wypełnianie ogrodowego basenu wodą
- Konstrukcja fontann i oczek wodnych
- Mycie sprzętów ogrodowych
- Rozprowadzanie odżywek i nawozów
Jak widać, jedno, nieskomplikowane akcesorium niesie z sobą multum możliwości, dlatego warto jest czym prędzej wyposażyć się we własny egzemplarz – z pewnością będzie z niego pożytek, w taki lub inny sposób.
Wąż ogrodowy – jakie są jego nietypowe zastosowania?
Przyjrzyjmy się bliżej wymienionym wcześniej funkcjom węży ogrodowych. Jest to standardowy element wyposażenia ogrodnika, dlatego wystarczy odrobina pomysłowości, aby znaleźć dla niego zastosowanie. Oprócz oczywistości, czyli podlewania, wąż ogrodowy może zostać użyty do szybkiego wypełnienia baseniku wodą. Wystarczy podłączyć go do kranu w swoim mieszkaniu, lub do specjalnej studzienki czy zbiornika, a następnie przetransportować wodę w wybrane miejsce – jest to rozwiązanie o wiele wydajniejsze od mozolnego napełniania basenu przy pomocy wiaderek.
Węże ogrodowe są nieocenione także podczas majsterkowania. Jako szczelny przewód, często używa się ich do różnego rodzaju konstrukcji wodnych. Wprawny fachowiec jest w stanie wykorzystać je do konstrukcji ręcznie wykonanej fontanny, lecz jeszcze popularniej stosuje się do wymiany wody w oczkach wodnych i ogrodowych stawikach. W połączeniu ze sprawną pompą, można skutecznie i wydajnie poddawać ciecz filtracji, budując instalację, która z pewnością przetrwa wiele lat eksploatacji.
Popularnym zastosowaniem węża ogrodowego jest także mycie. Jest to najlepszy sposób, aby w błyskawicznym tempie opłukać inne narzędzia, sprzęty ogrodowe, a nawet samochód, altankę czy grilla. Jeśli czyszczenie danego sprzętu wymaga wyniesienia go na zewnątrz, sprawny wąż ogrodowy z pewnością okaże się nieoceniony.
Ile zapłacimy za dobry wąż ogrodowy?
Pod względem cenowym, węże ogrodowe są dość zróżnicowane, nawet we własnym zakresie. Można nabyć taki przewód bardzo tanio, lub wręcz przeciwnie – zdecydować się na jeden z najdroższych egzemplarzy dostępnych na rynku. Prawda jest jednak taka, że to, ile wydamy na swojego węża ogrodowego, tak naprawdę ogrywa znacznie mniejszą rolę niż to, jaki wydał go producent i ile akcesoriów (końcówek, uchwytów, uszczelek) jest do niego dołączonych. Zakup najtańszych, dostępnych egzemplarzy mija się z celem, lecz nie warto jest także przepłacać za funkcje, z których i tak nigdy nie skorzystamy.