Porady

Rodzaje ogrzewania domu i jego chłodzenia. Jaką technologię wybrać?

Klimatyzator split to urządzenie uniwersalne, zarówno grzewcze, jak i chłodzące.

Niezależnie od pory roku warto zadbać o komfort cieplny w naszym domu. Jeżeli mamy już urządzenie grzewcze podnoszące temperaturę wewnątrz budynku w okresie zimowym, warto pomyśleć o zastosowaniu odpowiednio dobranego sprzętu, np. klimatyzatora, który pozwoli na obniżenie jej latem. W przypadku nowego domu lub modernizacji instalacji grzewczej dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie pompy ciepła, która może pracować zarówno w trybie ogrzewania, jak i chłodzenia. Razem z ekspertami Vaillant wyjaśniamy zalety zastosowania poszczególnych technologii.
Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto zdecydować się na klimatyzator typu split,
  • dlaczego pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem całorocznym.

 
Gorące lata coraz częściej skłaniają nas do szukania rozwiązań w zakresie chłodzenia budynków. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z budynkiem nowym, czy już istniejącym, zastosowanie systemów obniżających temperaturę w domu podczas upałów jest łatwe w realizacji. Mogą być one stosowane również jako samodzielne urządzenia do ogrzewania pomieszczeń lub wspomagać inne, np. ogrzewanie podłogowe.
Jakie urządzenia grzewcze i chłodzące jednocześnie warto wziąć pod uwagę? Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie klimatyzatora typu split, np. Vaillant climaVAIR exclusive. Jest to urządzenie grzewcze i chłodzące, które działa autonomicznie wobec ogrzewania podstawowego. Może jednak wspomagać ten system w okresie zimowym, jeśli  ustawimy tryb grzania. W przypadku budynków nowych lub modernizowanych polecanym urządzeniem będzie pompa ciepła, która ogrzeje nasz dom zimą oraz ochłodzi go latem.

Klimatyzator split – uniwersalność i wysoka wydajność

Klimatyzatory typu split można z powodzeniem stosować zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Urządzenia te w wersji podstawowej składają się z dwóch głównych elementów:

  • jednostki zewnętrznej umieszczanej najczęściej na balkonie lub elewacji budynku,
  • jednostki wewnętrznej służącej do dostarczania lub odbierania ciepła z pomieszczeń.

 
Jeśli klimatyzacja do domu stanowi już bardziej rozbudowany system, możliwe jest zastosowanie kilku jednostek wewnętrznych w różnych pomieszczeniach. Jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną łączą specjalne rury miedziane, w których płynie czynnik chłodniczy odpowiedzialny za transport energii. Takie działanie klimatyzatora split pozwala na szybkie obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniach latem. Pracując w trybie ogrzewania, może również wspomagać system cieplny zimą, a w okresach przejściowych całkowicie zastąpić tradycyjne urządzenie grzewcze. Sterowanie jednostkami wewnętrznymi odbywa się przy pomocy pilota i jest bardzo intuicyjne.

Pompa ciepła do ogrzewania i chłodzenia – jeden system grzewczy, komfort przez cały rok

Każda pompa ciepła z oferty Vaillant pracuje zarówno w trybie ogrzewania, jak i chłodzenia. Dzięki temu to jedno urządzenie może dbać o wysoki komfort cieplny w pomieszczeniach przez cały rok. Jeśli decydujemy się na wykorzystywanie pompy ciepła jako podstawowego źródła ogrzewania, należy wybrać odpowiedni odbiornik ciepła. Takim odbiornikiem jest np. system ogrzewania podłogowego. To rozwiązanie może się jednak okazać niewystarczające do odpowiedniego ochłodzenia pomieszczenia latem. W tym przypadku znakomitym uzupełnieniem systemu będzie instalacja klimakonwektorów Vaillant aroVAIR. Są to urządzenia z wyglądu podobne do jednostek wewnętrznych tradycyjnych klimatyzatorów. Różnicą jest to, że zasila się je wodą z instalacji grzewczej budynku. Instalacja klimakonwektorowa znakomicie uzupełni tradycyjne ogrzewanie podłogowe, choć możliwe jest również wykorzystywanie jej przez cały rok do ogrzewania i chłodzenia. Sterowanie taką instalacją odbywa się poprzez regulator systemowy pompy ciepła, a także przez intuicyjne w obsłudze piloty dołączone do jednostek klimakonwektorów.
Odpowiednio dobrana klimatyzacja podnosi komfort życia. Należy jednak pamiętać, żeby przy rozmieszczaniu jednostek wewnętrznych kierować się prostą zasadą: nie powinno się umieszczać nawiewu w taki sposób, aby był skierowany bezpośrednio na miejsca, w których często i długo przebywają ludzie, jak np. kanapa w salonie czy stół w jadalni. Niezależnie od tego, na jakie urządzenie grzewcze się zdecydujemy, Autoryzowani Partnerzy Vaillant zapewnią fachową pomoc i doradzą, gdzie najlepiej zamontować jednostki wewnętrzne. Aby znaleźć profesjonalnego instalatora, warto skorzystać z wyszukiwarki Partnerów Autoryzowanych Vaillant.

Similar Posts