Porady

Farby do ścian – pomaluj swój dom z głową!

Farby do ścian – pomaluj swój dom z głową!

Farby nadal są jednym z najpopularniejszych sposobów na wykończenie wnętrza domu. Bogata oferta kolorystyczna, a do tego farby dopasowane pod kątem właściwości do typu krytego nimi materiału, nie znajdują jak na razie godnej siebie konkurencji. Do tego dochodzi ich łatwa aplikacja. Bo przy odrobinie dobrej woli, każdy jest w stanie pomalować zarówno całe pomieszczenie, jak i różnego rodzaju elementy dekoracji czy wyposażenia. Warto jednak znać kilka prostych zasad, aby zrobić to jak najlepiej!

Podstawa sukcesu malowania ścian? Dobry wybór farby!

Co prawda malowanie ścian nie jest trudne. A szereg akcesoriów, takich jak wałki czy taśmy malarskie, znacznie nam to dzisiaj ułatwia, to jednak znajomość rodzajów oraz sposobów zastosowania farb bardzo się przydaje.

Jeśli chcemy cieszyć się jak najdłużej z pomalowanych ścian, musimy zadbać o to, aby farba do ścian była dopasowana do rodzaju pomieszczenia. I w tym przypadku nie chodzi o kolor farby, który oczywiście w aranżacji wnętrz ma znaczenie zasadnicze, ale przede wszystkim o jej rodzaj. Dlaczego jest to takie ważne?

Właściwości farb

Poszczególne rodzaje farb do ścian – niezależnie od tego, czy jest to farba do ścian biała, czy kolorowa, różnią się pomiędzy sobą swoim składem. Ten z kolei nadaje im konkretnych właściwości, które sprawdzają się w określonych warunkach.

W ten sposób otrzymujemy np. farby odporne na wilgoć, które nadają się do zastosowania w takich pomieszczeniach jak kuchnie czy łazienki, farby zmywalne – świetne do domów, w których mieszkają małe dzieci czy czteronożne pupile albo farby odznaczające się doskonałymi właściwościami krycia.

Jaka farba do ścian w kuchni i łazience?

Kuchnia, jak i łazienka są miejscami narażonymi na wzmożoną obecność wilgoci. Dlatego też w tego typu pomieszczeniach sprawdza się farba do ścian odznaczająca się odpowiednią paroprzepuszczalnością i elastycznością, tworząca gładką i łatwą w czyszczeniu powłokę, przez którą ściana może swobodnie oddychać. Takie właściwości posiadają farby lateksowe. Są one nie tylko łatwe w czyszczeniu, ale umożliwiają łatwe ścieranie skraplającej się na ich powierzchni pary wodnej.

Farby lateksowe dedykowane do kuchni i łazienki, takie jak np. Dekoral Łazienka & Kuchnia czy Beckers Designer Kitchen & Bathroom, gwarantują nie tylko świetne krycie, ale przede wszystkim zapewniają ścianie odpowiednią mikrowentylację, są odporne na wilgoć, grzyby oraz pleśni, a przy tym można je czyścić, a nawet szorować!

Akrylowe farby do ścian

Akrylowa farba do ścian to jedna z najpopularniejszych farb stosowanych do malowania pokoi dziennych, sypialni oraz innych pomieszczeń, w których nie musimy walczyć z wilgocią. Jest to łatwa do nakładaniu emulsja, o doskonałych właściwościach krycia. Co najważniejsze jest uniwersalna, ponieważ można nią malować zarówno ściany, jak i sufity.

Oprócz tego akrylowa farba do ścian może być stosowana na różnego rodzaju materiały takie jak tynki, gips, drewno, beton płyty kartonowe, a nawet metal. Pamiętać należy oczywiście o wcześniejszym zagruntowaniu malowanych powierzchni. Co najważniejsze, sprawdza się ona w pokrywaniu ścian wnętrz, jak i na zewnątrz budynku (np. farby akrylowe do fasad i elewacji). Jest to zatem farba do ścian odznaczająca się olbrzymią uniwersalnością i bardzo przystępną ceną.

Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego rodzaju farby do konkretnych pomieszczeń, nie tylko pozwoli zachować w nich przyjazny mikroklimat, ale przyczyni się również do tego, że będziemy cieszyć się z wybranego koloru przez długi czas.

Similar Posts