Porady

Instalacja wodno-kanalizacyjna w kuchni – co warto o niej wiedzieć

Instalacja wodno-kanalizacyjna w kuchni - co warto o niej wiedzieć

Podczas urządzania kuchni należy zwrócić uwagę nie tylko na kwestię estetyki, ale także jej funkcjonalności. Jest to pomieszczenie, w którym doprowadzenie wody oraz odprowadzenie powstałych w wyniku jej wykorzystania ścieków jest konieczne, aby kuchnia spełniała swoją funkcję. O pracach nad instalacją należy pomyśleć już na etapie budowy lub remontu. Wiążę się to bowiem z instalowaniem rurociągów, które w większości przypadków schowane są w ścianach pod tynkiem i płytkami.
Poprawne ustalenie kolejności prac jest więc kluczowe, jeśli nie chcesz, aby remont tego miejsca trwał w nieskończoność. Zobacz, co warto wiedzieć jeszcze zanim zdecydujesz się na pracę nad instalacją wodno-kanalizacyjną w kuchni.
Zaplanuj kolejność prac
Tak jak już wspomnieliśmy, odpowiednia kolejność prac jest bardzo ważna podczas budowy i remontu. Instalacja wodno-kanalizacyjna w kuchni tak samo, jak instalacja elektryczna jest niewidoczna na pierwszy rzut oka. Jest jednak ona niezbędna do tego, aby zapewnić domownikom komfort korzystania z tego pomieszczenia. Wiele osób bagatelizuje tę sprawę i podczas remontu skupia się jedynie na kwestii estetycznej. Zanim jednak dobierzesz kolor ścian oraz styl mebli pomyśl o tym, że bez odpowiedniej instalacji Twoja kuchnia byłaby praktycznie bezużyteczna.
Dobrze działająca instalacja jest cicha, bezzapachowa, dostarcza do kuchni czystą, bieżąca wodę i odprowadza ścieki. Jeśli coś działałoby niepoprawnie, to albo nie mielibyśmy dostępu do wody lub w naszej kuchni roznosiłby się nieprzyjemny zapach przez zalegające ścieki. Najlepszym rozwiązaniem jest rozplanowanie instalacji wodno – kanalizacyjnej z uwzględnieniem planu zagospodarowania kuchni. Zastanów się, w jakich konkretnie miejscach mają zostać umieszczone sprzęty AGD i elementy zabudowy. Może się okazać, że pewne ograniczenia techniczne zmuszą Cię do zmiany planów, jeśli chodzi o zabudowę kuchenną. Na tym etapie można jednak wszystko dopasować i im wcześniej to zrobisz, tym lepiej. Pierw instalacja – później zabudowa.
Budowa instalacji wodno-kanalizacyjnej w kuchni – rady
Podczas rozplanowywania instalacji w kuchni warto to zrobić w taki sposób, aby przyłącza i odpływ kanalizacji nie znajdował się między szafkami a za szafką zlewozmywakową. Można tam z łatwością schować wszystkie zawory, rury i syfony. Będą one przy tym łatwo dostępne, więc jest to zdecydowanie najlepsze miejsce i tak też rozwiązywane jest to w większości domów i mieszkań. Jeśli w Twojej kuchni ma znaleźć się zmywarka i pralka, to warto zaplanować ich rozmieszczenie tak, aby były, jak najbliżej siebie. W taki sposób ograniczysz do minimum przyłącza wodne i rury kanalizacyjne, ponieważ wodę do zmywarki i baterii zlewozmywakowej można doprowadzić jedną rurą, kończąc ją odpowiednim rozdzielaczem.
Warto też zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest rura w instalacji. Jeśli budujesz ją od podstaw, to możesz wybrać materiał, z którego będzie wykonana cała instalacja. Kiedyś stosowano głównie rury stalowe, jednak teraz o wiele lepiej jest postawić na te wykonane z miedzi lub tworzyw sztucznych. Jedno i drugie rozwiązanie ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Rodzaj rur do instalacji wodno-kanalizacyjnej w kuchni należy dopasować do swoich preferencji. Na uwagę zasługują rurociągi preizolowane pex poczwórne, ponieważ są bardzo wytrzymałe i dobrze sprawdzają się w instalacjach kuchennych. Możesz zamówić je przez internet https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/poczworny/ od polecanego producenta rurociągów.

Similar Posts