Budowa

Alternatywa dla rusztowań – poznaj sprzęty dzięki, którym wykonasz każdy remont nawet bloków z wielkiej płyty szybko i bezpiecznie

Alternatywa dla rusztowań – poznaj sprzęty dzięki, którym wykonasz każdy remont nawet bloków z wielkiej płyty szybko i bezpiecznie

Wielkie budowy mają to do siebie, że wymagają dobrej logistyki. Użytkowanie rusztowań nie wszędzie jest możliwe, a czasem alternatywy poszukuje się po to, aby zyskać czas. Montaż rusztowania to dodatkowe roboczogodziny, a w dodatku każde rusztowanie musi być zatwierdzone przez osobę odpowiedzialną. Są jednak inne rozwiązania, które warto rozważyć, np. przy remoncie bloków z wielkiej płyty.

Dlaczego rusztowanie się nie opłaca?

Przede wszystkim wybierając rusztowania trzeba znaleźć ekipę, która sprawnie i szybko je złoży, a ponadto osobę z odpowiednimi uprawnieniami, która odbierze pracę. Jednak to najmniejszy problem, gdyż wielu budowlańców takie uprawnienia posiada. Składanie rusztowania może trwać nawet cały dzień roboczy, a w przypadku bardziej rozległych prac nawet kilka dni, gdyż najpierw wszystkie elementy muszą zostać dowiezione na budowę i rozładowane. Potem można przystąpić do ich składania. Im wyższy jest budynek tym więcej jest pracy. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę wyższe koszty nie tylko ze względu na przepracowane dodatkowe godziny, ale również konieczność dowiezienia rusztowań w ciężarówkach. Ponadto dla bezpieczeństwa czasem lepiej wybrać inne rozwiązanie, które jest szybsze w montażu. Co więcej w przypadku naprawdę wysokich biurowców montaż rusztowań może być niemożliwy. Zatem na jakie rozwiązania można się zdecydować?

Platforma robocza liniowa – kiedy się sprawdzi?

Gdy nie chcemy naruszyć konstrukcji remontowanego budynku albo wykańczamy bardzo wysoki budynek, doskonałym wyborem może być platforma robocza liniowa. Montowana jest na specjalnych kotwach i obciążana. Najczęściej montuje się elementy zabezpieczające na płaskich dachach lub wystających gzymsach. Platforma jest szeroka i umożliwia swobodę pracy, jak również dowożenia materiałów na wyższe kondygnacje budowy. Tworzą ją ramy boczne, podłoga, poręcz wyższa i niższa, a także jednostka napędowa elektryczna oraz hamulec bezpieczeństwa usytuowany z boku. Takie urządzenie można zobaczyć w przypadku budowy wysokich wieżowców. Sprawdzi się również przy remoncie bloków z wielkiej płyty.

Platforma robocza masztowa – tam, gdzie nie można zamontować platformy roboczej

Nie zawsze jest możliwość montażu platformy roboczej. Budynek nie jest wyposażony w płaski dach czy wystający gzyms. W takie sytuacji doskonale sprawdzi się platforma robocza masztowa. Stalowy maszt stanowi podporę dla platformy, która porusza się jak dźwig. Taka konstrukcja może mieć udźwig nawet 3-tonowy, zatem sprawdzi się nie tylko do transportu osób, ale również ciężkich materiałów budowlanych.

A może podesty ruchome?

W przypadku bloków kilkupiętrowych czy nawet 10-piętrowych powyższe rozwiązania nie są jeszcze konieczne. Nie tylko sprawdzi się tradycyjne rusztowanie, ale można wybrać także podesty ruchome. Modele teleskopowe, czy przegubowe mogą dobrze się sprawdzić przy transporcie materiałów. Podnośniki nożycowe sprawdzą się przy transporcie, jak również remoncie mniejszych bloków. Ich zaletą jest możliwość łatwego przemieszczania i poruszania platformą roboczą w pionie. W przypadku konieczności dostania się do trudno dostępnych miejsc, czy budynków o nietypowym kształcie dobrze sprawdzają się podesty ruchome przegubowo-teleskopowe, które można zamówić na stronie bozer.pl.

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Trudno wybrać najlepsze rozwiązanie, bo wszystko zależy od specyfiki danej budowy czy remontowanego obiektu. Często podnośniki przejezdne sprawdzają się także tam, gdzie stosowane są rusztowania. Dzięki nim można dostarczyć materiał szybko. Dzięki nim można również zająć się przyłączeniami elektrycznymi do wysokich bloków. Jeśli chodzi o samą pracę przy elewacji, niewątpliwie platformy robocze liniowe mogą doskonale się sprawdzić, gdyż nie niszczą naruszonej przez „ząb czasu” elewacji.

Remont budynków z wielkiej płyty nie musi być wykonany przy użyciu rusztowań. Wszystkie alternatywne urządzenia doskonale się sprawdzą. Wystarczy aktualne dopuszczenie do użytku przez Urząd Dozoru Technicznego, a także dobranie wykwalifikowanej załogi, dzięki której prace będą wykonane szybko i bezpiecznie.

Similar Posts