Wanna czy prysznic? Podczas urządzania łazienki to pytanie zadaje sobie wiele osób. Niewinne zagadnienie urasta do rangi problemu wtedy, gdy jedni domownicy wolą relaksujące kąpiele w wannie, a drudzy szybki i ekologiczny prysznic. Jak się okazuje, można mieć jedno i drugie! Wszystko za sprawą parawanów nawannowych.
Parawany nawannowe – co to takiego?
Parawan nawannowy to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w małych łazienkach, gdzie chcesz mieć zarówno wannę, jak i zamontowany nad nią prysznic. Osłona umieszczona przy wannie zapobiega zachlapaniu łazienki podczas brania prysznica. Parawany nawannowe występują obecnie w różnych wariantach. Różnią się rozmiarem, sposobem rozkładania i wzorem.
Klasyczne parawany nawannowe
Najpopularniejszy model parawanu nawannowego to wersja z bezbarwnego szkła. Możesz wybierać wśród parawanów jedno, dwu i trzyskrzydłowych, a także opcji przesuwnych i rozsuwanych. Rozmiar i szerokość dopasuj do wanny i swoich preferencji. Parawany nawannowe najczęściej występują w postaci zamontowanej na stałe szyby. Opcje przesuwne dają możliwość złożenia parawanu, gdy nie korzysta się z prysznica. Z kolei w wersji kilku skrzydłowej z parawanu możesz stworzyć kabinę prysznicową, która otacza całą wannę, zapobiega wylewaniu wody na zewnątrz i zapewnia komfort podczas kąpieli. Klasyczne szklane parawany nawannowe pasują do większości łazienek. Łatwo je zamontować utrzymywać w czystości.
Nowoczesne parawany nawannowe
W nowoczesnych parawanach wannowych pojawiają się łączenia w kolorach bieli, srebra i czerni. Na niektórych modelach występują prostokąty lub kwadraty. Taki geometryczny parawan idealnie wpisze się w wystrój nowoczesnej łazienki, urządzonej na przykład w odcieniach czerni i bieli.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie parawanu nawannowego?
Kupując parawan nawannowy, zwróć szczególną uwagę na jego wymiary. Przed zakupem dokładnie zmierz miejsce montażu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu podczas urządzania łazienki. Niektóre parawany nawannowe wyposażone są w powłokę hydrofobową. Ta powłoka ma unikatowe właściwości odpychania wody. Dzięki temu zabezpiecza powierzchnię parawanu przed przemakaniem i powstawaniem zanieczyszczeń. To bardzo przydatna funkcja, szczególnie w pomieszczeniu takim jak łazienka.