Majsterkowanie

Wybierz odpowiednią kosiarkę spalinową do swojego ogrodu

Wybierz odpowiednią kosiarkę spalinową do swojego ogrodu

Zakup kosiarki do ogrodu to spory wydatek, dlatego zanim wybierze się konkretne urządzenie powinno się zapoznać z różnymi modelami dostępnymi na rynku. Dotyczy to zarówno producentów, jak i typów kosiarek, wśród których znajdzie się zarówno sprzęty z napędem spalinowym, jak i elektrycznym. Jak wybrać odpowiednią kosiarkę do swojego ogrodu? Oto garść sprawdzonych porad.

 

1. Jak wybrać kosiarkę spalinową – co należy wziąć pod uwagę?

2. Kosiarka spalinowa a kosiarka elektryczna – wady i zalety obu modeli

3. Kosiarka spalinowa – jaki silnik?

4. Jaką kosiarkę spalinową wybrać – z napędem czy bez?

5. Kosiarka spalinowa – jaki producent?

Kosiarka spalinowa lub elektryczna pozwala utrzymać trawnik w idealnym porządku i zadbać o wygląd ogrodu przez cały sezon. Dla większości Polaków z własnym ogrodem lub działką rekreacyjną jest to podstawowy sprzęt, dzięki któremu przygotowuje się przestrzeń do wypoczynku. Jak wybrać kosiarkę do swojego ogrodu? Na co zwrócić uwagę przed jej zakupem?

Jak wybrać kosiarkę spalinową – co należy wziąć pod uwagę?

Przy wyborze kosiarki spalinowej powinno się wziąć pod uwagę przede wszystkim własne potrzeby. Nie warto wydawać pieniędzy na nadmiernie drogi sprzęt, którego tak naprawdę się nie potrzebuje. Powinno się stawiać na kompromis pomiędzy jakością urządzenia a jego ceną. Zwykle większość użytkowników będzie w pełni zadowolona, jeżeli postawi na zakup kosiarki ogrodowej ze średniej półki cenowej lub na tańszy model renomowanego producenta.

Przed wyborem kosiarki powinno się również przemyśleć źródło zasilania urządzenia. W niewielkich ogrodach przy domu ma się możliwość korzystania z prądu, podczas gdy na rozległych działkach poza miastem lub ogródkach ROD zwykle jest się zmuszonym do korzystania z urządzeń z napędem spalinowym. Ponadto ważne jest przyjrzenie się nierównościom terenu. Im są większe, tym większe powinny być koła kosiarki.

Kosiarka spalinowa a kosiarka elektryczna – wady i zalety obu modeli

Kosiarka spalinowa jest dobrym wyborem w przypadku większych ogrodów i w miejscach, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest ograniczony. Model spalinowy nie wymaga „walki” z plątaniną kabli, gdyż nie istnieje ryzyko uszkodzenia przewodu przez ostrze. Dodatkowo wydajny silnik zapewnia skuteczne i szybkie ścinanie trawy, nawet gdy podłoże jest nierówne. Minusem kosiarki spalinowej jest dość głośna praca. Wiele modeli (zwłaszcza tańszych) pracuje o wiele głośniej niż kosiarki elektryczne. Ponadto użytkownik musi nauczyć się prawidłowo rozrabiać mieszankę oleju i paliwa, by uniknąć uszkodzenia silnika. Dla pań zajmujących się ogrodem problematyczna może być również kwestia uruchamiania kosiarki, gdyż wymaga to sporej siły.

Atutem kosiarek elektrycznych jest stosunkowo cicha praca i łatwe uruchamianie. Model elektryczny zwykle jest również tańszy niż kosiarka ogrodowa z napędem spalinowym. Ponadto elektryczne kosiarki dobrze sprawdzają się w przypadku niewielkich ogródków tuż przy domu lub mieszkaniu, gdy chce się szybko skosić trawę bez konieczności wcześniejszego zakupu paliwa. Minusem kosiarki ogrodowej z silnikiem elektrycznym jest przede wszystkim konieczność ostrożnego koszenia z powodu kabli, które łatwo przeciąć.

Kosiarka spalinowa – jaki silnik?

Kosiarka spalinowa dla przeciętnego użytkownika powinna mieć moc 4-6 KM. Jeżeli podłoże w ogrodzie jest nierówne, kosiarka powinna być wyposażona w silnik dwusuwowy. Pracuje on głośno i spala dużo paliwa, jednak dobrze radzi sobie z problematycznymi powierzchniami. Silnik czterosuwowy emituje mniej spalin, jednak kosiarkę w niego wyposażoną prowadzi się o wiele trudniej.

Jaką kosiarkę spalinową wybrać – z napędem czy bez?

Kosiarka spalinowa z napędem jest łatwa w prowadzeniu, gdyż porusza się lżej nawet na nierównej działce. Napęd ułatwia pokonywanie drobnych górek oraz ścinanie twardych łodyg bez użycia dużej siły. Jednocześnie powinno się pamiętać, że kosiarka ogrodowa z napędem kosztuje więcej niż model pozbawiony napędu. Kosiarki bez napędu są tańsze, jednak są polecane wyłącznie do ogródków, w których podłoże jest równe i mało wymagające. Modele bez napędu są również lżejsze, dlatego doceniają je panie, które chcą samodzielnie kosić trawnik i dbać o przestrzeń wokół domu.

Kosiarka spalinowa – jaki producent?

Kupując kosiarkę spalinową, powinno się zwrócić uwagę na jej producenta. W marketach budowlano-ogrodowych znajdzie się wiele urządzeń mało znanych marek. Wiele z nich kusi cenami, jednak są to zwykle modele mało wytrzymałe i trudne w naprawie. Do tanich kosiarek zwykle nie da się dokupić części zamiennych, przez co usterka wiąże się z koniecznością zakupu nowego sprzętu. Znacznie lepszym wyborem jest choćby kosiarka spalinowa Makita lub NAC. Obie firmy specjalizują się w produkcji wysokiej jakości sprzętu budowlanego i ogrodowego. Na wysoką jakość można również liczyć, gdy wybiera się kosiarki firmy MacAllister. Bez trudu dobierze się do nich w razie potrzeby nowe ostrza i inne części zamienne. Dzięki temu jedna kosiarka posłuży przez wiele sezonów.

 

Similar Posts