Porady

Rodzaje wykładzin dywanowych. Jaką wybrać?

Wykładzina dywanowa Yara

Wykładziny dywanowe są miękkie, przyjemne w dotyku i atrakcyjne pod względem wzornictwa. Poza tym doskonale tłumią dźwięki, ocieplają wnętrze i są odporne na ścieranie. Jakie są rodzaje wykładzin dywanowych i na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru?

Wykładzinę dywanową można ułożyć na betonowym podkładzie albo przykryć nią starą, zniszczoną posadzkę. Przycięta pod wymiar i obszyta, z powodzeniem zastąpi elegancki dywan na drewnianej podłodze. Takie wykładziny są dostępne w wielu wzorach i kolorach, a ich włosie może mieć różną strukturę: od pętelkowej przez igłową po welurową. Wykładzina dywanowa jest nie tylko efektowna, ale też praktyczna: chroni przed hałasem, stanowiąc doskonałą izolację akustyczną w pomieszczeniu, a także przed zimnem, dając poczucie ciepła i przytulności. Jest przy tym sprężysta i miękka, co stanowi jej dodatkowy atut, szczególnie w domach, w których są małe dzieci. W związku z różną klasą ścieralności, można dobrać wykładzinę odpowiednią do przedpokoju lub na korytarz, czyli pomieszczeń o zwiększonym natężeniu ruchu, a także do sypialni, salonu i pokoju dziecka.

Jakie są rodzaje wykładzin dywanowych?

Wykładziny dywanowe różnią się między sobą pod wieloma względami: zarówno kolorem, jak i długością włosia, jego strukturą, jak i tworzywem, z jakiego zostało ono wykonane. – Biorąc pod uwagę, jak wiele różnych wykładzin dywanowych dostępnych jest obecnie na rynku, w pierwszej kolejności dzielimy je na te wykonane z włókien naturalnych i na te, z włókien sztucznych – wyjaśnia Bartosz Ludwicki, ekspert KOMFORT.

– Niezaprzeczalną zaletą wykładzin z włókien naturalnych jest ich odporność na wilgoć. Są przy tym miłe w dotyku, sprężyste i nie elektryzują się. Z kolei wykładziny z włókien syntetycznych, takich jak polipropylen czy poliamid, są wyjątkowo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i odkształcanie. Dzięki temu, że nie chłoną wody i są odporne nawet na chemikalia, a utrzymanie ich w czystości nie nastręcza trudności. Warto też zauważyć, że wykładziny poliamidowe nie tracą koloru, dłużej więc cieszą oko swoją barwą i wzorem – dodaje ekspert.

Jak zbudowana jest wykładzina dywanowa?

Wykładzina dywanowa składa się z kilku warstw, z czego najważniejsze są dwie: runo i spód. Runo to warstwa wierzchnia wykładziny, która z jednej strony wpływa na komfort użytkowania, a z drugiej stanowi stronę wizualną i świadczy o jej atrakcyjności. Runo może być wykonane z włókien naturalnych, takich jak wełna, bawełna, łodygi agawy, trawa morska czy kokos, albo z włókien syntetycznych, wśród których najczęściej wykorzystuje się poliamid, akryl i polipropylen. Runo poliamidowe, zastosowane m.in. w wykładzinie dywanowej YARA, jest wyjątkowo trwałe, sprężyste i miękkie, co daje się odczuć podczas chodzenia.

Na komfort użytkowania wykładziny niemały wpływ ma również metoda wykonania runa. Tutaj wyróżniamy runa pętelkowe, igłowane i cięte. Runa pętelkowe są najbardziej popularne, charakteryzują się supełkową strukturą włókna. Mogą być grube lub cienkie, wysokie lub niskie – ich różnorodny wygląd związany jest ze sposobem tkania. Znakomitym przykładem zastosowania runa pętelkowego jest wykładzina CONAN. Runa igłowane są z kolei zbudowane z włókien splątanych mechanicznie w procesie igłowania i swym wyglądem przypominają filc. Wykładziny te są elastyczne, a jednocześnie wyjątkowo mocne i odporne na zabrudzenia. Wykładziny cięte zbudowane są z pojedynczych, długich włókien i w dotyku przypominają welur.

[Fot. Wykładzina dywanowa Conan]

Spód wykładziny dywanowej może być zrobiony z juty, filcu, gąbki lub gumy kauczukowej. Rodzaj materiału, jakiego użyto do zrobienia spodu wykładziny, jest o tyle istotny, że wpływa na to, gdzie można ją położyć. Wykładziny ze spodem z gąbki nie sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym, podobnie jak dywany wykonane w ten sam sposób (patrz artykuł: „Dywan a ogrzewanie podłogowe”). Z kolei wykładzinę o spodzie z gumy kauczukowej można kłaść wyłącznie na beton – z pozostałymi podłożami wchodzi w reakcje chemiczne i niszczy je.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wykładzinę?

Przy zakupie wykładziny dywanowej zwracamy uwagę przede wszystkim na to, w jakim pomieszczeniu chcemy ją położyć, a tym samym na materiał, z jakiego wykonane zostały spód i runo. Wykładziny polipropylenowe, mimo że wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwo się odkształcają, zatem nie nadają się pod ciężkie meble. Wybierając z kolei wykładzinę do wnętrza o dużym natężeniu ruchu, takiego jak przedpokój czy korytarz, warto zwrócić uwagę np. na model ORION – wyjątkowo odporny na ścieranie, przeznaczony specjalnie do pomieszczeń intensywnie użytkowanych.

Wykładziny dywanowe wybieramy, kierując się ich wizualną stroną. Jednak ważniejsze są cechy takie jak ich przeznaczenie, właściwości i materiały, z jakich zostały wykonane.

 

Similar Posts