Jeszcze zanim proces budowy rozpocznie się na dobre, każdy z inwestorów musi podjąć jedną, być może najważniejszą w całym przedsięwzięciu decyzję: jaki projekt domu wybrać? Gotowy, czy indywidualny? Parterowy, czy piętrowy? Jest to formalność, której nie można pominąć, a jednocześnie warto dokładnie przemyśleć swój wybór, aby ograniczyć koszty zarówno na etapie samej ceny projektu, jak i później – podczas jego realizacji.
Ile kosztuje gotowy projekt domu?
Pojęcie gotowe projekty domów wcale nie musi oznaczać, że są to proste projekty domów. Obecnie inwestorzy mają do dyspozycji bardzo szeroki wybór domów katalogowych, które kunsztem i nowoczesnością nie odbiegają od projektów indywidualnych.
Sam projekt nie wykracza zwykle poza kwotę 3-4 tysięcy złotych i zawiera precyzyjną dokumentację architektoniczną oraz kosztorys z zestawieniem materiałów i robocizny (bez elementów instalacyjnych).
Przed wybraniem konkretnego projektu domu, należy zawsze upewnić się, czy nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrealizować go na danej działce. W rzetelnych biurach projektowych można uzyskać bezpłatną analizę, która potwierdzi lub wykluczy zgodność projektu z działką. Odrębną kwestią jest jednak adaptacja projektu dostosowująca projekt domu do działki i warunków zabudowy terenu. Za tę usługę należy uiścić dodatkową opłatę, tak samo jak za mapy geodezyjne i (opcjonalnie) badania geotechniczne gruntu.
Czy opłaca się inwestować w indywidualny projekt domu?
Na indywidualne, nietypowe projekty domów decydują się inwestorzy, którzy mają swoją własną wizję na wymarzony dom, a gotowe projekty domów jednorodzinnych nie spełniają ich specyficznych oczekiwań.
Indywidualne projekty są konieczne także w przypadku działek o niestandardowych kształtach lub wymiarach. Często takie szyte na miarę projekty domów tworzy się na wąską działkę, dla której trudno byłoby znaleźć satysfakcjonujący projekt z katalogu.
Wiemy już, że w niektórych sytuacjach indywidualne projekty są bardziej pożądane. Ale czy takie projekty domów są tanie? Odpowiedź na to pytanie jest złożona, ponieważ zależy od wielu różnych czynników:
• Wielkość domu: projekty domów małych będą kosztować mniej niż projekty domów do 100m2 lub projekty domów z poddaszem użytkowym do 120m2.
• Zastosowane rozwiązania: czy będą to projekty domów płaskim dachem, czy z dachem dwuspadowym; projekty domów z piwnicą, czy z poddaszem użytkowym i garażem; projekty domów energooszczędnych, czy projekty domów pasywnych; projekty domów drewnianych, projekty domów z basenem – wszystkie te decyzje wpływają na ostateczną cenę indywidualnego projektu domu.
• Prestiż i lokalizacja biura projektowego: znani i wzięci architekci, którzy słyną z tego, że robią ciekawe projekty domów, będą się cenić bardziej niż specjaliści o mniejszej renomie. Podobną rolę może odgrywać lokalizacja – biura znajdujące się w dużych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań) mogą być droższe niż projekty od usługodawców z mniejszych miejscowości.
Projekt indywidualny odpowiada wszystkim założeniom aranżacyjnym i koncepcyjnym inwestora. Dla szczególnie wymagających i drobiazgowych inwestorów jest to jedyna droga do osiągnięcia zadowalającego efektu. Decydując się na tę opcję należy jednak zakładać nawet kilkukrotnie wyższy koszt, niż w przypadku gotowego projektu domu. Spersonalizowany plan domu wymaga dużego nakładu czasu, dlatego od momentu złożenia zamówienia, aż do otrzymania gotowego projektu może minąć kilka lub nawet kilkanaście tygodni.
Co zawiera gotowy projekt domu?
Inwestor, który decyduje się na gotowy projekt domu otrzymuje kilka egzemplarzy wybranego projektu z uwzględnieniem aspektów:
• Architektoniczno-budowlanych
• Konstrukcyjnych, wykonawczych
• Instalacyjnych (centralne ogrzewanie, kanalizacja, gaz, elektryka, etc.)
• Energetycznych (analiza zapotrzebowania energetycznego budynku i przedstawienie możliwości zastosowania systemów alternatywnych do pozyskiwania energii i ciepła)
Do każdego projektu powinna być dołączona również dokumentacja, która potwierdzałaby uprawnienia konkretnych projektantów. Wykazanie tego jest konieczne podczas składania wniosku o pozwolenie na budowę.