Porady

Dlaczego warto wymienić stary kocioł gazowy na nowy?

Gazowy kocioł kocioł kondensacyjny Saunier Duval

Przeciętny okres eksploatacji kotła gazowego mieści się najczęściej w przedziale od 10 do 15 lat. Nie jest to zły wynik, biorąc pod uwagę roczną liczbę godzin pracy urządzenia, która średnio wynosi około 2000. To zdecydowanie więcej niż np. roczny czas pracy przeciętnego samochodu. W zależności od warunków eksploatacji kotła okres ten może być krótszy lub dłuższy. Warto jednak zastanowić się, czy aby na pewno dobrym rozwiązaniem jest użytkowanie kotła aż do samego kresu jego działania, szczególnie gdy ten moment może w sposób nieprzewidywalny nastąpić w samym środku sezonu grzewczego.
Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego koły gazowe kondensacyjne są bezpieczniejsze niż te tradycyjne,
  • na czym polega płynna praca kotłów kondensacyjnych,
  • dlaczego kotły kondensacyjne są przyjazne środowisku,
  • skąd się wzięły mity dotyczące kotłów i dlaczego nie są prawdziwe.

 
Jeszcze 15-20 lat temu dominującym wyborem wśród inwestorów były gazowe kotły niekondensacyjne – atmosferyczne lub tzw. turbo. Wiele z tych urządzeń w dalszym ciągu jest  użytkowanych, jednak jest to eksploatacja bardziej kosztowna niż to ma miejsce w przypadku nowoczesnych kotłów kondensacyjnych.
Kotły kondensacyjne są urządzeniami, które ze względu na swoją odporną na korozję konstrukcję mogą wykorzystywać tzw. ciepło utajone, czyli ciepło zawarte w parze wodnej. Para wodna jest bowiem jednym ze składników spalin powstałych w wyniku spalenia gazu. Podczas wykraplania pary na wymienniku ma miejsce przekazywanie dodatkowej energii, której nie uwzględnia wartość opałowa paliwa. Dzięki temu wśród urządzeń gazowych sprawność kotłów kondensacyjnych jest największa, a zysk ciepła jest do 11% wyższy w odniesieniu do tej samej ilości spalonego gazu niż w przypadku kotłów niekondensacyjnych.
Energooszczędność nowoczesnych kotłów nie jest związana wyłącznie z procesem spalania, ale także z rodzajem zastosowanej pompy obiegowej. W związku z tzw. europejską dyrektywą ErP pompy obiegowe instalowane w urządzeniach grzewczych muszą cechować się współczynnikiem efektywności energetycznej (EEI) na poziomie nie większym niż 0,23. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu płynnej regulacji obrotów i sterowania elektronicznego. Dzięki temu użytkownik ponosi mniejsze koszty związane z poborem energii elektrycznej.

Kotły gazowe z zamkniętą komorą – bezpieczeństwo

Zaletą nowoczesnych kotłów gazowych jest nie tylko bezobsługowość i energooszczędność, ale także większe bezpieczeństwo pracy w porównaniu z kotłami z otwartą komorą spalania. Kotły kondensacyjne są wyposażone w zamkniętą komorę spalania, dzięki czemu powietrze potrzebne do realizacji procesu spalania nie jest pobierane z pomieszczenia wewnątrz budynku, tylko z zewnątrz. Praca urządzenia atmosferycznego jest zaś związana z koniecznością stałego dostarczania odpowiedniej ilości powietrza do pomieszczenia, w którym zainstalowany jest kocioł, a co za tym idzie – wymaga instalacji w ścianie budynku kratki nawiewnej o odpowiednim przekroju.
W praktyce bardzo często takie wymagane prawem kratki nie są instalowane, zostają zabudowane meblami lub wręcz celowo zaślepiane przez samych użytkowników ze względu na wychładzanie pomieszczeń. Stwarza to duże niebezpieczeństwo zagrożenia życia domowników. W warunkach braku wystarczającej ilości tlenu ma miejsce proces niepełnego, częściowego spalania gazu, gdzie produktem reakcji nie jest dwutlenek węgla, lecz tlenek węgla, czyli okryty ponurą sławą czad.

Płynna praca kotłów gazowych

Współczesne kotły gazowe charakteryzują się także lepszą modulacją mocy grzewczej niż większość starszych konstrukcji. Dzięki temu umożliwiają płynniejsze działanie kotła i mniejsze ryzyko niekorzystnej pracy w trybie taktowania. Zmniejszenie zapotrzebowania budynku na moc, np. w wyniku poczynionych prac termomodernizacyjnych, może skutkować pogorszeniem charakterystyki pracy starego kotła gazowego. Jego moc minimalna może w szerokim zakresie pogodowym znacznie przekraczać obciążenie cieplne budynku po termomodernizacji.
Z tego względu, szczególnie w przypadku niedużych budynków, działania termomodernizacyjne powinny iść w parze ze sprawdzeniem specyfikacji dotychczasowego kotła i ewentualną wymianą na nowoczesny kocioł kondensacyjny o szerszej modulacji mocy.

Kondensacyjne kotły gazowe – przyjazność dla środowiska

Część produktów spalania wpływa na niekorzystny stan środowiska naturalnego. Choć kotły gazowe korzystają ze stosunkowo ekologicznego (na tle węgla) źródła ciepła jakim jest gaz, to jednak jego spalanie także generuje pewne zanieczyszczenia. Nowoczesne i sprawniejsze względem starszych urządzeń kotły są w stanie zredukować ilość niepożądanych, emitowanych do atmosfery gazów, między innymi CO2 oraz NOx (tlenków węgla).

Mity dotyczące kotłów kondensacyjnych

Wymiana starego kotła gazowego na nowy ma wiele istotnych zalet, jednak niestety, dość często można się jeszcze spotkać z pewnymi mitami dotyczącymi kotłów kondensacyjnych. Jednym z najczęściej występujących jest twierdzenie, że kotły kondensacyjne jako urządzenia niskotemperaturowe nie są w stanie ogrzać starszych budynków wyposażonych w grzejniki zwymiarowane pod kątem wysokiego parametru wody grzewczej. Nie jest to jednak prawda.
Gazowe kotły kondensacyjne nazywane są urządzeniami niskotemperaturowymi nie dlatego, że nie mogą pracować z wysokimi temperaturami zasilania, lecz dlatego, że przy niskich parametrach wody grzewczej cechują się najwyższą sprawnością. Proces kondensacji zachodzi jednak już przy temperaturze wody powracającej do kotła na poziomie około 55oC. Pozwala to na korzystanie z efektu kondensacji przez większość sezonu grzewczego, nawet w starszych budynkach wykonanych w gorszym standardzie energetycznym.
Jednocześnie jeśli zajdzie taka potrzeba, gazowy kocioł kondensacyjny może pracować nawet z bardzo wysokimi temperaturami zasilania, sięgającymi aż 80oC. Taką zdolność posiadają np. urządzenia kondensacyjne marki Saunier Duval takie jak Thelia Condens, Niedźwiedź Condens czy Isotwin Condens. Optymalnym rozwiązaniem jest korzystanie w takiej sytuacji z regulatora pogodowego, np. Saunier Duval MiPro, dzięki któremu kocioł pracuje z temperaturą nie większą niż to jest potrzebne w danych warunkach pogodowych. Zajrzyj na stronę www.saunierduval.pl, aby dowiedzieć się więcej.

Similar Posts