Porady

Jakie znaczenie mają kolory przewodów

Jakie znaczenie mają kolory przewodów

Kupując przewody elektryczne do prądu zmiennego (czyli takiego, jaki płynie w naszych instalacjach domowych), zarówno jedno jak i wielożyłowe, dostajemy miedziane żyły w podwójnej warstwie izolacji. Izolacją wewnętrzną opleciony jest każdy kabel z osobna i jest ona różnokolorowa. Dlaczego? Co właściwie oznaczają te kolory?

Kolory przewodów nie są przypadkowe

W instalacjach prądu zmiennego występują trzy rodzaje przewodów:

  1. Przewód fazowy oznaczany literą „L” – najczęściej czarny lub brązowy, ale w zależności od producenta i ilości żył w przewodzie wielożyłowym, może być w innym kolorze, poza żółto-zielonym i niebieskim. Napięcie w przewodzie fazowym wynosi w polskich instalacjach domowych 230V. Dotknięcie metalowego rdzenia przewodu fazowego będącego pod napięciem, grozi porażeniem.
  2. Przewód neutralny – litera „N”. Ten przewód jest niebieski. Podobnie jak przewód fazowy jest on niezbędny do prawidłowego działania urządzeń podłączanych do instalacji elektrycznej. Jest przewodem uziemionym i podłączonym z punktem neutralnym transformatora. Napięcie wynosi w nim 0V. Przynajmniej teoretycznie, o ile elektryk wykonujący instalację nie wykazał się „kreatywnością”.
  3. Przewód ochronny oznaczony literą PE – zawsze oznaczany kolorem zółto-zielonym, ma za zadanie chronić człowieka przed porażeniem. Przewód jest uziemiony dosłownie – połączony z drutem zakopanym w ziemi, albo z uziemionym przewodem neutralnym. Przewód ten nie ma wpływu na urządzenia elektryczne i ich prawidłowe działanie. Jest podłączony z elementami, których dotyka, lub może dotknąć człowiek. Kiedy w urządzeniu dojdzie do awarii polegającej na przebiciu prądu na te części urządzenia, prąd ten popłynie kablem ochronnym do ziemi. Jeśli przewód nie będzie podpięty – prąd popłynie w ciele użytkownika dotykającego urządzenia.

 
Czy wszystkie wymienione kolory przewodów występują w kablu wielożyłowym?
Jak wspomniano, z kolorami w przewodach może być różnie… Co zrobić, jeśli nie ma w zakupionym kablu wielożyłowym przewodu na przykład w kolorze niebieskim?
Nie jest będzie to zgodne z normalną procedurą i nieprawidłowe, ale nie mamy wyjścia – podpinamy  przewód w innym kolorze do przewodu neutralnego i oznaczamy połączenie niebieską taśmą izolacyjną. Pozostaje nam żywić nadzieję, że w przypadku potrzeby dokonania przeróbek, czy naprawy, osoba która będzie się tym zajmować, rozpozna przewód jako neutralny po kolorze taśmy izolacyjnej.

Przewody w instalacjach prądu stałego

Czy kolory przewodów w instalacjach prądu stałego również mają znaczenie? Tak – przewód o potencjale dodatnim jest zwykle czerwony, o potencjale ujemnym natomiast – niebieski, lub czarny.

Kolory przewodów naprawdę mają znaczenie

Znajomość i przestrzeganie norm rządzących czymś dla laika tak mało istotnym jak kolory przewodów, może znacznie usprawnić korzystanie z instalacji i podnieść poziom bezpieczeństwa użytkowników instalacji elektrycznych. Tym niemniej w przypadku instalacji zakładanych przez „kreatywnych” fachowców, musimy być ostrożni – z prądem nie ma żartów.

Similar Posts