Nowoczesne technologie budowlane, do których zaliczamy szalunek tracony, są coraz popularniejsze zarówno wśród dużych przedsiębiorstw budowlanych, jak również osób, które planują budowę własnego domu. Duża w tym zasługa szeregu zalet, jakimi się cechują. Bez względu na wielkość prowadzonych prac budowlanych osoby za nie odpowiedzialne nie mogą pozostać obojętne na takie kwestie jak bezpieczeństwo prowadzonych prac, ich wydajność, a przede wszystkim ostateczne koszty budowy. Poznajmy zatem, czym jest metoda szalunku traconego.
1. Czy jest szalunek tracony?
2. Główne zalety szalunku traconego
3. Szalunek ze styropianu, czy warto go stosować?
4. Podsumowanie
Czym jest szalunek tracony?
Zaczniemy od podstaw, a mianowicie definicji szalowania lub innej często używanej formy – deskowania.
W największym skrócie jest to forma stworzona z desek lub piór wiórowych, która ma za zadanie nadanie kształtu wlanej do niej mieszance betonowej. Kiedy beton zaschnie i konstrukcja nabierze pożądanego kształtu, przystępuje się do usunięcia szalunku z powstałego elementu. I tu pojawia się jedna z najczęściej podnoszonych kwestii przeciwko tej metodzie. Konieczność usunięcia szalunku z całej konstrukcji rodzi bowiem dodatkowe koszty pracownicze i wydłuża proces budowy. Odpowiedzią na tradycyjne szalowanie staje się tytułowy szalunek tracony.
Główne zalety szalunku traconego.
Lista zalet szalunku traconego jest długa. Poniżej omówimy najważniejsze z nich.
Szalunek tracony wymaga od pracowników budowy dwóch prostych czynności: ułożenia szalunku w pożądanym miejscu oraz umocowaniu go za pomocą wkrętów lub pianki. Szalunek tracony nie wymaga ponadto montażu i demontażu rusztowania, które są niezbędne przy szalunku tradycyjnym.
Szalunek tracony nie wymaga też demontażu szalunku po zabetonowaniu, co skraca czas pracy i ogranicza roboczogodziny ekipy budowlanej.
Stosowanie tego rodzaju szalunku daje również duże oszczędności czasu już na etapie jego przygotowania.
Elementy szalunku traconego są przycinane przez producenta na żądany wymiar, dzięki czemu pracownicy budowlani mogą od razu przystąpić do jego układania w odróżnieniu od kolegów wykorzystujących szalunek tradycyjny, drewniany wymagający docinania sklejek lub desek na wymiar. Metoda szalunku traconego to również brak odpadów budowlanych, a tym samym dbałość o aspekt ekologiczny prowadzonych prac.
Odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji szalunku traconego jest płyta cementowo-wiórowa. Dzięki swojej konsystencji jest ona zabezpieczona na wypadek powstania pleśni lub grzybów. W ten sposób szalunek staje się dodatkową warstwą izolacyjną dla ścian.
Szalunek ze styropianu, czy warto go stosować?
Planujesz budowę domu? Zapoznaj się z technologią opartą na styropianowych szalunkach traconych.
Wbrew pozorom styropian tylko pozornie jest materiałem kruchym i delikatnym. Oczywiście przy budowie biurowca nie będzie miał zastosowania, ale do budowy domku jednorodzinnego już tak. Co istotne, budowa z użyciem styropianowego szalunku będzie nie tylko sporo tańsza, ale zapewni energooszczędność i trwałość budynku. Tyle o zaletach.
Poznajmy zatem wady szalunku ze styropianu a dokładniej polistyrenu.
Główna z nich wynikająca po części z wykorzystanych do produkcji szalunku materiałów to niewielka paro przepustowość ścian. Może to skutkować słabą wentylacją pomieszczeń.
Pomimo że budynek powstały w oparciu styropianowe bloczki jest energooszczędny, jego ogrzanie wymaga więcej czasu niż tradycyjnego.
Ostatnią wadą, o której nie można nie wspomnieć, jest delikatna powierzchnia ścian. Pamiętajmy, że pod tynkiem znajduje się styropian a dopiero za nim trwały beton.
Podsumowanie
Podsumowując, budownictwo z powodzeniem korzysta z coraz nowszych rozwiązań technologicznych. Rosnące koszty pracy, próba dotrzymania założonych terminów zakończenia budowy oraz dbałość o bezpieczeństwo pracowników sprzyjają szybkim wdrożeniom nowinek. Mamy nadzieję, że powyższy tekst uczynił szalunek tracony nieco bardziej zrozumiałym i wartym uwagi.