Nowoczesne budownictwo nie opiera się wyłącznie na oryginalnym designie. W dużej mierze wiąże się także z wykorzystaniem energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich jest fotowoltaika. Czerpanie energii elektrycznej ze słońca to stosunkowo prosty i przede wszystkim opłacalny sposób na dostarczenie prądu do Twojego domu. A to wszystko z korzyścią dla środowiska. Marzysz o domu, który sprosta wyzwaniom przyszłości? Zastanów się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
Wzrost popularności odnawialnych źródeł energii
Obecnie na całym świecie zauważyć można trend skłaniania się ku działaniom proekologicznym. Po części uzależnione jest to od zwiększającej się świadomości społeczeństwa przekładającej się na praktyczne działania, wśród których wymienić można m.in. segregowanie odpadów, eliminację plastiku czy zakup aut elektrycznych. Duży nacisk na ekologię kładzie także Unia Europejska, która wprowadziła wśród państw członkowskich obowiązek inwestycji w odnawialne źródła energii. Na czele europejskich państw, które inwestują w OZE stoi Norwegia i Francja. Duży udział w produkcji energii z odnawialnych źródeł ma również Wielka Brytania, Holandia i Dania. Polska także zobowiązała się do inwestycji w zieloną energię i to na dużą skalę! Do końca 2020 roku 15% końcowego zużycia energii brutto w naszym kraju ma bowiem pochodzić właśnie ze źródeł odnawialnych. Nie wiadomo jeszcze, czy cel ten uda nam się zrealizować, niemniej ostatnie wyniki wyglądają optymistycznie. Obecnie w Polsce produkcja energii z odnawialnych źródeł wynosi około 11%. Zwrot w kierunku odnawialnych źródeł energii (OZE) jest nie tylko oczywisty i nieunikniony, lecz również coraz bardziej uzasadniony pod względem ekonomicznym i środowiskowym. Kurczące się zapasy paliw kopalnych, wzrost średniej temperatury planety i tzw. efekt cieplarniany oraz wzrost światowego zapotrzebowania na energię elektryczną wymuszają na nas poszukiwanie nowych rozwiązań oraz potrzebę rozwoju nowych technologii pozyskiwania energii bardziej przyjaznych środowisku. Obserwowane obecnie trendy światowe odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz OZE są potwierdzeniem badań naukowców, którzy przewidują, że w 2050 roku ponad 50% całej energii zużywanej na świecie będzie pochodzić z zasobów odnawialnych.
Fotowoltaika na 1. miejscu wśród OZE
Nie ulega wątpliwości, że prym wśród odnawialnych źródeł energii wiedzie energia ze słońca, a fotowoltaika jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branży przemysłu na świecie. Wystarczy przyjrzeć się dachom budynków, aby dostrzec na nich o wiele więcej paneli fotowoltaicznych niż miało to miejsce jeszcze 10-15 lat temu, kiedy na inwestycję w fotowoltaikę pozwolić mogli sobie nieliczni. Główną barierę stanowił wówczas koszt i niewielka dostępność tego rodzaju rozwiązań. Rosnące ceny energii elektrycznej pozyskiwanej ze źródeł nieodnawialnych, takich jak węgiel kamienny czy brunatny, sprawiły, że coraz więcej osób zwróciło się w stronę zielonej energii. Większy popyt przełożył się zatem na większą podaż, co z kolei doprowadziło do upowszechnienia się technologii i spadku cen. Na początku lat dwutysięcznych cena jednego wata modułu fotowoltaicznego oscylowała w granicy 7 EUR, a w dniu dzisiejszym dostępne są one w cenie poniżej 0,5 EUR. Wraz z rozwojem technologii nie tylko spadły ceny, ale także zwiększyły się sprawności poszczególnych technologii modułów. Świetnym przykładem są moduły monokrystaliczne, dla których sprawność wzrosła z około 13% w drugiej połowie lat 70. do 25% w 2016 roku.
Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę poprawiają także dotacje. Obecnie skorzystać możemy m.in. z programów Mój Prąd oraz Czyste Powietrze, jak również ulgi na fotowoltaikę, którą odliczymy przy rozliczeniu PITu. O tym, że warto z dotacji skorzystać przekona się każdy, kto zagłębi się w ten temat. Dzięki dofinansowaniom możemy zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych na zakup i montaż naszej mikroelektrowni.
Skąd tak duża popularność fotowoltaiki?
Elektrownie fotowoltaiczne można rozpatrywać w różnych aspektach: jako innowacyjne źródło zielonej energii na miarę XXI wieku, jako źródło oszczędności lub jako inwestycję i bezpieczną lokatę kapitału.
Fotowoltaika pozwala nam pozyskać energię elektryczną z promieni słonecznych, którą następnie wykorzystamy do zasilenia naszych domowych urządzeń. W związku z tym, że energia ze słońca jest darmowa, znacząco zmniejszają się nasze rachunki za prąd. Skorzystać może na tym każdy, kto chciałby uniezależnić się od rosnących cen energii. Jeśli chcesz więc płacić mniejsze rachunki za energię, to z pewnością powinieneś rozważyć inwestycję w panele fotowoltaiczne.
Wiele osób ma jednak wątpliwości, co do trwałości instalacji fotowoltaicznych. Warto zatem wiedzieć, że panele fotowoltaiczne z powodzeniem produkują energię przez 20-30 lat. Oczywiście, z czasem ich wydajność spada, lecz po okresie mniej więcej 25 lat nadal utrzymuje się na poziomie około 80%, co będzie wystarczające do pokrycia zapotrzebowania na energię naszego gospodarstwa domowego. Oznacza to więc, że niższe rachunki za prąd będziesz płacił przez bardzo długi czas.
Nie musisz przy tym martwić się o skomplikowany proces inwestycji. W rzeczywistości jest on dużo prostszy niż może się wydawać, o ile zdecydujesz się na współpracę z firmą specjalizującą się w doborze i montażu paneli fotowoltaicznych. Nie tylko proces inwestycji nie wymaga od nas dużego wysiłku. Podobnie przedstawia się kwestia utrzymania paneli fotowoltaicznych w dobrym stanie. Musisz bowiem wiedzieć, że instalacja jest łatwa w użyciu i nie wiąże się z koniecznością częstej konserwacji.
Kolejna zaleta inwestycji w fotowoltaikę, to fakt, że jako prosument, czyli osoba, która jednocześnie produkuje i konsumuje energię na swoje potrzeby, możesz skorzystać z atrakcyjnego systemu opustów. Najprawdopodobniej Twoje gospodarstwo domowe nie będzie bowiem w stanie spożytkować całej wyprodukowanej energii, przez co powstaną jej nadwyżki. Nie oznacza to jednak, że zostaną one zmarnowane. Nadwyżki możesz oddać do sieci energetycznej i odebrać w momencie, gdy tego potrzebujesz np. zimą, gdy Twoja instalacja produkuje mniej energii. Nie odbierzesz ich jednak w stosunku 1:1. Jeśli Twoja instalacja ma mniej niż 10 kWp to odebrać możesz 80% oddanej energii. W przypadku gdy moc instalacji wynosi od 10 do 50 kWp to odzyskasz 70% zgromadzonej energii.
Wszystko to plus korzyść dla środowiska w postaci braku emisji szkodliwych pyłów i substancji oraz hałasu sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w fotowoltaikę. Nie ulega wątpliwości, że fotowoltaika to nowoczesny i opłacalny sposób na produkcję energii elektrycznej. Takie rozwiązanie pojawia się w większości domów energooszczędnych i nic w tym dziwnego zważywszy na jego liczne zalety.